معرفی کامل چوب اکالیپتوس ملوکونا Eucalyptus moluccana Grey Box

 

درخت اکالیپتوس ملوکونا Eucalyptus moluccana Grey Box

اکالیپتوس ملوکونا درختی به ارتفاع متوسط 25 متر میباشد. پوسته ی این درخت در سمت پایین دائمی و ماندگار است. همچنین در قسمت بالا صاف خاکستری رنگ ، و به صورت نوار های بلند و کوتاه ریزش پیدا میکند. رنگ پوسته ی تنه ی این درخت به رنگ خاکستری با لکه های سفید و فیبری مانند همچنین پوسته پوسته میباشد . 

 

 

برگهای جوان این درخت متفرق از هم میرویند، بیضی شکل و به رنگ سبز خاکستری مات هستند. برگهای بالغ نیز منقطع از هم می رویند، نیزه ای تا بیضی شکل هستند، به طول 8-14 سانتی متر و عرض 2-3.3 سانتی متر میباشند، به رنگ سبز براق هستند.

 

 

 

ترکیب گلدهی، چتر 7 گل، دمگل خاردار یا زاویه دار، 5 تا 13 میلی متر طول. ساقه های بیرونی به طول 1-7 میلی متر. جوانه های تخم مرغی تا دوکی شکل، دارای 5-9 میلی متر طول، 3-4 میلی متر قطرهست. همه ی پرچم ها بارور هستند.

 

 

میوه استوانه ای یا بیضی شکل، 5-9 میلی متر طول، 4-6 میلی متر قطر است. 

 

 

 

 

ویژگی های چوب اکالیپتوس ملوکونا

 

 

اکالیپتوس ملوکونا یک چوب سخت استرالیایی با اندازه متوسط ​​و بسیار بادوام است. از نواحی ساحلی مرکزی و شمالی نیو ساوت ولز و جنوب کوئینزلند سرچشمه می گیرد. اکالیپتوس ملوکونا،  Eucalyptus woolsiana نیز در بخش‌هایی از ویکتوریا و استرالیای جنوبی وجود دارد.

چوب آن به رنگ قهوه ای کم رنگ و مایل به زرد است که ظاهر آن کم رنگ تر است. بافت ظریف و یکنواختی دارد و معمولاً دارای دانه های در هم تنیده است. رگهای لثه به ندرت وجود دارند.

اکالیپتوس ملوکونا یک گونه بسیار متراکم است، بنابراین کار کردن با آن بسیار دشوار است. می توان آن را رنگ آمیزی، لکه دار و جلا داد. هر گونه ماشین کاری یا آماده سازی سطح باید بلافاصله قبل از چسباندن انجام شود. دیر خشک می شود اما به طور کلی هیچ گونه بررسی سطحی ایجاد نمی کند.

اکالیپتوس ملوکونا برای ساخت و ساز سنگین، کفپوش، اسکله چوبی گرد، تراورس و کشتی سازی استفاده می شود.

 

عمدتاً در مناطقی که در آن رشد می کند در دسترس است.

 

ویژگی های ظاهری چوب اکالیپتوس ملوکونا


اکالیپتوس ملوکونا دارای چوب قلب است که به رنگ قهوه ای کم رنگ و مایل به زرد است که ظاهر آن کم رنگ تر است. بافت ظریف و یکنواختی دارد و معمولاً دارای دانه های در هم تنیده است. رگهای لثه به ندرت وجود دارند.

اکالیپتوس ملوکونا از نظر ظاهری بسیار شبیه به جعبه خاکستری ساحلی است

 

موارد استفاده از چوب اکالیپتوس ملوکونا


اکالیپتوس ملوکونا سخت و بسیار بادوام عمدتاً برای ساخت و سازهای مهندسی سنگین و کفپوش استفاده می شود.

همچنین برای روکش‌کاری، پل‌ها، اسکله‌ها، کشتی‌سازی، شمع‌ها، تیرها و تراورس‌ها استفاده می‌شود.اکالیپتوس ملوکونا نیز یک چوب سوخت عالی است.
اکالیپتوس ملوکونا گونه ای بسیار متراکم است بنابراین کار با آن بسیار دشوار است. می توان آن را رنگ آمیزی، لکه دار و جلا داد. هر گونه ماشین کاری یا آماده سازی سطح باید بلافاصله قبل از چسباندن انجام شود. دیر خشک می شود اما به طور کلی هیچ گونه بررسی سطحی ایجاد نمی کند.

 

میله های چوبی ساختاری
از قطب های چوبی در ساخت سازه ها برای پشتیبانی از بارهای ثقلی و مقاومت در برابر نیروهای جانبی استفاده می شود. قطب های چوبی نه تنها عملکرد ساختاری را ایفا می کنند، بلکه مزایای زیبایی شناختی بسیاری را ارائه می دهند، زیرا استفاده از آنها در ساخت و ساز اغلب مکمل طرح های معماری با هدف هماهنگی با محیط طبیعی است.

گرما، استحکام و زیبایی طبیعی کفپوش‌های چوبی در طیف گسترده‌ای از کاربردهای خانگی، تجاری و صنعتی محبوبیت پایداری دارد.


 

​منبع سایت

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده