گران ترین چوب های جهان

آیا میدانید گران ترین چوب های جهان کدام هستند؟

 

هزاران گونه چوب در جهان وجود دارد اما تعدادی از آنها به دلایل مختلفی مثل چگالی-جرم-نوع سختی-میزان فراوانی-بافت-نقش و نگار- رنگ-بافت جزو گران ترین نوع چوب ها میباشند.

با ما همراه باشید در ادامه به معرفی کامل این چوب های گران میپردازیم.

 

 

چوب آبنوس Diospyros

چوب آبنوس چوب سنگین و سخت میباشد که جزو چوب های زینتی به شمار می رود . چوب آبنوس تراکم و چگالی خیلی بالایی دارد.این چوب رنگ تیره ی بسیار جذابی دارد و به چوب سیاه نیز معروف است.از چوب آبنوس در ساخت قلاب ، پیانو ، انگشت ویولن سل ، ویولن استفاده میشود.هر وسیله ای که نیاز به یک چوب سنگین دارد چوب آبنوس بهترین گزینه میباشد.

 

 

 

چوب صندل Sandalwood

چوب صندل به دلیل کمیاب بودن و معطر بودن چوب درختش خیلی گران قیمت است. چوب صندل یکی از شناخته شده ترین و ارزشمندترین درختان هند است. درخت صندل چوب محدود به هند نیست و در استرالیا، اقیانوسیه، جزایر هاوایی، ساحل امریکای جنوبی و … وجود دارد.

از این چوب در صنعت عطر سازی خیلی استفاده میشود و عصاره ی صندل جزو خوش بوترین عناصر در صنعت عطر سازی است.

 

 

 

چوب سیاه آفریقایی African Black Wood

چوب آفریقایی بخاطر رنگ منحصر به فردش جزو گران ترین چوب های جهان است. رنگ این چوب متراکم و براق از قرمز تا سیاه خالص میباشد.  بیشتر برای ساخت سازهای موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال ، اکنون این گونه در معرض خطر است که به عنوان گیاه گلدار طبقه بندی می شود و معمولاً در مناطق خشک تانزانیا و موزامبیک رشد می کند.

 

 

 

عاج صورتی pink Ivory

 درخت عاج صورتی بطور گسترده در زیمبابوه ، آفریقای جنوبی و موزامبیک رشد می کند. در اصل ، بیشتر چوب های عاج صورتی ، برای ایجاد نشانه های بیلیارد ، دستگیره چاقو و سایر اهداف دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 

 

چوب درخت زندگی Lignum vitae

چوب این درخت سبز زیتونی تا سبز تیره است. مقاومت و چگالی خیلی بالایی دارد و از این رو به سنگین ترین و سخت ترین چوب جهان هم معروف است.همچنین خشک کردن چوب درخت زندگی زمان زیادی میبرد. چوب این درخت غنی شده از روغن های طبیعی است. از چوب درخت زندگی برای ساخت یاتاقان‌های میله پروانه‌های کشتی استفاده می‌شود.نام دیگر چوب درخت زندگی گایکان یا گوایاکوم میباشد. درخت چوب زندگی بومی کارائیت و امریکای شمالی میباشد و از قرن شانزدهم میلادی یکی از مهم‌ترین چوب‌های صادراتی به اروپا بود. از چوب درخت زندگی برای ساخت توپ بولینگ، ساخت ماکت هواپیما وبه صورت کامل در صنعت کشتی سازی مورد استفاده قرار میگیرد.این چوب هم جزو گونه های در معرض خطر است و معمولاً با توجه به وزن آن فروخته می شود.همچنین خواص درمانی بسیاری دارد که مورد توجه بومیان محل رشد این درخت میباشد.

 

 

 

 

چوب قلب بنفش Peltogyne purpurea

یکی از منحصر به فرد ترین چوب های رنگی ، قلب بنفش است. این درخت بومی مناطق گرم و مرطوب امریکای مرکزی است. امروزه به دلیل کم یاب بودن این درختان بنفش بصورت تجاری کشت نمی شوند و برداشت آن توسط قانون در پاناما و کاستاریکا تنظیم می شود تا از سوء استفاده زیاد جلوگیری شود.

 

 

 

چوب آگار Agarwood

چوب آگار یک چوب تیره است.درخت اگار بیش از 3000 سال است که شناخته شده است و روغن طبیعی تولید می کند و دارای عطر خاصی است. تقاضا برای این چوب نسبت به فراوانی کم آن این درخت را به یک کالای گران قیمت تبدیل کرده است. درخت آگار بومی آسیای جنوب شرقی است. در کشورهای آسیایی از این درخت برای ساخت عود و عطر استفاده می‌شود.

 

 

 چوب بوبینگا Bubinga

چوب بوبینگا یکی از گران‌قیمت‌ترین چوب‌های موجود در جهان است.این درخت رنگ بنفش، قرمز و حاوی رگه‌هایی است که از رنگ قرمز تا سیاه متفاوت است. این چوب بسیار سنگین و متراکم است و به علت وجود روغن در این چوب، به‌خوبی در مقابل حشرات مقاومت دارد. درخت بویینگا در باتلاق های و قسمت های گل آلود جنگل رشد می کند. این چوب سنگین و سختی بالایی دارد. بوبینگا در سال ۱۷۰۰ وارد اروپا شد و در مبلمان فرانسوی سبک رنسانس استفاده شد.

 

 

 

چوب بوکوت bocote

چوب بوکوت درخت نسبتاً کمیابی است که بومی کشور مکزیک و آمریکای جنوبی است. بوکوت بافت زیبا و غیر معمول با لکه های قهوه ای-سیاه در پس زمینه ی رنگ زرد مایل به سبز تا قهوه ای طلایی ، با نوارهای تیره زیبا ، که اغلب از الگوهای غیر معمول تشکیل شده است ، تشخیص داده میشود. چوب بوکوت در ساخت دستگیره های چاقو دستی ، قلاب های تفنگ سفارشی ، کاورهای اختصاصی گیتار آکوستیک ، برای ساختن نشانه های بیلیارد حرفه ای و همچنین برای تزئین مبلمان گران قیمت استفاده می شود.

 

 

 

 

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده