معرفی چوب اکالیپتوس پیلواریس (بلک بات Blackbutt)  Eucalyptus pilularis

 

 

 

 

 

 

 

 

اکالیپتوس پیلواریس (بلک بات Blackbutt)  Eucalyptus pilularis

 

درخت اکالیپتوس پیلواریس درختی بلند قامت با ارتفاع متوسط 70 متر است. پوست تنه ی این درخت خاکستری مایل به قهوه ای میباشد. این درخت رشد سریعی دارد. بومی شرق استرالیا است. برای رشد نیاز به مناطق گرم و مرطوب دارد. از این رو در دامنه های کوه های آتشفشانی به رشد خوبی میرسد.

برگهای جوان این درخت جفت جفت روبروی هم رشد میکنند و نیزه ای پهن هستند.رنگ برگ های جوان سبز مات است و با مرورر زمان به سببز براق تغییر رنگ میدهند.

 

 

میوه این درخت کروی شکل میباشد . همچنین گلهایی نیمکره ای و سفید رنگ دارد. زمان گلدهی از ژانویه تا آوریل یا از اکتبر تا دسامبر است.

 

علت اینکه این درخت را بلک بات مینامند این است که ظاهر شدن درخت پس از آتش سوزی به وجود آمد که به موجب آن تکیه - یا باسن - به میزان قابل توجهی تیره شد. همچنین به عنوان سیاه لبه ساحلی شناخته می شود تا آن را از گونه های زمینی، نیوانگلند، سیاه کند.

 

 

 

 

 

با توجه به رشد سریع و تطبیق پذیری که دارد ، بلک بات چوب خوبی برای کاشت است. این یک گونه چوب سخت تجاری رایج در نیو ساوت ولز و جنوب کوئینزلند است که اغلب برای ساخت چارچوب استفاده می شود.

چوب قلب بلک بات از زرد طلایی تا قهوه ای کم رنگ است، اگرچه گاهی اوقات ممکن است رنگ صورتی کمی به چشم بخورد.  Blackbutt دارای بافت یکنواخت و به طور کلی دانه صاف است که آن را برای کاربردهای داخلی جذاب می کند.

بلک‌بات را می‌توان رنگ‌آمیزی، رنگ‌آمیزی یا جلا داد، اما ممکن است مشکلاتی در رنگ‌آمیزی وجود داشته باشد زیرا تمایل به بررسی سطح دارد. استخراج زیاد چوب بالغ می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در برخی از چسب ها شود، اما این مسئله در مورد چوب های جوان که رشد مجدد دارند بسیار کمتر است. این مواد استخراجی همچنین می توانند باعث ایجاد لکه بر روی سطوح رنگ شده در معرض آب و هوا شوند. Blackbutt به خوبی کار می کند اما فقط برای خم شدن بخار مناسب است.

Blackbutt مقاومت خوبی در برابر آتش دارد و یکی از هفت گونه چوب سخت است که توسط کمیسیون ساختمان در ویکتوریا برای ساخت خانه در مناطق آتش سوزی مناسب تشخیص داده شد (به شرطی که ضخامت آن بیشتر از 18 میلی متر باشد).

یک چوب سخت محکم و بادوام می تواند برای طیف وسیعی از کاربردهای ساختاری، بیرونی و داخلی از جمله چارچوب، عرشه، کفپوش و میله ها استفاده شود.

 

 

ظاهر چوب اکالیپتوس پیلواریس-بلک بات

Blackbutt دارای بافت یکنواخت است. دانه ها را می توان در هم قفل کرد اما به طور کلی مستقیم است و آن را برای کاربردهای داخلی مانند کفپوش و نازک کاری جذاب می کند. چوب قلب از زرد طلایی تا قهوه ای کم رنگ متغیر است، اگرچه گاهی اوقات ممکن است رنگ صورتی کمی وجود داشته باشد. چوب صنوبر که همیشه به راحتی قابل تشخیص نیست، از نظر ظاهری بسیار کم رنگ تر است. رگهای لثه کوچک نیز ممکن است قابل مشاهده باشند.

 

موارد استفاده چوب بلک بات-اکالیپتوس پیلواریس

Blackbutt یک چوب همه کاره است و برای کاربردهای ساختاری، بیرونی و داخلی استفاده می شود. در نیو ساوت ولز و جنوب کوئینزلند برای قاب بندی چوبی بسیار محبوب است اما برای روکش کاری، کفپوش داخلی و خارجی، عرشه، نازک کاری، محوطه سازی و مبلمان نیز استفاده می شود. از Blackbutt در ساخت تخته سه لا نیز استفاده می شود.

 

هنگام خشک کردن باید احتیاط کرد زیرا سیاه باخت مستعد بررسی سطح روی سطح مماسی است. Blackbutt نباید مجدداً شرطی شود زیرا این کار بررسی های سطحی را گسترده تر می کند. بلک‌بات را می‌توان رنگ‌آمیزی، رنگ‌آمیزی یا جلا داد، اما ممکن است مشکلاتی در رنگ‌آمیزی وجود داشته باشد زیرا تمایل به بررسی سطح دارد. استخراج زیاد چوب بالغ می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در برخی از چسب ها شود، اما این مسئله در مورد چوب های جوان که رشد مجدد دارند بسیار کمتر است. این مواد استخراجی همچنین می توانند پس از قرار گرفتن در معرض آب و هوا باعث ایجاد لکه بر روی سطوح رنگ شده شوند. Blackbutt به خوبی کار می کند اما فقط برای خم شدن بخار مناسب است.

Blackbutt در مناطق ساحلی نیو ساوت ولز و کوئینزلند رشد می کند و می توان آن را از Bega در نیو ساوت ولز تا Maryborough در کوئینزلند یافت. به طور کلی در این مناطق به راحتی در دسترس است. تامین کنندگان می توانند اطلاعاتی را در مورد در دسترس بودن در سایر نقاط استرالیا ارائه دهند.

 

کاربردهای رایج چوب بلک بات در صنعت چوب

 

نازک کاری

نازک کاری چوبی یک لمس کلاسیک و شیک به هر فضای داخلی یا خارجی ارائه می دهد.

 

 

عرشه

عرشه چوبی فضاهایی را ایجاد می کند که کاربردی، کاربردی و از نظر زیبایی شناسی دلپذیر هستند. با طراحی و مراقبت مناسب، یک عرشه چوبی افزودنی ارزشمند برای هر خانه یا کسب و کاری خواهد بود و فضای زندگی در فضای باز را ایجاد می کند که برای سال های آینده از آن لذت می برد.

 

 

قالب گیری

قالب‌ها بسیار متنوع و بادوام هستند، زیبایی‌شناسی هر فضای داخلی را بهبود می‌بخشند و به‌عنوان مهره‌ای روی کیک برای طرح‌هایی با تمرکز بر زیبایی و شکوه عمل می‌کنند.

 

 

پله ها، نمای بیرونی

برای کاربردهای خارج از منزل، چوب یکی از انتخاب های مواد اولیه است. استفاده از الوار در کاربردهای راه پله خارجی ساختارهایی با استحکام و دوام ایجاد می کند که با زیبایی طبیعی پوشیده شده و به طور یکپارچه با محیط بیرون ترکیب می شود.

 

 

ریل و نرده، داخلی

چوب با زیبایی طبیعی و استحکام ذاتی خود، یک انتخاب مصالح محبوب برای نرده های داخلی است. نرده‌ها و نرده‌های داخلی که معمولاً از چوب‌های نرم تصفیه‌شده و چوب‌های سخت بادوام ساخته می‌شوند، معمولاً با یک لاک شفاف تمام می‌شوند تا طبیعی‌ترین نتیجه را ایجاد کنند.

 

پله، داخلی

الوار مصالح انتخابی برای طراحانی است که به دنبال راه پله های داخلی با استحکام، زیبایی و دوام هستند.

 

آلاچیق

آلاچیق چوبی روشی کاربردی، کاربردی و جذاب برای گسترش فضاهای نشیمن و سرگرمی در فضای باز است.

 

ریل و نرده، بیرونی

این اطلاعات کلی در مورد اندازه اعضا، اتصالات و مواد مناسب برای ساخت نرده ها و نرده ها در کاربردهای خارجی ارائه می دهد. که معمولاً از چوب نرم و چوب‌های سخت بادوام ساخته می‌شوند، می‌توان آن‌ها را با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها یا لکه‌ها تکمیل کرد و نرده‌هایی ایجاد کرد که با مراقبت و توجه مناسب، به راحتی در برابر عناصر برای دهه‌های آینده مقاومت می‌کنند.

 

روکش، خارجی

جذابیت طبیعی، تطبیق پذیری و استحکام چوب، آن را به انتخاب برتر برای روکش خارجی تبدیل می کند. از طریق مشخصات، برنامه ریزی، طراحی و فرآیندهای تکمیل، روکش چوبی نه تنها ساختمانی با استحکام، عملکرد صوتی و حرارتی برتر ایجاد می کند، بلکه مکانی از زیبایی، سبک و جذابیت طبیعی ایجاد می کند.

 

کفپوش

گرما، استحکام و زیبایی طبیعی کفپوش‌های چوبی در طیف گسترده‌ای از کاربردهای خانگی، تجاری و صنعتی محبوبیت پایداری دارد.

 

منبع سایت

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده