معرفی چوب ساج استرالیایی Flindersia australis

 

 

 

ساج استرالیایی Flindersia australis


درخت ساج استرالیایی درختی همیشه سبزاست. این درخت ارتفاع متوسطی دارد و معمولا ارتفاع این درخت تا 10 مترو عرض آن با شاخ و برگهایش به 4-6 مترمیرسد. این درخت را معمولا در خیابانها و بلوارها میکارند همچنین این درخت سایه بزرگی دارد. پرنده کرم رنگی که در بهار تا تابستان گل‌ها را به خود جذب می‌کند و سپس غلاف‌های بذر ستاره‌ای شکل می‌گیرد. ریشه های غیر تهاجمی دارد و معمولا مساحت کمی از خاک را بهه ریشه های خود اختصاص میدهد. ساج استرالیایی به آفتاب کامل تا نیمه سایه برای رشد نیاز دارد. همچنین خاک این درخت برای رشد باید خاک حاصلخیز با زهکشی خوب باشد. سرمای خفیف را میواند تحمل می کند پس به درد مناطق کویری یا خیلی سرد کوهستانی نمیتواند رشد کند. 
درخت ساج استرالیایی برگریز میباشد و تنه ای راست که شاخه های متراکم دارد و برگهای معطری دارد به طوری که اگر برگ های ساج استرالیایی را دردست له کنید بوی خوشی از آن خارج میشود.
ساج استرالیایی گل های سفید با مرکز قهوه‌ای در فصل بهار و اوایل تابستان در سرهای متراکم دیده می‌شوند که پرندگان و حشرات را به سمت خود جذب می‌کنند.

 

 

به دلیل چوب بادوامی که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است.چوب ساج استرالیایی چوبی سخت و متراکم است که در ادامه به معرفی و موارد استفاده کامل این چوب میپردازیم.

 

 

 

 

ویژگی های چوب ساج استرالیایی

چوب خاکستر کلاغ که به عنوان ساج استرالیایی نیز شناخته می شود، گونه ای بزرگ از چوب سخت است که بومی بخش هایی از شمال نیو ساوت ولز و کوئینزلند است. این گیاه در جنگل های بارانی ساحلی از شمال نیوز ولز جنوبی تا گلادستون در کوئینزلند رشد می کند و ارتفاع آن به 40 متر می رسد.

خاکستر کلاغ دیر خشک می شود و اگر خیلی سریع خشک شود ممکن است سطح آن ترک بردارد. چوب رون ساج استرالیایی زرد طلایی است. جدای از ظاهر زیبایی که دارد، مزیت اصلی خاکستر کلاغ این است که الوار بسیار قوی است و سنگین و متراکم است.

خاکستر کلاغ عمدتاً برای کف سازی و عرشه استفاده می شود. همچنین برای ساخت قایق و مبلمان در فضای باز استفاده می شود. در زمان های گذشته به دلیل ویژگی های بسیار بادوام از آن به عنوان کفپوش سالن های رقص استفاده می شد.

در حالی که از نظر بصری جذاب است، کار با این گونه آسان نیست، که کاربردهایی را که می توان برای آن استفاده کرد محدود می کند. خاکستر کلاغ کاملاً چرب است به این معنی که چسباندن و میخ زدن آن سخت است.

به دلیل در دسترس بودن محدود، چوب خاکستر کلاغ ممکن است حق بیمه را به خود جلب کند.

 

ظاهر چوب ساج استرالیایی

 

چوب قلب خاکستر کلاغ زرد طلایی پر رنگ است که چوب صنوبر آن به طور مشخص رنگ پریده تر و حدود 25 تا 40 میلی متر عرض دارد. بافتی متوسط ​​و یکنواخت دارد و ظاهر دانه اغلب به هم متصل است. خاکستر کلاغ به دلیل وجود روغن های طبیعی سطحی بسیار چرب دارد.

 

موارد استفاده چوب ساج استرالیایی

 

خاکستر کلاغ چوبی بسیار بادوام است، اما به دلیل کارایی ضعیف آن به کاربردهای خاصی محدود می شود. این عمدتا برای کفپوش و عرشه استفاده می شود، جایی که رنگ طلایی غنی آن را می توان تحسین کرد. بسیاری از سالن‌های رقص قدیمی در استرالیا از کفپوش خاکستر کلاغ استفاده می‌کردند که بسیاری از آن‌ها هنوز در شرایط فوق‌العاده‌ای هستند - گواهی بر سرسختی این گونه. خاکستر کلاغ همچنین برای ساخت قایق و مبلمان در فضای باز استفاده می شود.

خاکستر کلاغ تا حدی به دلیل سطح چرب آن کارایی ضعیفی دارد. چسباندن آن سخت است و توانایی نگهداری میخ آن ضعیف است و در صورت میخ زدن ممکن است در امتداد دانه شکافته شود. نتایج منصفانه ای را برای خمش بخار ارائه می دهد. یکی از مزایای اصلی استفاده از خاکستر کلاغ این است که الوار بسیار مقاومی است.

منشاء چوب ساج استرالیایی

خاکستر کلاغ به طور کلی فقط در مناطقی که رشد می کند در دسترس است - مناطق جنگل های بارانی ساحلی شمال نیو ساوت ولز و کوئینزلند. این به یکی از کمیاب‌ترین چوب‌های سخت استرالیا تبدیل شده است و بنابراین ممکن است امتیاز بالایی را به خود جلب کند.

 

https://www.woodsolutions.com.au/sites/default/files/styles/teaser/public/NPGINTERIORGallery1.jpg?itok=8d9P6KSj

 

کفپوش


گرما، استحکام و زیبایی طبیعی کفپوش‌های چوبی در طیف گسترده‌ای از کاربردهای خانگی، تجاری و صنعتی محبوبیت پایداری دارد.

 

 

منبع 

۵
از ۵
۷ مشارکت کننده