معرفی چوب خاکستری کوهی - اکالیپتوس رگناس Eucalyptus regnans

 

 

اکالیپتوس رگناس ( خاکستر کوهی )  Eucalyptus regnans


نام دیگر اکالیپتتوس رگناس، خاکستر کوهی است. خاکستر کوهی بلندترین درخت سخت چوب در جهان است که معمولا ارتفاع آن بیش از 80 متر است.اکالیپتوس regnans درختی با رشد بسیار سریع است،سالانه یک تا دو متر رشد دارد. سرعت رشد این گونه با افزایش سن کاهش می یابد و در نهایت با پیر شدن درختان کهنسال و آسیب دیدن بالای تاج در اثر بادهای شدید، صاعقه یا آتش سوزی منفی می شود. میانگین ارتفاع درخت بعد از 8 سال حدود 15 متر و بعد از 22 سال حدود 33 متر است.پس از 50 سال، درختان معمولاً 65 متر (213 فوت) ارتفاع دارند. در توده های جوان (کمتر از 22 سال)، میانگین رشد قطر ساقه تقریباً 0.8 تا 2 سانتی متر در سال است که نیمی از کل رشد قطر ساقه در 90 سال اول زندگی رخ می دهد. 

شایعاتی وجود دارد که نموه های از اکالیپتوس رگناس وجود داشته است که ارتفاع آنها بیش از 140 متر میرسیده است اما متاسفانه در طول سده 1800میلادی قطع شده اند و نمونه ی آنها با این این ارتفاع در حال حاضر وجود ندارد اما این گونه را به بلندترین درخت ثبت شده روی زمین در زمان های تاریخی تبدیل کرده است. متأسفانه، همه این غول های با شکوه توسط انسان نابود شده اند.

 

 

 

 قسمتی از یک خبر در روزنامه های استرالیا را میخوانیم که قطع یک درخت در دره Derwent، تاسمانی در سال 1942 را ثبت می کند:

"ثبت شده است که دو تبرکار متخصص که روی سکوی 15 فوتی از سطح زمین کار می کردند، دو روز و نیم طول کشید تا روسری را در عمق 6 فوتی در قنداق قدرتمند برش دهند تا مقدمه ای برای سرنگونی غول پیکر به زمین باشد. سقوط آن مایل ها در اطراف طنین انداز بود و گفته می شود که حتی بوته کاران سخت کار ابزارهایی را برای ادای احترام خاموش به پادشاه سقوط کرده پایین آورده اند.سن آن را 400 سال می دانند و محاسبه می شود که وقتی هابیل تاسمان جزیره را در سال 1642 کشف کرد، این درخت قبلاً یک نجیب بوده است. نمونه ای با ارتفاع بین 150 تا 200 فوت."
این درخت "6770 فوت مکعب چوب تولید کرد که به 75 تن کاغذ روزنامه تبدیل شد."

 

 

 

ویژگی های چوب اکالیپتوس رگناس

 

خاکستر کوهستانی یک چوب سخت استرالیایی بسیار بزرگ و بلندترین اکالیپت از مناطق کوهستانی تاسمانی و ویکتوریا شرقی است.

ممکن است با خاکستر آلپی و مسمیت گروه بندی شود و تحت نام های تجاری بلوط تاسمانی یا خاکستر ویکتوریایی به بازار عرضه شود، اگرچه توجه به این نکته مهم است که نسبت هر گونه می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

خاکستر کوهی دانه ای مستقیم دارد اما رگه های لثه قابل مشاهده رایج است. با رشته یا بافت رشته ای خود، گاهی اوقات به آن "صمغ رشته ای" می گویند. خاکستر کوهی از نظر ظاهری شبیه خاکستر آلپی است. چوب قلب قهوه ای کم رنگ، گاهی مایل به صورتی است و مانند خاکستر آلپ، چوب صنوبر همیشه به وضوح قابل تشخیص نیست. ممکن است یک علامت کمانچه در لب به لب رخ دهد.

هنگام خشک کردن خاکستر کوهی باید دقت شود زیرا مستعد ریزش و بررسی داخلی و همچنین بررسی سطح روی سطح مماسی است. پس از خشک شدن حداقل انقباض وجود دارد.

برای اطمینان از کیفیت خوب تخته‌ها، کنده‌ها به صورت یک چهارم بریده می‌شوند که ثبات ابعادی عالی را فراهم می‌کند. بازسازی یک عمل استاندارد است.

خاکستر کوه را می توان برای ساخت و سازهای عمومی، مانند قاب بندی، و کاربردهای داخلی مانند کفپوش، پوشش، نازک کاری و مبلمان استفاده کرد. همچنین برای ساخت تخته سه لا استفاده می شود و همچنین ممکن است برای تخته های هوا، کوپر و خمیر کاغذ استفاده شود.

 

 

 

 

ظاهر اکالیپتوس رگناس

چوب خاکستر کوهی معمولاً از نظر ظاهری قهوه ای کم رنگ است و همچنین ممکن است صورتی یا کاهی کم رنگ باشد. مانند خاکستر آلپ، چوب صنوبر به وضوح قابل تشخیص نیست، معمولاً 25 تا 50 میلی متر عرض دارد.

خاکستر کوهی دارای بافت متوسط ​​و دانه مستقیم است، اگرچه ممکن است در قسمت هایی موج دار باشد و در نتیجه ظاهری کمانچه ای ایجاد کند. رگهای لثه نیز یک ویژگی ظاهری رایج هستند. حلقه های رشد نیز نمایان هستند.

رنگ گردویی کم رنگ را می توان با بخارپز کردن خاکستر آلپ با آمونیاک نیز بدست آورد.

 

موارد استفاده از اکالیپتوس رگناس

خاکستر کوه را می توان برای کاربردهای ساختاری محافظت شده، مانند قاب چوبی استفاده کرد، اما به عنوان یک چوب سخت غیر بادوام، بیشتر برای کفپوش، مبلمان و نازک کاری های با ارزش استفاده می شود. کاربردهای دیگر عبارتند از قالب‌سازی، تخته‌های هوا، دستگیره‌ها، کوپراژ، خمیر کاغذ و در ساخت تخته سه لا استفاده میشود.

خاکستر کوهی یک چوب قوی و پایدار، خاکستر کوهی کارایی معقولی را ارائه می دهد. به خوبی خم می شود و به خوبی می چسبد. پس از خشک شدن در کوره بسیار پایدار و با حداقل انقباض است.

خاکستر کوهی به راحتی در تاسمانی و ویکتوریا در دسترس است. ممکن است با نام تجاری بلوط تاسمانی یا خاکستر ویکتوریایی به ایالت های دیگر مخلوط با خاکستر آلپی و مسمیت فروخته شود. نسبت هر گونه متفاوت خواهد بود.

 

 

 

 

منابع 

1-  سایت چوب

2 - سایت 

2- ویکی پدیا

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده