معرفی کامل چوب اکالیپتوس بوسیستونا eucalyptus_bosistoana

 


اکالیپتوس بوسیستونا eucalyptus_bosistoana

 

اکالیپتوس بوسیستونا درختی به ارتفاع 50 متر است . پوسته این درخت در قسمت پایین تنه پایدار است، رنگ پوست تنه این درخت خاکستری، لیفی-پوسته پوسته ("جعبه")، قسمت بالاتنه صاف، رنگ سفید تا خاکستری، ریزش در نوارهای کوتاه پوستی دارد.

 

 

برگهای جوان متفرق، بیضی شکل و به رنگ سبز مات هستند.

برگهای بالغ منقطع، نیزه ای باریک یا نیزه ای، به طول 10-20 سانتی متر، عرض 0.7-1.8 سانتی متر، سبز، مات تا نیمه براق، رنگارنگ هستند. 

 

 

ترکیب گلدهی; چتر 7 گل; دمگل زاویه دار، 7-15 میلی متر طول دارند. ساقه های بیرونی به طول 3-10 میلی متر هستند. جوانه ها بیضی شکل یا کلاوی شکل میباشند ، 7-9 میلی متر طول، 3-5 میلی متر قطردارند . همچنین همه ی پرچم ها بارور هستند.

 

میوه این درخت استوانه ای شکل، نیمکره ای یا بیضی شکل، 4-7 میلی متر طول، 4-7 میلی متر قطر دارند. 

 

منشاء نام


اکالیپتوس بوسیستونا : پس از جوزف بوسیستو (1824-1898). جوزف بوسیتو یک داروساز و یکی از اولین کسانی بود که در استرالیا اسانس ها را استخراج کرد، به ویژه روغن های موجود در اکالیپتوس. او بعداً در زندگی خود به عنوان عضو مجلس قانونگذاری ویکتوریا به عنوان عضو ریچموند، 1874-1889، و به عنوان عضو جولیمونت، 1892-1894 انتخاب شد. 


 

چوب اکالیتوس بوسیتونا معروف به چوب جعبه ساحلی خاکستری

 

 

 

اکالیپتوس بوسیستونا یک چوب سخت بزرگ استرالیایی سخت و بسیار بادوام است. در شرق ویکتوریا و در امتداد سواحل جنوبی و مرکزی نیو ساوت ولز رشد می کند.

چوب قلب آن قهوه ای کم رنگ است که از نظر ظاهری چوب صخره ای کم رنگ تر است. بافت ظریف و یکنواختی دارد و معمولاً دارای دانه های در هم تنیده است. رگهای لثه به ندرت وجود دارند. از نظر ظاهری شبیه جعبه خاکستری، Eucalyptus moluccana است.

اکالیپتوس بوسیستونا نیز گونه ای بسیار متراکم است، بنابراین کار با آن بسیار دشوار است. می توان آن را رنگ آمیزی، لکه دار و جلا داد. هر گونه ماشین کاری یا آماده سازی سطح باید بلافاصله قبل از چسباندن انجام شود. دیر خشک می شود اما به طور کلی هیچ گونه بررسی سطحی ایجاد نمی کند. همچنین برای خمش بخار رضایت بخش است.

اکالیپتوس بوسیستونا برای ساخت و ساز سنگین، چوب گرد و تراورس استفاده می شود. مانند Gray Box، عمدتاً در مناطقی که رشد می کند در دسترس است.

 

ویژگی های ظاهری چوب اکالیپتوس بوسیستونا


اکالیپتوس بوسیستونا دارای چوبی است که قهوه ای کم رنگ، گاهی اوقات با ته رنگ صورتی است. نسبت به چوب صنوبر از نظر ظاهری کم رنگ تر است. بافت ظریف و یکنواختی دارد و معمولاً دارای دانه های در هم تنیده است. رگهای لثه به ندرت وجود دارند.

اکالیپتوس بوسیستونا از نظر ظاهری بسیار شبیه جعبه خاکستری، Eucalyptus moluccana است.

 

موارد استفاده ی چوب اکالیپتوس بوسیستونا


اکالیپتوس بوسیستونا محکم و بسیار بادوام عمدتاً برای ساخت و ساز مهندسی سنگین و چوب گرد استفاده می شود. برای خواب آور نیز استفاده می شود.


اکالیپتوس بوسیستونا گونه ای بسیار متراکم است بنابراین کار با آن بسیار دشوار است. می توان آن را رنگ آمیزی، لکه دار و جلا داد. هر گونه ماشین کاری یا آماده سازی سطح باید بلافاصله قبل از چسباندن انجام شود. دیر خشک می شود اما به طور کلی هیچ گونه بررسی سطحی ایجاد نمی کند. اکالیپتوس بوسیستونا نیز برای خمش بخار رضایت بخش است.

 


میله های چوبی ساختاری
از قطب های چوبی در ساخت سازه ها برای پشتیبانی از بارهای ثقلی و مقاومت در برابر نیروهای جانبی استفاده می شود. قطب های چوبی نه تنها عملکرد ساختاری را ایفا می کنند، بلکه مزایای زیبایی شناختی بسیاری را ارائه می دهند، زیرا استفاده از آنها در ساخت و ساز اغلب مکمل طرح های معماری با هدف هماهنگی با محیط طبیعی است.
 

 

منبع سایت 

 
۵
از ۵
۱۲ مشارکت کننده