معرفی چوب بالسا Ochroma pyramidale

 

 

درخت بالسا Ochroma pyramidale

درخت بالسا یک درخت بزرگ، با سرعت رشد خیلی بالا ، همیشه سبز با تاجی بزرگ، پهن و مسطح است.معمولا بین 30 تا 50 متر رشد میکند. تنه ی این درخت مستقیم و به قطر یک تا دو متر است.
الوار چوب بالسا سبک ترین و در عین حال سخت ترین الوار تجاری شناخته شده است، دارای طیف وسیعی از کاربردها است، اما احتمالاً به عنوان ماده ای برای ساخت هواپیماهای مدل و غیره شناخته شده است. این الوار به طور گسترده در بسیاری از مناطق گرمسیری کاشته شده است. یکی از بهترین گونه ها برای احیای جنگل های از بین رفته است.

 

 

 

 

مشخصات چوب بالسا

بالسا سبک ترین و نرم ترین الوار مورد استفاده تجاری است. این شناور به طور غیرمعمول بالایی از خود نشان می دهد و عایق بسیار کارآمدی در برابر گرما و صدا ایجاد می کند. چوب را می توان با تعداد زیادی از کاربردهای نهایی خاص که در آن این ویژگی ها ضروری است، تطبیق داد. رنگ این چوب سفید تا بلغور جو دوسر است که گاهی اوقات در نزدیکی گوزن مایل به صورتی است. هنوز بیشتر مواد تجاری از چوب صنوبر است. دارای بافتی درشت و یکنواخت است که ناشی از رگ های بزرگ و نادر رسانای شیره است. دانه مستقیم. این درخت کوتاه مدت و با رشد سریع بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی و مرکزی است اما به طور گسترده در مناطق گرمسیری کشت می شود. درختان در عرض هفت سال به ارتفاع 21 متر و قطر تقریباً 0.5 متر رشد می کنند. در 12 تا 15 سال به بلوغ می رسند و پس از آن با افزایش تراکم تخریب می شوند و منجر به تشکیل چوب سخت و سنگین و چوب دل می شود که تمایل به غرقاب شدن دارد. اگرچه وقتی خارج از محدوده طبیعی خود کاشته می شود، چوب تولید شده سنگین تر است و خارج از محدوده تراکم پذیرفته شده تجاری برای بالسا، این گونه با موفقیت در پاپوآ گینه نو، مالزی، فیجی و اندونزی کاشته شده است. 

 

ویژگی‌های چوب بالسا آن را به یک چوب سخت منحصربفرد تبدیل می‌کند، اگرچه وقتی وزن بر اساس وزن کنار گذاشته شود، ضعیف‌ترین چوب در بین تمام گونه‌های تجاری است. سیاههها باید بلافاصله پس از قطع تبدیل شوند تا از شکافتن گسترده جلوگیری شود. خشک کردن کوره ای به دلیل حرکت رطوبت کم و رطوبت سبز بسیار زیاد (200-400 درصد) به خشک کردن با هوا ترجیح داده می شود. الوار به خوبی با ابزار کار می کند، اما لبه های برش باید تیز باشد تا از ریزش آن جلوگیری شود و از پایان خوب در برنامه ریزی اطمینان حاصل شود. مواد را می توان میخ کرد، اما قدرت نگهداری آن ضعیف است. به خوبی می چسبد، لکه می کند و به خوبی جلا می دهد اما بسیار جاذب است. الوار مستعد حمله توسط Anobium است، موریانه و سوسک شاخ بلند. چوب صنوبر نفوذپذیر است و در برابر اشباع چوب مقاوم است. الوارهای بریده شده از درختان قدیمی اغلب شکننده و پوسیده هستند. کاربردهای سنتی عبارتند از: تخته های موج سواری، تخته های نصب آزمایشگاهی، شناورهای تور ماهی، ساخت هواپیما و ساخت مدل.

 

ویژگی های ظاهری چوب بالسا

در درختان مسن تر، سفید تا خاکستری-سفید گاهی اوقات مایل به صورتی در نزدیکی قلب وجود دارد که به وضوح از چوب صنوبر مشخص نمی شود. دانه صاف، بافت درشت و یکنواخت، چوب با درخشندگی ابریشمی. حلقه‌های رشد نامشخص با منافذ متوسط ​​تا بزرگ (رگ‌ها) اغلب به صورت خراش‌های قهوه‌ای درشت روی دانه‌های جانبی چوب ظاهر می‌شوند.

 

موارد استفاده چوب بالسا

ساخت کشتی و قایق، کالاهای ورزشی، آلات موسیقی، تخته بلوک، اسباب بازی ها و وسایل جدید، خراطی، تخته موج سواری، مدل سای به کار میرود.

الوار به خوبی با ابزار کار می کند، اما لبه های برش باید تیز باشد تا از ریزش آن جلوگیری شود و از پایان خوب در برنامه ریزی اطمینان حاصل شود. مواد را می توان میخ کرد، اما قدرت نگهداری آن ضعیف است. به خوبی می چسبد، لکه می کند و به خوبی جلا می دهد اما بسیار جاذب است.

منشاء این درختان معمولا کشور های جنوب شرقی آسیا است 

چوب بالسا عمدتاً از اکوادور می آید، کشور صادرکننده اصلی که 80 تا 90 درصد حجم مبادله شده در بازار جهانی را تامین می کند. در دسترس از خرده فروشان سخت افزار، هنر و صنایع دستی میباشد.

 

منبع سایت

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده