معرفی چوب اکالیپتوس سیبری Eucalyptus sieberi

 

 

اکالیپتوس سیبری Eucalyptus sieberi

 

معمولا این چوب را با نام های دیگری از جمله اکالیپتوس سیلورتاپ یا خاکستر نقره ای میشناسند.

اکالیپتوس سیبری درختی به ارتفاع 45 متر است. پوسته تنه این درخت زبر است. پوسته درختان جوان نازک و پوسته پوسته است به مرور زمان با افزایش سن درخت به رنگ خاکستری و زمختی تغییر شکل پیدا میکند.
چوب اکالیپتوس سیبری قهوه ای مایل به نارنجی، ضخیم، فشرده، شیاردار طولی، قهوه ای مایل به سیاه میباشد. در برگهای تازه و جوان معمولا تخم مرغی شکل و به طول 17 سانتی متر، عرض 7.5 سانتی متر هستند. برگهای بالغ به شکل دمبرگ، متناوب، نیزه ای شکل، به طول 9-15 سانتی متر، عرض 1.2-2.8 سانتی مترمیباشند. این برگها معمولا رنگارنگ، براق، سبز تا سبز زیتونی هستند. 

 

 

 

 

 

ویژگی های چوب اکالیپتوس سیبری

 

 


خاکستر سیلورتاپ یک چوب سخت استرالیایی بزرگ و نسبتاً بادوام است که در سواحل جنوبی و مرکزی و زمین‌های زمینی نیو ساوت ولز، ویکتوریا شرقی و شمال شرقی تاسمانی رشد می‌کند. به دلیل وجود آن در امتداد نواحی ساحلی ایالت های شرقی خنک تر، به عنوان "خاکستر ساحل" نیز شناخته می شود.
با بافت متوسط، خاکستر نقره ای دارای دانه های در هم تنیده و با حلقه های رشد قابل توجه است. چوب دل به رنگ قهوه ای، گاهی مایل به صورتی و چوب صنوبر از نظر ظاهری باریک است. رگه‌های لثه، نشانه‌هایی از سوراخ‌های سوراخ سوزنی و رگه‌های مداد نیز ظاهر خاکستر بالای نقره را متمایز می‌کنند.
هنگام خشک کردن خاکستر رویه نقره ای، به دلیل تمایل به بررسی سطح روی سطح مماسی، باید دقت شود. همچنین دیر خشک می شود.
خاکستر Silvertop مقاومت خوبی در برابر آتش دارد و یکی از هفت گونه چوب سخت است که توسط کمیسیون ساختمان در ویکتوریا برای ساخت خانه در مناطق آتش‌سوزی مناسب تشخیص داده شد (به شرطی که ضخامت آن بیش از 18 میلی‌متر باشد).
این عمدتا برای ساخت و ساز عمومی استفاده می شود، اما همچنین برای کفپوش، مبلمان، دستگیره، نازک کاری، پست نرده، کیس و خمیر شیمیایی استفاده می شود.
 
مشخصات ظاهری چوب اکالیپتوس سیبری
خاکستر سیلورتاپ دارای یک چوب صنوبر باریک است که به وضوح از چوب قلب قابل تشخیص نیست. چوب دل آن قهوه ای و گاهی صورتی رنگ است و اغلب دارای دانه های در هم تنیده با حلقه های رشد است.
با بافتی متوسط، خاکستر تاپ نقره‌ای نیز با بروز رایج رگه‌های لثه، نشانه‌های سوراخ‌های سوراخ سوزنی و رگه‌های مداد قابل تشخیص است.
موارد استفاده از چوب اکالیپتوس سیبری
خاکستر سیلورتاپ عمدتاً به عنوان الوار ساختمانی استفاده می شود، مانند اسکلت چوبی، اغلب برای چارچوب ساختمانی در سواحل جنوبی و دشتها استفاده می شود. قوی و نسبتاً بادوام است، به علاوه مشخص شده است که مقاومت خوبی در برابر آتش دارد.
سایر کاربردهای رایج عبارتند از کفپوش، مبلمان و نازک کاری با کیفیت بالا. خاکستر سیلورتاپ نیز برای ساخت وسایل نقلیه، دستگیره ها، پایه نرده ها، کیس ها و خمیرهای شیمیایی استفاده می شود.
کار با چوبی سخت و نسبتاً بادوام، خاکستر رویه نقره ای نسبتاً آسان است. به خوبی ماشین کاری می شود و می توان آن را با ابزارهای استاندارد نجاری کار کرد. شکافتن آن در امتداد پرتوها به اندازه کافی آسان است و به همین دلیل بود که پیشگامان از خاکستر سقف نقره ای برای لرزش سقف استفاده کردند.
اکثر پوشش ها را می پذیرد و برای میخ زدن و پیچ کردن عالی است. خاکستر سیلورتاپ به خوبی شن و ماسه می شود اما تمایل به خرد شدن دارد. همچنین برای خم شدن با بخار مناسب است. 
خاکستر نقره ای در نیو ساوت ولز، ویکتوریا و تاسمانی رخ می دهد
خاکستر نقره ای معمولا در سراسر استرالیا، به ویژه در نیو ساوت ولز، ویکتوریا و تاسمانی موجود است.

 

منبع سایت 

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده