معرفی کامل چوب سرو قرمز Toona ciliata

 


Toona ciliata یک درخت برگریز با رشد سریع با شاخه های بزرگ است که یک تاج در حال گسترش ایجاد می کند . ارتفاع سرو قرمز در حدود 40 متر میباشد. ارتفاع تنه ی این درخت معمولا تا 22 متر رشد میکند. تنه ی این درخت پوست خشنی دارد که به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای است و به حالت مستطیلی می شکافد و میریزد.قطر تنه ی این درخت تا 3 و نیم متر میرسد. پوست تنه و شاخه های سدر قرمز سفید مایل به خاکستری مایل به قهوه ای، معمولاً شکافدار و پوسته پوسته می شود. پوست داخلی قهوه ای مایل به قرمز، فیبری؛ شیره چوب سفید، صورتی یا قرمز است که وقتی بریده می شود بوی سدر می دهد. 

 

 

 این درخت دارای برگ های مرکب بلند تا 90 سانتی متر با 10-14 جفت برگ جوان است . 

هر برگ جوان بین 4.5 تا 16 سانتی متر طول دارد. برگهای جوان باریک و مخروطی شکل هستند. برگ ها و شاخه های جوان برای علوفه گاو در هند قطع می شوند. بخش های مختلفی در سراسر محدوده جغرافیایی آن به صورت دارویی استفاده می شود. برگ و پوسته ی سرو قرمز یک قابض قوی، مقوی و ضد دوره ای است و برای درمان اسهال خونی و زخم ها استفاده می شود.

 

 

 گل آذین است توده گل های سفید. گل های  بسیار کوچک هستند ، سفید و لوله ای شکل هستند. گل ها به عنوان منبع رنگ قرمز و زرد برای ابریشم و به عنوان قیچی استفاده می شود. 

 

 

میوه ها حالت کپسولی دارند و به رنگ سبز هستند که با افزایش سن قهوه ای می شوند و به مرور از داخل باز میشوند و  به شکل ستاره ای در می آیند تا دانه ها آزاد شوند. دانه ها کوچک و بالدار هستند.

 


 

 

ویژگی های ظاهری چوب سرو قرمز


سرو قرمز یک چوب سخت بزرگ است که در مناطق جنگلی ساحلی شرق استرالیا و بخش هایی از پاپوآ گینه نو، آمریکای جنوبی، فیلیپین و هند رشد می کند. معمولاً برای کاربردهای تزئینی داخلی مانند روکش ها و پانل ها استفاده می شود.

چوب درخت سرو قرمز از قرمز مایل به صورتی کم رنگ تا قهوه ای مایل به قرمز تیره پررنگ تر است. چوب صنوبر به رنگ صورتی کم رنگ یا زرد است و از چوب قلب متمایز است. سرو قرمز دارای بافتی خشن و ناهموار با دانه ای است که معمولاً صاف است اما ممکن است کمی در هم قفل شده باشد. حلقه های رشد اغلب قابل مشاهده هستند. سرو قرمز همچنین دارای بوی متمایزی است که گفته می شود پروانه را دفع می کند.

سرو قرمز نرم است و کارایی خوبی دارد. به خوبی میخ می کند و می چسبد. سرو قرمز را می توان رنگ آمیزی، لکه دار و جلا داد و به خوبی تمام می شود، اما بافت خشن آن ممکن است نیاز به کار اضافی داشته باشد. هنگام ماشینکاری سرو قرمز باید اقدامات احتیاطی انجام شود زیرا خاک اره می تواند باعث تحریک برخی افراد شود.


سرو قرمز به دلیل ظاهرش ارزشمند است، با چوب قلب که از قرمز مایل به صورتی کم رنگ تا قهوه ای مایل به قرمز تیره متغیر است. چوب صنوبر به رنگ صورتی کم رنگ یا زرد است و از چوب قلب متمایز است. حلقه های رشد اغلب قابل مشاهده هستند.

سرو قرمز دارای بافتی خشن و ناهموار با دانه ای است که معمولاً صاف است اما ممکن است کمی در هم قفل شده باشد - این ظاهر کمانچه ای برای استفاده به عنوان روکش یا روکش بسیار محبوب است.

 

 

زیستگاه سرو قرمز


در بخش غربی هیمالیا، هند، رشد میکند. این درخت  عمدتاً در مناطق مرطوب، در دره‌های سرپناه، در امتداد رودخانه‌ها و حتی در جنگل‌های باتلاقی یافت می‌شود ، همچنین به صورت پراکنده در جنگل های برگریز مرطوب رشد میکنند.

این گونه پراکنده ترین تونا است. در هند معمولاً به عنوان یک درخت خیابان کشت می شود.

 الوار به ویژه در هند و استرالیا بسیار ارزشمند است و اغلب توسط نجاران در یونان استفاده می شود. 

سرو قرمز در جنگل های استرالیا کمیاب است، با این حال مقادیر کمی از آن وارد می شود.

 

موارد استفاده رایج چوب سرو قرمز

 

در سرتاسر جهان، از چوب سرو قرمز در ساخت خانه و قایق، برای مبلمان و حکاکی‌های مرغوب و برای ساخت صندوقچه‌های چای، چلوهای روغن، مداد و آلات موسیقی استفاده می‌شود. 
سرو قرمز عمدتاً برای کاربردهای داخلی مبتنی بر ظاهر مانند روکش‌های تزئینی، پانل‌ها و مبلمان استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت قایق و کنده کاری استفاده شده است.


سرو قرمز نرم است و کارایی خوبی دارد. به خوبی میخ می کند و می چسبد. سرو قرمز را می توان رنگ آمیزی، لکه دار و جلا داد و به خوبی تمام می شود، اما بافت خشن آن ممکن است نیاز به کار اضافی داشته باشد.

به راحتی خشک می شود، اما باید مراقب بود تا از حجامت چوب جلوگیری شود. هنگام ماشینکاری سرو قرمز باید اقدامات احتیاطی انجام شود زیرا خاک اره می تواند باعث تحریک برخی افراد شود.

 

 

منبع 

سایت 

 
۵
از ۵
۳ مشارکت کننده