معرفی انواع چوب نرم

در ادامه به معرفی بیش از 10 گونه معروف چوب نرم در سراسر جهان میپردازیم. سرو قرمز Thuja plicata سرو قرمز غربی در اکثر شرایط آب و هوایی از نظر ابعادی ثابت می ماند و مستعد چروکیدگی یا تورم نیست. با توجه به تطبیق پذیری آن، می توان از آن برای کاربردهای داخلی و خارجی مانند روکش، آستر، نازک کاری، پنجره و زونا استفاده کرد. از نظر بصری، سرو قرمز غربی به دلیل رنگ های غنی و جذابش مورد علاقه است. چوب قلب از قهوه ای کم رنگ تا قهوه ای تیره پررنگ تر است. چوب صنوبر به رنگ سفید مایل به زرد کم رنگ تر است. دارای بافت ظریف و دانه های مستقیم با حلقه های رشد اغلب قابل مشاهده است.
ادامه مطلب

معرفی کامل چوب اقاقیا و انواع آن Robinia

چوب برون اقاقیا سفید و سبز کمرنگ و چوب درون زیتونی یا قهوه ای یا طلایی است. چوب اقاقیا نیمه سنگین ، بسیار سخت ، کج تار، نسبتا همگن با هم کشیدگی متوسط ، قابل ارتجاع و به ویژه قابل خمش میباشد. سطح رنده شده‌ این چوب متراکم ، صاف و صیقلی و شاخی به نظر میرسد و معمولا از آن برای قسمت های داخلی ساختمان ها ، واگن سازی ، گاری سازی ، تیرک ، پارکت ، پله و دستگیره سازی مصرف می شود. همچنین از این چوب برای خراطی ، فرزکاری ، کنده کاری و منبت کاری نیز می توان استفاده کرد.
ادامه مطلب

معرفی کامل چوب شمشاد Buxus

چوب شمشاد چوب شمشاد چگالی زیادی دارد و جزو چوب های سنگین دسته بندی میشود. از این چوب در كارهایی مانند خاتم كاری و و منبت كاری استفاده می شود. همچنین از جنگل های شمشاد برای تهیه الوار استفاده می شود. این نوع از چوب ها برای مواردی مانند خاتم کاری و منبت کاری استفاده می شود. در دوران قاجاریه انحصار برداشت چوب‌ از جنگل‌های کشور به ویژه برداشت چوب شمشاد از جنگل‌های شمال به کشورهای اروپایی داده شد. برداشت بی رویه از این چوب در کشور باعث کمیاب شدن و خطر انقراض این گونه شده است.در گذشته ساخت شانه با چوب شمشاد رواج فراوانی داشته است؛ به طوری که این چوب به شانه شهرت یافته بود.
ادامه مطلب

معرفی کامل چوب نارون ulmaceae و انواع گونه های نارون

چوب درخت نارون چوب این درخت به دلیل داشتن بافتی در هم تنیده شده و محکم ، در برابر شکستگی و فشار مقاومت بالایی دارد و کاربردی های قابل توجهی مانند به کار گرفته شدن در تعداد زیادی از ارابه های قدیمی که در کاوش های باستان شناسی که کشف شده اند از جنس ناون هستند. چرخ های قدیمی ارابه ها و گاری ها نیز از این چوب ساخته می شده. چگالی چوب درخت نارون در گونه های مختلف آن متفاوت است ، اما به طور میانگین چیزی حدود 560 کیلو در متر مکعب است.
ادامه مطلب

معرفی کامل چوب ساج Tectona grandis و انواع آن

هم پوست ریشه و هم برگ‌های جوان رنگ قهوه‌ای مایل به زرد یا قرمزی تولید می‌کنند که برای کاغذ، لباس و حصیر استفاده می‌شود. از برگ ها برای بسته بندی محصولات غذایی در بازارها استفاده می شود. روغن استخراج شده از دانه ها باعث رشد مو می شود. خاک اره از چوب ساج به عنوان بخور در جاوا استفاده می شود. گرد و غبار، اما ممکن است پوست را تحریک کند. از خاک اره نیز برای تولید کربن فعال استفاده می شود. چوب قلب معمولاً وقتی تازه بریده می شود مایل به زرد است، اما پس از قرار گرفتن در معرض قهوه ای طلایی یا گاهی اوقات قهوه ای مایل به خاکستری تیره می شود، اغلب به رنگ خاکستری یا سیاه رگه می شود.
ادامه مطلب

معرفی کامل چوب گلابی و انواع درخت های گلابی

از این چوب به دلیل استحکام و مرغوبیت بالا برای ساخت سازه های چوبی و ابزرآلاتی که به مقاومت زیادی نیاز دارند، استفاده می‌شود. ساقه درختان گلابی اغلب خمیده و دارای پیچ و تاب‌های ملایمی می‌باشند. از این چوب برای خراطی ، منبت کاری ، ریزه کاری چوب ، کنده کاری ، معرق کاری ، مشبک کاری ، مجسمه سازی و... استفاده میشود. همچنین برای روکش‌های نمایی و تزییناتی به روش لوله بری و تراش زنی ،مبلمان، روکش گیری، ابزار آلات موسیقی به ویژه تنبک و ویلون و سازهای بادی، خط‌کش‌های دقیق، لوازم هنری کنده کاری شده و حکاکی شده، قاب سازی، منبت کاری،  قالب سازی، مهر سازی، تنباکو، و… نیز به کار برده می شود.
ادامه مطلب

معرفی کامل چوب توسکا

چوب توسکا چوب درخت توسکا یکی از انواع چوبها در تولید نرده چوبی ، پله چوبی و دستنرده چوبی است ، این چوب از انواع چوبهای نیمه سخت است که معمولاً در شمال ایران - ارمنستان - گرجستان و دیگر کشورهای مجاورمی روید. انواع مختفی چوب توسکا وجود دارد ولی پرکاربردترین و فراوان ترین گونه ی آن توسکای قرمز میباشد و در موارد زیادی مورد استفاده قرار میگیردو معمولا چوب توسکا از سفید تا قرمز کمرنگ متغیر است اما رنگ چوب یکدست است و رگه های رنگی در آن وجود ندارد. درخت توسکا حدود 40 سال طول میکشد به بلوغ کامل برسد و اگر سن درخت از ۷۰ سال بگذرد؛ کیفیت آن کاهش می‌یابد. قد متوسط یک درخت توسکا ۹۰ فوت است.
ادامه مطلب

معرفی کامل درخت سرو

سرو نقره ای یا سرو سیمین ( Cupressus arizonica ) از مقاوم ترین گونه های سوزنی برگ در جهان است و زیستگاه طبیعی آن کوه های خشک و صخره ای ایالت آریزونای آمریکا می باشد. این سرو زیبایی منحصر به فردی دارد. این درخت برگ ها و تنه و شیره ی معطری دارد که هم در صنعت عطرسازی مورد استفاده قرار میگیرد هم اینکه در هنگام باران بوی عطر خوش این درخت در هوا پخش میشود.
ادامه مطلب

معرفی کامل چوب ملچ

 بسیاری از کشورهای اروپایی و برندهای معروف کابینت و کمد در ایران، برای استفاده بیشتر از چوب ملچ به عنوان روکش استفاده میکنند. در روش روکش چوب معمولا یک لایه نازک از چوب ملچ را تهیه و بر روی ام دی اف روکش میکنند . مقاومت و سختی روکش های ملچ عمر استفاده از ام دی اف را افزایش میدهد.
ادامه مطلب

معرفی کامل درخت اژدها

درخت خون اژدها باقی مانده ای از جنگل‌های استوایی دوران Policene است. تاریخچه ی رشد این درخت به 5 میلیون سال میرسد. ادامه ی حیات این درخت زیبا به دلیل تغییرات اقلیمی، تقسیمات به وجود آمده در زیست‌گاه این درخت و همچنین  برداشت این درخت توسط بشر،،امکان اینکه بتواند در آینده به رشد خود ادامه دهد خیلی کم است.
ادامه مطلب