درخت اکالیپتوس رنگین کمان

Eucalyptus deglupta

 

 

یکی از زیباترین و جالب ترین درخت هایی که وجود دارد ، درخت اکالیپتوس رنگین کمان است که تنه ای جالب با چندین رنگ دارد که دلیل نامگذاری‌اش نیز همین است. رگه های چند رنگی که روی تنه ی درخت اکالیپتوس رنگین کمانی دیده می شود، به خاطر پوسته ی بیرونی آن است که هر سال در زمان های مختلفی می ریزد. بعد از این ریزش پوسته های بیرونی، در ابتدا رنگ تنه ی درخت، سبز روشن می شود اما بعد از گذشت زمان در اثر تغییرات شیمیایی مجاورت با هوا رفته رفته تیره می شود و به رنگ های آبی، بنفش، پرتغالی و رنگ های خرمایی، تغییر پیدا می کند. در توضیح علمی این درخت باید بگویم که هر پوسته ی درخت ، لایه نازک و شفافی از سلول ها است که به ما امکان می دهد که کلروفیل ذخیره شده در سلول های زیر را ببینیم. کلروفیل رنگدانه سبزی است که انرژی نور مورد استفاده در فتوسنتز را تسخیر می کند. زمانی که تنه درخت رشد می کند، سلول های بی رنگ روی بالاترین لایه پوسته‌ای با چیزی به نام تانن (tannins) پر می شوند. تانن ها می توانند زرد، قهوه ای و یا قرمز باشند و این رنگ ها بسته به نوع آن ها متفاوت است. ترکیب مقدار و نوع متفاوت تانن ها و کم شدن کلروفیل لایه های زیری احتمالا مسئول ایجاد این رنگ های زیبای هستند که ما امروزه در درخت اکالیپتوس رنگین کمان مشاهده می کنیم.

 

 

 

ویژگی های درخت اکالیپتوس رنگین کمانی

درخت اکالیپتوس رنگین کمان رشد سریعی دارد و بسیار بلند می شود. ارتفاع درخت بالغ اکالیپتوس رنگی در منطقه های بومی خود، حدود 45 متر است و در باقی مناطق تا 24 متر رشد می کند. قطر تنه درخت در درختان بالغ حدودا 2 متر است.

 

 

 

گل های درخت اکالیپتوس

درخت اکالیپتوس رنگین کمان گل های سفیدی دارد که دارای برگ های نسبتا پهنی است. برگ‌ها حاوی غددی است که روغن معطر تولید می کند و آن‌ها هنگام خرد کردن عطر و بوی دلپذیری آزاد می کنند. با این وجود، روغن آن‌ها بسیار کمتر از برگ های برخی گونه های دیگر اکالیپتوس است و برای تولید تجارت روغن اکالیپتوس استفاده نمی شوند.اما در صنعت عطرسازی مورد استفاده قرار میگیرد. گل های درخت رنگین کمان کمی غیر عادی هستند، هیچ گلبرگ یا کاسبرگی ندارند اما دارای پرچم و بخش مادگی گل هستند. جوانه های گل به شکل یک کپسول حاوی پرچم و بخش مادگی گل است. این کپسول دارای یک مخزن مخروطی است که سرپوشنام دارد. وقتی که جوانه ها رشد می کنند، سرپوش ها تیره و چین دار می شوند و سپس پرچم و بخش مادگی گل از جوانه پدیدار می شوند. پس از گرده افشانی و باروری، کپسول به یک میوه چوبی تبدیل می شود که حاوی چندین دانه میباشد.

 

 

 

برگ و روغن درخت

برگ های درخت اکالیپتوس، حالت چرمی دارند و از شاخه ها آویزان می شوند.این برگ ها معمولا باریک و سوزنی شکل میباشند. بعضی از گونه های اکالیپتوس ها مقدار زیادی روغن تولید می کنند که خیلی معطر و خوشبو هستند به طوری که وقتی اطراف یک درخت اکالیپتوس رنگین کمانی هستید بوی خوشی به مشامتان میرسد. همچنین روغن اکالیپتوس مصارف درمانی- صنعت عطر سازی و ساخت انواع حشره کش ها استفاده میشود.

 

 

نوعی خاص و زیبا را از اکالیپتوس رنگی مشاهده میکنیم.

 

 

 

 

 

شرایط رشد درخت اکالیپتوس رنگی

این درخت زیبا و جذاب به طور طبیعی فقط در قسمت های شمالی زمین مثل بریتانیا، گینه نو و میندانو رشد می کند. اما این درخت در همه جای جهان کاشته می شود و از خرده چوب های تنه ی آن برای ساخت کاغذ و مصارف زینتی استفاده می شود. درخت اکالیپتوس رنگی امروزه در همه جای جهان کاشته می شود، کشورهایی که گفته شد به علاوه ی جنگل های استوایی و مناطقی است که در آنها باران بسیار می بارد، بنابراین در جاهای گرم و خشک یا حتی کم آب دوام نمی آورد. درخت اکالیپتوس رنگین کمانی، در مناطق طبیعی خود، تا 250 فوت هم رشد می کند.

 

۵
از ۵
۲ مشارکت کننده