معرفی چوب توسکای قرمز Alnus rubra

 

 

 

توسکا قرمز Alnus rubra

 


نام دیگر توسکای قرمز توسکا اورگان است. پوست و چوب درون این درخت همانطور که از اسمش پیداست به رنگ قرمز تمایل دارد.توسکا قرمز رشد سریعی دارد و تا ارتفاع 25 متر رشد میکند . عمر نسبتاً کوتاهی دارد و کمتر از 100 سال عمر میکند.

توسکا قرمز اغلب در جنگل های مرطوب و در کنار رودخانه ها یافت می شود.این درخت از جنوب شرقی آلاسکا تا جنوب کالیفرنیا با برخی از جوامع منزوی در شمال آیداهو یافت می شود و رشد میکند.سطح خارجی تنه ی توسکا قرمز دارای پوست نازک و خاکستری است که اغلب با تکه هایی از گلسنگ های سفید همراه است. معمولا به علت شباهت رنگ پوست تنه با توس کاغذی اشتباه گرفته می شود. برگ های مواج و دندانه داری دارد که با حاشیه های چرخشی (لبه هایی که اندکی از زیر غلتیده اند) است.

 

 

موارد مصرف درخت توسکا قرمز 

چوب توسکا قرمزبهترین چوب برای دود کردن ماهی قزل آلا است.  پوست درخت توسکا قرمز نیز به دلیل خواص دارویی آن ارزشمند بود. این گیاه دارای خواص آنتی بیوتیکی است و حاوی سالیسین است که برای تولید آسپرین استفاده می شود. توسکا قرمز مهم ترین چوب سخت در شمال غربی اقیانوس آرام است. برای مبلمان، کابینت، اقلام کوچک تولیدی، کاغذ و محصولات کاغذی استفاده می شود. چوب سخت گرم و نسبتاً طولانی می سوزد و آن را به گزینه ای عالی برای هیزم تبدیل می کند.

 

 

 

توسکا قرمز آمریکایی رایج ترین چوب سخت در شمال غربی اقیانوس آرام ایالات متحده و بزرگترین توسکا در بین توسکاهای آمریکایی است. این گونه سریع رشد می کند و دارای گره های تثبیت کننده نیتروژن بر روی ریشه های خود است که در نتیجه ارتباط مفید با گونه ای از باکتری ها ایجاد می شود. پراکندگی توسکا قرمز از جنوب شرقی آلاسکا تا ساحل مرکزی کالیفرنیا گسترش می یابد. در حالی که این گونه عمدتاً در 200 کیلومتری سواحل اقیانوس آرام رشد می کند، گسترش کوچکی از توسکا قرمز در سراسر شمال واشنگتن تا شمالی ترین آیداهو وجود دارد.

الوار توسکا قرمز آمریکایی هنگامی که تازه بریده می شوند تقریباً سفید هستند، اما هنگامی که در معرض هوا قرار می گیرند به سرعت به رنگ قهوه ای روشن با رنگ قرمز یا زرد تغییر می کنند. چوب دل تنها در درختان بسیار مسن تشکیل می شود و مرز قابل مشاهده ای بین چوب دل و چوب صنوبر وجود ندارد. چوب دارای چگالی متوسط ​​و مقاومت خمشی کم است که آن را برای کاربردهای سازه ای نامناسب می کند. با این حال، به خوبی ماشین‌کاری، صیقل دادن و چرخش را انجام می‌دهد و آن را به الواری ایده‌آل برای مبلمان، کابینت و سایر کاربردهای داخلی تبدیل می‌کند.

 

توسکا قرمز آمریکایی به دو صورت خشن و سایز موجود است. تولید روکش محدود است. در حالی که توسکا قرمز آمریکایی به راحتی در مناطقی که در ایالات متحده رشد می کند در دسترس است، در دسترس بودن بین المللی آن متفاوت است. شورای صادرات چوب سخت آمریکا (AHEC) در تلاش است تا صادرات چوب را به بازارهایی مانند استرالیا افزایش دهد.

 

 

 

ظاهر

الوار توسکا قرمز آمریکایی، الواری نسبتاً متراکم، نسبتاً مستقیم و با بافت یکنواخت است. هنگامی که بریده می شود تقریباً سفید رنگ است اما در معرض هوا به سرعت به قهوه ای روشن با ته مایل به قرمز یا زرد تغییر می کند. توسکا قرمز را می توان سمباده زد، رنگ کرد یا رنگ آمیزی کرد تا ظاهری بسیار جذاب ایجاد کند.

 

موارد مصرف توسکای قرمز

توسکا قرمز آمریکایی بیشتر برای مبلمان، کابینت، قالب های داخلی، درب ها و نازک کاری استفاده می شود. توسکا قرمز به دلیل خاصیت تراشکاری و کنده کاری بسیار خوبی که دارد برای وسایل جدید و ظروف آشپزخانه استفاده می شود. همچنین در محصولات تخته سه لا و فیبر مانند دستمال کاغذی و کاغذ تحریر استفاده می شود.

توسکا قرمز آمریکایی به خوبی ماشین آلات می شود و یک الوار عالی برای تراشکاری و پرداخت است. همچنین به خوبی میخ، پیچ و چسب می زند که برای تولید مبلمان ایده آل است. توسکا قرمز به راحتی رنگ و لکه را می پذیرد. توجه داشته باشید که قوانین درجه بندی منحصر به این چوب سخت است. نمرات عبارتند از: برتر (انتخاب و بهتر)، کابینت (شماره 1 مشترک) و قاب (شماره 2 مشترک). هنگام تعیین توسکا قرمز، توصیه می شود برای تعیین بهترین درجه برای کاربرد مورد نظر، از نزدیک با تامین کننده همکاری کنید.

 

محل رشد درخت توسکا قرمز

توسکا قرمز آمریکایی به طور معقولی در مناطق شمال غربی اقیانوس آرام آمریکا که در آن رشد می کند در دسترس است. در برخی از بازارهای بین المللی موجود است اما در برخی دیگر محدود است. برای در دسترس بودن الوار در منطقه خود با تامین کنندگان محلی یا شورای صادرات چوب سخت آمریکا (AHEC) تماس بگیرید.

 

منبع 

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده