معرفی کامل چوب کوچ وود Ceratopetalum apetalum

 

 

 

Ceratopetalum apetalum یا Coachwood

یک درخت با اندازه متوسط ​​است که دارای پوسته ای خاکستری صاف و معطر است.  رنگ پوست این درخت سفید مایل به خاکستری لکه دار با گلسنگ های خاکستری و سفید و با خطوط افقی مشخص که دور تنه را احاطه کرده اند.

 

 

 

 

کوچ وود دارای برگهای باریک و جذابی است که به رنگ برنزی ظاهر می شوند و به رنگ سبز در می آیند. برگهای 1-برگی،  بیضوی تا مستطیلی شکل، عمدتاً 6-12 سانتی متر طول، 2-5 سانتی متر عرض دارند. دمبرگ معمولاً 10 تا 20 میلی متر طول دارد.

 

 

در اواخر بهار گل‌های زیبایی تولید می‌کند که از سفید مایل به کرم شروع می‌شوند و به گل‌های صورتی سالمونی یا حتی قرمز تبدیل می‌شوند. گل آذین به طول 12 سانتی متر. کاسبرگ ها به طول 8 میلی متر بزرگ می شوند و میوه آن صورتی است. گلبرگ وجود ندارد.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

معرفی چوب کوچ وود Coachwood

 

Coachwood یک درخت چوب سخت متوسط ​​است که در جنگل های بارانی ساحلی شمال نیو ساوت ولز و جنوب کوئینزلند یافت می شود. چوب واقعی این گونه - که همیشه به وضوح از چوب صنوبر متمایز نیست - به رنگ صورتی کم رنگ تا صورتی مایل به قهوه ای است. دانه معمولاً صاف، با بافتی ظریف و یکنواخت است. به دلیل نوار بافت نرم (پارانشیم) در چوب، الوار اغلب بر روی سطوح اره‌شده پشتی به‌شدت دیده می‌شود. این چوب بوی «کاراملی» متمایز دارد - از این رو یکی از نام‌های رایج این گونه چوب ساتین‌وود معطر است.

Coachwood فقط با دوام متوسط ​​​​با امید به زندگی بین پنج تا هفت سال برای کاربردهای درون زمینی و بالای زمینی است. کوچ وود در برابر موریانه ها مقاوم نیست و چوب صنوبر درمان نشده آن مستعد حمله حشره خوار است. چوب صنوبر (اما نه چوب دل) این گونه به راحتی با مواد نگهدارنده آغشته می شود.

Coachwood نسبتاً سخت است (در مقیاس 6 کلاسه رتبه 4) از نظر فرورفتگی و سهولت کار با ابزارهای دستی. ماشین آلات چوب به خوبی به یک سطح صاف تبدیل می شود. اتصالات و چفت و بست های استاندارد را می پذیرد اما در هنگام میخ زدن تمایل به شکاف دارد (پیش سوراخکاری توصیه می شود). Coachwood به خوبی می چسبد و به راحتی اکثر پوشش ها را می پذیرد. Coachwood به لکه های مبتنی بر آب و روح بهتر از مشابه های مبتنی بر روغن واکنش نشان می دهد.

استفاده از الوار چوب کوچولو عمدتاً تزئینی است، اگرچه از آن به عنوان ماده کفپوش و برای دکل ها و دکل ها در قایق سازی استفاده می شود. کاربردهای رایج شامل خراطی، کنده کاری، یراق آلات داخلی، کالاهای ورزشی، مبلمان و کابینت است. Coachwood همچنین به عنوان یک روکش تزئینی یافت می شود. دادگاه شماره سه دادگاه عالی استرالیا با الوار چوبی مبله شده است.

 


ویژگی های ظاهری کوچ وود


چوب درخت کوچ وود که همیشه از چوب صنوبر قابل تشخیص نیست، به رنگ صورتی کم رنگ تا قهوه ای مایل به صورتی است. دانه ها معمولاً صاف با بافت ظریف و یکنواخت هستند. چوب کوچولو اغلب بر روی سطوح پشت اره شده (مماسی) به دلیل نوار بافت نرم (پارانشیم) شکل می گیرد. چوب بوی «کاراملی» متمایز و نه ناخوشایند دارد.

 

موارد استفاده رایج کوچ وود


Coachwood معمولاً به عنوان چوب نازک کاری و کابینت سازی استفاده می شود و همچنین برای تراشکاری، دامن زدن، قالب گیری و پوشش داخلی استفاده می شود. در تخته سه لا، به عنوان روکش تزئینی، در اسلحه، پاشنه کفش و کالاهای ورزشی یافت می شود. چوب کاوشگر همچنین در ساخت کالسکه و قایق سازی (اسپر و دکل) استفاده می شود.


کوچ وود چوبی محکم است اما کار کردن آن سخت نیست. به جز تمایل به کبودی روی دانه انتهایی به خوبی می چرخد. راضی کننده می چسبد. Coachwood برای خم شدن با بخار نامناسب است و تمایل به شکافتن در نیلینگ دارد (پیش حفاری توصیه می شود). لکه های آب و روح را بسیار بهتر از لکه های روغن می گیرد.

الوار مستقیم دانه برای کفپوش، مبلمان و کابینت، یراق آلات داخلی، خراطی، انبار اسلحه، کنده کاری روی چوب و روکش ها و همچنین اسپارها و دکل ها برای قایق ها بسیار ارزشمند است.

 

 

منبع سایت

۵
از ۵
۳ مشارکت کننده