معرفی کامل چوب اقاقیا melanoxylon یا بلک وود

 

اقاقیا melanoxylon 

 

که با نام بلک وود میشناسند درختی که تا 20 متر رشد میکند. قطر این درخت تا یک مترو نیم میرسد. پوست تنه ی

این درخت از خاکستری تا قهوه ای سوخته متغیر است.  شاخه های جوان این درخت، آجدار ، زاویه دار یا صاف به سمت نوک خود هستند و به رنگ سبز هستند. این شاخه معمولا بیشتر بیمو ( بدون کرک و یا صاف و بیمو )، اما ساقه گیاهان جوان تر گاهی اوقات به وضوح بیشتر مودار (پر نابالغ ).

 

 

گلهای زرد کم رنگ، کرم یا سفید به دلیل وجود برچه های متعدد ظاهری کرکی دارند . آنها به طور متراکم به صورت خوشه های گرد کوچک (5-10 میلی متر عرض) مرتب شده اند که هر کدام حاوی گل های متعدد (30-56) است. هر گل منفرد در این خوشه بدون ساقه ( بدون ساقه ) و دارای پنج گلبرگ و کاسبرگ نسبتاً نامحسوس است . خوشه گل روی ساقه (به عهده دمگل ) 5/14 میلی متر طول و متناوب مرتب بر روی شاخه های کوتاه (6-40 میلی متر طول) نشأت گرفته از یک چنگال، برگ ( phyllode گوشه یا زاویه بین شاخه یا برگ با محوری که از ان منشعب میشود ). این خوشه‌های گل مرکب ( راسمه‌های زیر بغل ) معمولاً فقط شامل 2-8 گل کوچک هستند.خوشه های گل کروی گلدهی می تواند در طول سال رخ دهد.

 

 

 

میوه غلاف دراز و تا حدودی مسطح (طول 15-4 سانتی متر و عرض 5/3-8 میلی متر) است که به شدت خمیده، پیچ خورده یا کلاف است. این غلاف ها عمدتاً بدون کرک ( کرک ) هستند و فقط کمی بین هر یک از دانه ها منقبض می شوند. آنها در جوانی طبیعت سبز و چرمی دارند اما به رنگ قهوه ای یا قرمز مایل به قهوه ای در می آیند و با بلوغ چوبی تر می شوند. هر غلاف حاوی چندین دانه بسیار متمایز است و پس از باز شدن برای رها شدن این دانه ها پیچ خورده و منقبض می شوند. دانه ها به طور گسترده بیضی شکل هستند ( بیضویشکل (طول 3-5 میلی متر و عرض 1.7-3 میلی متر)، ظاهر براق و رنگ مشکی دارد. آنها تقریبا توسط یک ساختار گوشتی چین خورده صورتی، صورتی متمایل به قرمز یا قرمز تیره ( آریل ) احاطه شده اند .


 

 

 

بلک وود یک چوب سخت استرالیایی با اندازه متوسط ​​است که در استرالیای جنوبی و ایالت های شرقی می روید. در نواحی مرطوب تاسمانی در حجم زیادی برای استفاده تجاری کشت می شود. 

این قطعا یک "الوار ظاهری" است، با چوبی که قهوه ای طلایی غنی است. این گاهی اوقات با رگه های قرمز مایل به قرمز یا نوار باریکی از رنگ تیره تر، نشان دهنده حلقه های رشد است. چوب صنوبر از نظر ظاهری بسیار کم رنگ تر است. بلک وود بافتی متوسط ​​و یکدست دارد. دانه آن می تواند مستقیم باشد یا دارای الگوی مواج و کمانچه ای باشد که برای مبلمان و روکش ها ارزش زیادی دارد.

کارکردن بلک وود آسان است و به خوبی میخ و چسب می کند. می توان به یک روکش صاف و صیقلی دست یافت که چوب سیاه را برای مبلمان ایده آل می کند. برای خم شدن بخار نیز خوب است. اگر دانه مواج باشد، ممکن است نیاز به تنظیم زاویه صاف کننده داشته باشد. مهم است که هنگام سمباده زدن چوب سیاه اقدامات احتیاطی انجام شود، زیرا گرد و غبار می تواند باعث تحریک شود.

در حالی که چوب سیاه چوبی بادوام و برای استفاده داخلی است، دوام پایینی در داخل زمین دارد و برای کاربردهای خارجی ایده آل نیست.

به‌ویژه در تاسمانی به آسانی در دسترس است، اما ممکن است فقط در اندازه‌های نسبتاً کوچک موجود باشد.

 

ویژگی های ظاهری چوب بلک وود


الوار بلک وود به دلیل ظاهر چشمگیر و کیفیت نهایی آن مورد توجه است. چوب دل به رنگ قهوه‌ای طلایی و غنی است که گاهی اوقات با رگه‌های قرمز یا نوار باریکی از رنگ تیره‌تر همراه است که نشان‌دهنده حلقه‌های رشد است. پهنای چوب صنوبر می تواند تا 50 میلی متر باشد و از نظر ظاهری بسیار کم رنگ تر است. دانه سیاه چوب با بافت یکنواخت می تواند مستقیم باشد یا دارای الگوی مواج و کمانچه ای باشد که برای مبلمان و روکش ها ارزش زیادی دارد.

 

موارد استفاده از بلک وود


چوب سیاه معمولاً برای کاربردهای داخلی مانند روکش‌های تزئینی، روکش‌ها، مبلمان، نازک کاری و کف استفاده می‌شود. این یک چوب مبتنی بر داخلی جذاب و بادوام است اما دوام پایینی در داخل زمین دارد بنابراین برای کاربردهای خارجی ایده آل نیست.
سایر کاربردها عبارتند از کنده کاری، تراشکاری، کفپوش، ساخت قایق و اسلحه.


بلک وود کارایی کلی خوبی دارد. به راحتی میخ می شود و به خوبی می چسبد. می توان به یک روکش صاف و صیقلی دست یافت که چوب سیاه را برای مبلمان ایده آل می کند. برای خم شدن بخار نیز خوب است.
اگر دانه مواج باشد، ممکن است نیاز به تنظیم زاویه صاف کننده داشته باشد.
مهم است که هنگام سمباده زدن چوب سیاه اقدامات احتیاطی انجام شود، زیرا گرد و غبار چوب می تواند باعث تحریک شود.

 

 


 

نازک کاری
نازک کاری چوبی یک لمس کلاسیک و شیک به هر فضای داخلی یا خارجی ارائه می دهد.

 

 

قالب گیری
قالب‌ها بسیار متنوع و بادوام هستند، زیبایی‌شناسی هر فضای داخلی را بهبود می‌بخشند و به‌عنوان مهره‌ای روی کیک برای طرح‌هایی با تمرکز بر زیبایی و شکوه عمل می‌کنند.

 

 

کفپوش
گرما، استحکام و زیبایی طبیعی کفپوش‌های چوبی در طیف گسترده‌ای از کاربردهای خانگی، تجاری و صنعتی محبوبیت پایداری دارد.
 
 
 
 

 
۵
از ۵
۴ مشارکت کننده