معرفی کامل چوب ملچ

 

مَلَچ  Ulmus glabra نام گونه‌ای درخت جنگلی است . چوب ملچ از خانواده نارون می باشد و یکی از زیباترین و خوش نقش ترین چوبهای ایرانی میباشد. چوب ملچ به رنگ قهوای مایل به قرمز است و به همراه رگه های سبز رنگ . ملچ بافت درشتی دارد، نیمه سخت و نیمه سنگین،در برابر ضربه و خم شدگی مقاوم است. چوب درخت ملچ در برابر حشرات چوب خوار آفت ها مقاوم است . چوب این درخت به دلیل رشد کم و کم یاب بودن بیشتر در زمینه روکش صنعتی چوبی استفاده می شود. از این چوب بیشتر در ساختمانهای چوبی، ساخت مبلمان، روکش، قایق سازی، وسایل ورزشی، در و پنجره و تخته لائی استفاده می شود.

چوب ملچ در عین زیبایی،خوش ساخت است و با توجه به ویژگی تورق عالی ای که دارد از آن به طور وسیع در صنایع تولید روکش های چوبی استفاده می شود. این ورق شدن عالی موجب می ‌شود تا از چوب ملچ در تولید دیوارپوش های چوبی و هم چنین ساخت تخته های چند لا و روکش کابینت ام دی اف استفاده بشود.


چوب ملچ به عنوان روکش

 بسیاری از کشورهای اروپایی و برندهای معروف کابینت و کمد در ایران، برای استفاده بیشتر از چوب ملچ به عنوان روکش استفاده میکنند. در روش روکش چوب معمولا یک لایه نازک از چوب ملچ را تهیه و بر روی ام دی اف روکش میکنند . مقاومت و سختی روکش های ملچ عمر استفاده از ام دی اف را افزایش میدهد.

 

 

طریقه تولید روکش چوب ملچ


لایه نازک چوب ملچ را با استفاده از پرس های نجاری در دمای 58 درجه سانتی گراد و در زمان کمتر از 2 دقیقه به ام دی اف می چسبانند.روکش ملچ را می توان بر روی دو طرف ام دی اف استفاده کرد ، یک لایه استر روغنی برای دوام بیشتر به آن اضافه میکنند تا آن را در مقابل حملات حشرات و قارچ ها مستحکم سازند.

 

 

چوب ملچ در ساختمان های چوبی

چوب ملچ با توجه به ویژگی های ظاهری و فیزیکی اش به خوبی در زمینه ساخت خانه های چوبی استفاده میشود. به دلیل قیمت پایین چوب ملچ و مقاومت بالا و استحکام بینظیرش و همچنین مقاومت در برابر رظطوبت و آب و گرما در ساختمان های چوبی دیوار های با روکش چوبی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 

چوب ملچ در قایق سازی

قابلیت تورق بالا در کنار قدرت خمش مطلوب و تحمل ضربه های سنگین، چوب ملچ را به یک چوب مناسب برای ادوات چوبی متحرک و پر کشش از جمله قایق سازی تبدیل کرده است. وقتی قرار به ساخت یک قایق باشد باید چوبی انتخاب شود که در عین تحمل بالا در مقابل فرسایش آب، قدرت خمش مناسب و تحمل ضربه های سنگین را داشته باشد. ویژگی‌ هایی که قایق سازان را به کاربرد تخته ملچ تشویق می کند.

 

 

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده