معرفی کامل چوب راش

چوب راش

 

چوب  راش نامی است که در ایران برای چوبی بکار می رود که در زبان انگلیسی  beech نامیده می شود، این چوب از درختی تهیه می شود که در جنگلهای شمال ایران نیز وجود دارد.

 

چوب راش نوعی چوب سخت و سبک است که از گونه های درخت راش به دست می آید .

 این چوب قهوه ای مایل به قرمز و دارای رنگی کم نگ است که برای رنگ آمیزی ایده آل است و این باعث می شود در بسیاری از پروژه های خانگی استفاده شود. رگه های چوب راش شبیه چوب توس و افرا می باشد.

 این چوب برای استفاده های زیادی از جمله ساخت مبلمان، کف پوش های چوبی، اسباب بازی ها، تجهیزات ورزشی، محفظه ها و... استفاده میشود.

 

 • ویژگی‌ها و قابلیت‌های چوب راش

  در صنایع چوب و مبل، دکوراسیون داخلی ساختمان و تزیئن خارجی ساختمان‌ها راش یکی از پرکاربردترین چوب‌ها و مواد اولیه می‌باشد و بسیار مورد توجه صنعتگران و مصرف‌کنندگان قرار دارد. در واقع ویژگی‌های ساختاری، ظاهری و کاربردی این چوب موجب محبوبیت آن شده است که با بررسی ویژگی‌های مختلف چوب راش می‌توان این ادعا را ثابت کرد:

 • راش یکی از انواع محکم‌ترین چوب‌ها می باشد که در برابر سایش مقاومت زیادی دارد و به همین دلیل استفاده از این چوب در افزایش عمر لوازم چوبی موثر است.

 •  راش یکی از چوب‌های با وزن متوسط می باشد و به همین علت قابلیت کاربردی این چوب افزایش می‌یابد.

 • راش با وجود مقاومت بالایی که در برابر سایش و عوامل محیطی دارد، بسیار منعطف می‌باشد و این یعنی به راحتی می‌توانید این چوب را برش داده یا انواع طرح و نقش را روی آن ایجاد کنید.

 • راش دوام و عمر بسیار پایینی دارد؛ اما به راحتی قابل پرداخت می‌باشد، به طوری که با استفاده از انواع مواد شیمیایی می‌توان این چوب را اشباع کرد و مقاومت آن را در برابر رطوبت، حرارت، نور خورشید و سایر عوامل محیطی افزایش داد.

 

 

معایب چوب راش:

 

یکی از مشکلات اصلی چوب راش فاقد دوام چندان در برابر تغییرات دمایی و رطوبتی است. تجربه نشان داده است که چوب راش برخلاف تصور رایج که برای انواع چوب ها وجود دارد منقبض و منبسط هم می شود که این موضوع مشکلات زیادی را در برخی از هنر های چوبی که با دقت دهم میلیمتر سر و کار دارند ایجاد می کند! به طور مثال در گره چینی با چوب راش که نیاز به دقت بالایی دارد. پس به این ترتیب وقتی چوب راش به صورت متناوب در محیط های خشک و تر قرار می گیرد به دلیل تغییرات ابعاد بافت چوب دارای توانایی زیاد در نگهداری میخ می گردد. ولی نمی توان این موضوع را یک مزیت برای این چوب به شمار آورد.

 این چوب رطوبت زیادی را جذب می کند، پس برای مبلمان فضای باز یا مکان هایی با هوای بسیار مرطوب مناسب نیست زیرا باعث تورم می شود و خیلی سریع از بین می رود. مثلاً ممکن است برای درب های چوبی وسایل این اتفاق بیفتد. اگر این وسایل در کنار ساحل باشد، رطوبت زیادی را به خود جذب می کند و پس از مدت زمان مشخصی، بستن یا باز کردن درهای آن بسیار دشوار خواهد بود.

 

 

 

درخت راش یکی از سه درخت خانواده فاگاسه می باشد و دارای چندین گونه متفاوت است که طبق آمارهای انجام شده گونه های این درخت بین ۱۰ الی ۱۳ گونهاست و دسته‌بندی‌های چوب راش نیز براساس گونه‌های متفاوت درخت آن انجام می شود.

 

انواع چوب راش 

 • راش اروپایی
 • راش آمریکایی
 • راش ژاپنی
 • راش ژاپنی آبی
 • راش چینی
 • راش جنوب چین
 • راش تایوانی
 • راش کریمه‌ای
 • راش شرقی
 • راش درخشان راش مکزیکی

 

در ادامه برخی از انواع چوب راش را معرفی کرده و به توضیح مشخصات هر یک میپردازیم.

 

راش آمریکایی(Fagus grandifolia)

راش آمریکایی تنها گونه درخت راش است که بومی آمریکای شمالی است و بعد  از راش اروپایی  یکی از معروف ترین گونه ها است. برخی دیگر از نام های رایج این درخت شامل راش سفید، راش آمریکای شمالی، راش سرخ، راش ریج(ridge) و راش کارولینا است.

چوب درخت راش آمریکایی به رنگ کمی تیره تمایل دارد و در مقایسه با راش اروپایی از استواری کمتری برخوردار است. مغز چوب این درخت به رنگ قهوه ای مایل به قرمز تیره است در حالی که لایه بیرونی پوست آن تماما سفید با سایه کم قرمز است. به طور کلی این چوب دارای الیاف های ظریف و به هم پیوسته همراه با بافتی یکنواخت و حاوی مقاومت متوسط در برابر خمیدگی و خردشدگی ​​است.

 

 

 • چوب راش سه رنگ

راش سه رنگ یک گونه تکوین یافته  از راش اروپایی است و بومی اروپا است. این درخت دارای شاخ و برگ های چند رنگ سبز و صورتی و سفید رنگ است و برای رشد و گسترش نیاز به خاک غنی و هم چنین رطوبت فراوانی دارد.

این درخت  دارای ارتفاع ​​30 فوت و با گسترش 20 پا رشد می کند. در حالی که با سرعت بسیار کند رشد می کند، اگر شرایط ایده آل برای رشد وجود داشته باشد، می تواند تا 120 سال یا حتی بیشتر از آن رشد کند.

این درخت به دلیل داشتن رنگ منحصر به فرد برگ هایش که در اصل بنفش و با انواعی از رنگ قرمز کم رنگ است معروف است. بنابراین از دور به رنگ صورتی- بنفش به نظر می رسد و تماشای آن کاملاً نفس گیر است.

چوب راش سه رنگ اغلب برای موارد خاص مبلمان و وسایل چوبی خانگی استفاده می شود اما بیشتر برای مصارف سوزاندن چوب، از آن استفاده می شود.

 

 

 •  چوب راش شاخه آویخته (Fagus sylvatica Pendula)    

این درخت گونه ای از راش اروپایی است و در درجه اول توسط شاخه های آویزان آن مشخص می شود. این درخت دارای ارتفاع ​​25 متر است که حدوداً 82 پا طول و شاخه های آویزانی دارد که قسمت اعظم تنه را می پوشاند. این نوع راش برای اولین بار در سال 1836 در انگلستان توسعه یافت و سپس در سال 1847 به سایر ایالت ها نیز آورده شد. پوست این نوع راش به طور کلی از نظر بافت بسیار نرم و از نظر رنگی نقره ای خاکستری تیره است.

این نوع از راش معمولاً در ساخت مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد و حتی با توجه به سختی و ظرفیت تحمل آن حتی برای خطوط ریلی نیز کاربرد دارد.

 

 • چوب راش ژاپنی (Fagus crenata)

این نوع چوب راش به طور کلی در سراسر جنگل های ژاپن یافت می شود. ارتفاع این درخت به 35 متر می رسد. دارای تاج گرد با پوست صاف و خاکستری است. برگ های آن به سادگی در امتداد شاخه ها با گل های گرده افشان قرار گرفته اند.
چوب راش ژاپنی به راحتی نرم شده و خم می شود که استفاده از آن را در قسمت های خمیده صندلی ها، میزها و سایر مبلمان بسیار آسان می کند. هم چنین برای کف پوش و سایر هدف های دیگر مانند دستگیره ابزار ها و کاسه ها بسیار عالی است. این چوب به دلیل داشتن ویژگی قابل اشتعال بسیار زیاد، اغلب به عنوان هیزم استفاده می شود.

 

 

 

 • راش شرقی ( Fagus orientalis)

این درخت برگ ریز بومی آسیای غربی، اوراسیا و اروپای شرقی است.

درخت تقریبا بزرگی است که می تواند تا ارتفاع متوسط ​​148 پا بالا رود، که 45 متر ( 9.8 فوت) قطر تنه آن است. دارای برگ های بسیار ساده و هم چنین شکوفه های های بلند و باریک است.

چوب راش شرقی بسیار قوی، سنگین، سخت و مقاوم در برابر ضربه میباشد. این ها برخی خصوصیات و ویژگی های اساسی است که باعث می شود این چوب برای خم شدن نرم بسیار مناسب باشد. این چوب هم چنین برای اهداف دیگری مانند چوب سوخت، مبلمان، کاشی های راه آهن، کاغذ، روکش کف پوش و تخته های ساختمانی به طور قابل توجهی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 •  راش سرخس برگ (Fagus sylvatica Asplenifolia)

این درخت اندازه ی متوسطی دارد و یک انتخاب عالی برای یک پارک است. این درخت  دارای شاخ و برگ های باریک، بلند و نرم مانند سرخس است. پوست درخت نرم مانند ابریشم و خاکستری رنگ میباشد، که با گونه های دیگر آن متفاوت است. این گونه راش به طور متوسط در​​50-80 پا ارتفاع و 40-45 پا عرض رشد می کند. برجسته ترین و جذاب ترین ویژگی این درخت برگ های بلند و سبز تیره و دندانه دار آن است و برگ های سبز و براق آن در فصل پاییز به برنز براق تبدیل می شود. چوب این درخت زیبا معمولا به عنوان هیزم مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که برخی افراد فقط از آن برای زرق و برق بیشتر در باغ ها و پارک های خود استفاده می کنند.

 

 

 • راش آبی ژاپنی

راش آبی ژاپنی بومی کشور ژاپن است و در جنگل های برگریز طبیعی در سمت اقیانوس آرام می روید.

تقریبا ​​25 متر رشد می کند و برگ های ساده ای دارد.پوست درخت راش آبی ژاپنی نیز صاف و خاکستری است و از نظر الگوی رشد اغلب چند تنه است.

چوب راش آبی ژاپنی دارای خاصیت سوختن عالی است به همین دلیل یکی از بهترین گزینه ها برای هیزم است. به غیر از این، از قابلیت خم شدن و انحنا پذیری بسیار خوبی برخوردار میباشد که باعث می شود انتخابی ایده آل برای وسایل مبلمان و بسیاری از محصولات چوبی دیگر مانند کاسه ها و غیره باشد.

درخت راش به دلیل ویژگی های منحصر به فردش گزینه خوبی برای مبلمان و هیزم است و کاربردهای دیگری نیز دارد

همچنین به دلیل رنگ زیبا و جذابش مردم از این چوب برای مبلمان استفاده میکنند.

 

 

 

۵
از ۵
۲ مشارکت کننده