معرفی کامل چوب گیلاس آمریکایی Prunus serotina

 

درخت گیلاس سیاه درختی با ارتفاع متوسط 110 فوت است. این درخت در ابتدا به صورت مخروطی رشد میکند. در هنگام بلوغ کامل سر درخت بیضی شکل و شاخه ها کمانی شکل هستند. درختان بلند و کشیده میباشند. 

 

 

گیلاس سیاه بومی کشورهای جنوب شرقی کانادا تا شرق ایالات متحده از غرب تا شرق تگزاس، کوه های جنوب غرب ایالات متحده، مکزیک و گواتمالا رشد میکند.

برگهای درخت به صورت سبز پررنگ براق میباشند. برگ های براق در سطح بالایی؛ تیغه مستطیلی با نوک نوک تیز بلند و پایه باریک، لبه های آن ریز دندانه دار است.

 

 

 گل های سفید پس از بیرون آمدن برگ های براق از شاخه ها آویزان  می شوند.

 میوه قرمز تیره رنگ است و  از آگوست تا اکتبر به رنگ مشکی تغییر می کند.

 

 

درخت معطر؛ شاخ و برگ و پوست خرد شده بوی گیلاس و طعم تلخ متمایزی دارند که به دلیل ترکیبات سمی تشکیل دهنده سیانید، مانند آمیگدالین، موجود در چوب و برگ برخی دیگر از اعضای چوبی Rosaceae است. شاخ و برگ های پاییزی زرد است.

 شربت آلبالو وحشی که داروی ضد سرفه است از پوست آن به دست می آید و از میوه آن ژله و شراب تهیه می شود. در حالی که میوه خوراکی است و در نوشیدنی ها و پخت و پز استفاده می شود، بقیه گیاه حاوی آمیگدالین است و در صورت مصرف می تواند سمی باشد.

 


 

 

 

معرفی چوب گیلاس آمریکایی

 

گیلاس آمریکایی که عمدتاً در مناطق شرقی ایالات متحده رشد می کند، یک چوب سخت با ارزش برای طیف وسیعی از کاربردهای داخلی و دیگر است. چوب قلب از قرمز پر رنگ تا قهوه ای مایل به قرمز متغیر است، در حالی که چوب صنوبر سفید مایل به کرم است. چوب صنوبر را می توان برای تیره شدن رنگ بخارپز کرد. چوب دارای دانه ریز و یکنواخت با بافتی صاف است. می تواند حاوی لکه های مغزی و پاکت های صمغی باشد که در نظر گرفته می شود که به متمایز بودن چوب می افزاید.

گیلاس آمریکایی کارایی خوبی دارد، زیرا ماشینکاری، میخکوبی و چسباندن آن آسان است. همچنین چوبی عالی برای تراشکاری و کنده کاری است که آن را در ساخت آلات موسیقی محبوب کرده است. دارای چگالی متوسط، دارای خواص خمشی خوب، سفتی کم و استحکام متوسط ​​و مقاومت در برابر ضربه است.

دلیل اصلی محبوبیت الوار برای کاربردهای سطح بالا، مانند مبلمان، کابینت سازی، فضای داخلی قایق و آلات موسیقی، کارایی آسان آن است و این که با سنباده زدن، لکه گیری و صیقل دادن به یک سطح صاف، رنگ غنی آن را برجسته می کند.

گیلاس آمریکایی به راحتی در ایالات متحده به عنوان چوب اره شده و روکش و در طیف وسیعی از درجه ها و مشخصات موجود است. در استرالیا از تامین کنندگان تخصصی چوب در دسترس است.

 

ویژگی های ظاهری چوب گیلاس آمریکایی


رنگ چوب قلب گیلاس آمریکایی از قرمز تیره تا قهوه ای مایل به قرمز متغیر است. با قرار گرفتن در معرض نور UV رنگ تیره می شود. در مقابل، چوب صنوبر به رنگ سفید مایل به کرم است که می توان آن را به رنگ تیره تر بخار داد. این چوب درجه یک دارای دانه ریز، صاف و بافت صاف است. می‌تواند حاوی لکه‌های مغز قهوه‌ای قهوه‌ای و پاکت‌های کوچک صمغی باشد که باعث افزایش متمایز بودن چوب می‌شود.

 

 

موارد استفاده رایج از چوب گیلاس آمریکایی


گیلاس آمریکایی چوبی بسیار جذاب است که در مبلمان، کفپوش، درب، نازک کاری و کابینت، قالب‌سازی و پانل‌های روکش شده استفاده می‌شود. همچنین به دلیل رنگ و پوشش صاف، الواری عالی برای استفاده در ساخت آلات موسیقی است.

این گونه گسترده بزرگترین و مهم ترین گیلاس بومی است. چوب با ارزش به ویژه برای مبلمان، تابلوسازی، ابزار حرفه ای و علمی، دستگیره و اسباب بازی استفاده می شود.

گیلاس آمریکایی هم با ابزار دستی و هم با ماشین آلات به خوبی کار می کند. ماشینکاری، چسباندن و میخ زدن آن آسان است. همچنین چوب تراشی و کنده کاری چوب خوبی است. پس از سنباده زدن، لکه دار شدن و صیقلی شدن، به پایان عالی می رسد.

 


گیلاس آمریکایی به راحتی در مناطق شرقی ایالات متحده در دسترس است. در استرالیا از تامین کنندگان تخصصی الوار موجود است که الوار را برای استفاده در کاربردهای داخلی و مبلمان پیشرفته وارد می کنند.
 

نازک کاری
نازک کاری چوبی یک لمس کلاسیک و شیک به هر فضای داخلی یا خارجی ارائه می دهد.

قالب گیری
قالب‌ها بسیار متنوع و بادوام هستند، زیبایی‌شناسی هر فضای داخلی را بهبود می‌بخشند و به‌عنوان مهره‌ای روی کیک برای طرح‌هایی با تمرکز بر زیبایی و شکوه عمل می‌کنند.

 

منبع سایت

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده