معرفی چوب تونا کالانتاس Toona calantas

 


Toona calantas درختی وحشی است که تا ارتفاع 40 متر رشد میکند و قطر تنه ی آن تا 2 متر هم میرسد.
پوست تنه ی این درخت خاکستری تا قهوه ای مایل به خاکستری است و به صورت تکه های نازک می ریزد.

یکی از مهم ترین گونه های چوبی در فیلیپین تونا کالانتاس است، این درخت در مقیاس وسیع از طبیعت برداشت می شود.  همچنین این درخت در اندونزی،مالزی،پاپوآ گینه یافت میشود.

 

 

ویژگی های میوه ی درخت کالانتاس
دانه مستقیم یا در هم قفل و موج دار است.
بافت نسبتاً درشت دارد و بزرگ است تا 30سانتی متر هم رشد میکند.
ظاهر و بویی شبیه به سرو قرمز Toona ciliata دارد و خیلی خوشبو است.

 


تونا کالانتاس تنها از چند گونه تشکیل شده است، اما انعطاف پذیری فنوتیپی و تنوع ژنتیکی مسئول بسیاری از پیچیدگی طبقه بندی منعکس شده هستند. این گونه‌ها طیف خارق‌العاده‌ای از تغییرات مورفولوژیکی، هم در درون و هم بین درختان یک جمعیت از خود نشان می‌دهند.

 


Toona calantas یکی از مهمترین گونه های چوب سخت است. این درخت در جنگل های فیلیپین به وفور رشد میکند. در فیلیپین جمعیت گونه پراکنده است و با قطع درختان و تبدیل زمین به زمین کشاورزی این گونه ی مهم در معرض انقراض قرار گرفته است. این گیاه در فهرست قرمز IUCN از گونه های در معرض خطر (2018) به عنوان "کمبود داده" طبقه بندی شده است. 

 

این درخت در طب سنتی نیز استفاده ها و خواص درمانی بسیار زیادی دارد.

از جمله استفاده های دارویی تونا کالانتاس

  1. پودر پوست آن ضد عفونی کننده محسوب می شود و روی زخم های قانقاریا گرد می شود و به بهبود زخم و عفونت کمک شایانی میکند.
  2.  جوشانده گل به عنوان ضد اسپاسم عضلانی استفاده می شود.
  3.  ضد زخم / محافظ معده : مطالعه عصاره اتانولی Toona ciliata در برگ و میوه ی این گیاه نشان میدهد اثر محافظتی معده را در زخم های ناشی از اتانول و استرس را دارد.
  4. ضد درد : در یک مطالعه روی گیاهان دارویی هند، عصاره اتانولی Toona ciliata در برگ این درخت وجود دارد که بیشترین مقدار تسکین دهنده ضد درد را در بین گیاها دارویی شامل میشود.
  5. ضد تومور / سمیت سلولی : مطالعه عصاره خام این گیاه نشان میدهد که دارای رفع سمیت سلولی قابل توجه و فعالیت ضد توموری خفیف تا متوسط ​​است. 
  6. لکتین های موجود در برگ این درخت به بهبود زخم کمک بسیای میکند.
     

 

 

 

معرفی چوب تونا کالانتاس 

 

کالانتاس یک چوب سخت با اندازه متوسط ​​است که در بخش‌هایی از آسیای جنوب شرقی از جمله فیلیپین، مالزی، اندونزی و پاپوآ گینه نو رشد می‌کند. این عمدتا برای کاربردهای تزئینی مانند روکش های چوبی، پانل، نازک کاری و مبلمان استفاده می شود. از دیگر کاربردهای کالانتا می توان به ساخت قایق، جعبه های پیانو و کنده کاری اشاره کرد.

چوب دل آن قهوه ای مایل به قرمز است، در حالی که چوب صنوبر باریک عموماً به رنگ قرمز کم رنگ و کاملاً متمایز است. از نظر ظاهر و همچنین بو شبیه سرو قرمز استرالیایی است. کالاانتاس دارای بافت نسبتاً درشت با دانه ای است که می تواند مستقیم یا در هم قفل شود. 

کار با دست یا ماشین کالانتاس بسیار آسان است، اما ابزارها باید تیز باشند، زیرا مواد نرم هستند. به سرعت خشک می شود، اما خطر بررسی داخلی و سقوط وجود دارد. ممکن است مشکلاتی در مورد چسباندن، رنگ آمیزی و تکمیل موادی که رزین وجود دارد رخ دهد.

 

 

ویژگی های ظاهری چوب کالانتاس


کالاانتاس در درجه اول یک "الوار ظاهری" است. چوب دل آن از قرمز روشن تا قهوه ای متمایل به قرمز متغیر است، در حالی که چوب صنوبر باریک به رنگ قرمز کم رنگ یا خاکستری مایل به صورتی و کاملاً متمایز است. از نظر ظاهر و همچنین بو شبیه به سرو قرمز استرالیایی است.
کالاانتاس دارای بافت نسبتاً درشت با دانه ای است که می تواند مستقیم یا در هم قفل شود.

 

موارد استفاده رایج کالانتاس


کالاانتاس برای کاربردهای تزئینی مانند روکش های چوبی، پوشش، نازک کاری و مبلمان استفاده می شود. از دیگر کاربردهای کالانتاس می توان به  ساخت قایق، قاب های پیانو و کنده کاری اشاره کرد.


کار با دست یا ماشین کالانتاس بسیار آسان است، اما ابزارها باید تیز باشند زیرا مواد نرم هستند. به سرعت خشک می شود، اما خطر بررسی داخلی و سقوط وجود دارد.
ممکن است مشکلاتی در مورد چسباندن، رنگ آمیزی و تکمیل موادی که رزین وجود دارد رخ دهد.

 

جعبه سیگار

 در ساخت جعبه سیگار استفاده می شود . همچنین برای ساخت قایق، جعبه های پیانو و کنده کاری استفاده می شود.


نازک کاری
نازک کاری چوبی یک لمس کلاسیک و شیک به هر فضای داخلی یا خارجی ارائه می دهد.

 


قالب گیری
قالب‌ها بسیار متنوع و بادوام هستند، زیبایی‌شناسی هر فضای داخلی را بهبود می‌بخشند و به‌عنوان مهره‌ای روی کیک برای طرح‌هایی با تمرکز بر زیبایی و شکوه عمل می‌کنند.

۵
از ۵
۱۰ مشارکت کننده