معرفی کامل چوب ساج Tectona grandis و انواع آن

 

 

 

درخت ساج Tectona grandis

درخت ساج متعلق به خانواده نعناعیان (teak) بوده و بومی هندوستان، اندونزی و برمه می‌باشد. ارتفاع این درخت ۳۰-۴۰ متر و قطر آن یک تا یک و نیم متر است. ساج یک درخت برگریز است که با سرعتی سریع به 30 متر (98 فوت) در 20 متر (65 فوت) رشد می کند.
درخت ساج نسبت به سرما مقاوم است. گل ها توسط زنبورها، مگس ها، مورچه ها گرده افشانی می شوند. مزارع کشت ساج در دوره استعمار به صورت گسترده ای در آفریقاساخته شدند. چوب ساج از ۲۰۰۰ سال پیش توسط بشر شناخته شده و برای ساخت قایق مورد استفاده قرار می‌‌‌‌‌گرفت. این چوب یکی از بادوام‌ترین چوب‌های موجود در دنیاست که حتی بدون لاک و مواد نگهدارنده عمر طولانی و مقاومت مطلوبی از خود نشان خواهد داد.این چوب دارای بافتی سخت است و بر اساس نوع گونه، متخلخل یا نیمه متخلخل با منافذ بسیار بزرگ، بزرگ و متوسط است.

از نظر میزان رطوبت نیز در گونه‌های مختلف متفاوت می‌باشد، اما به طور کلی رطوبت آن ۱۵ درصد برآورد شده است. چوب ساج دارای نوعی روغن طبیعی در بافت خود می‌باشد که در برابر آفات و موریانه مقاومت بی‌نظیری به آن می‌بخشد. تنها آفت آسیب‌زننده به درخت و چوب ساج، نوعی پروانه به نام کاترپیلار است که بومی جنوب شرقی آسیا بوده و از این درخت تغذیه می‌کند.

 

 

علی‌رقم وجود روغن بر سطح چوب ساج، چسباندن آن راحت بوده و روغن موجود مانع از چسب‌کاری نمی‌گردد. چوب ساج به دلیل کیفیت بالای چوبش بسیار ارزشمند است. بسیار بادوام و مقاوم در برابر آب، برای ساخت قایق، ساخت و ساز خارجی، روکش، مبلمان، کنده کاری و غیره استفاده می شود. از برگ ها برای تخمیر سویا استفاده می شود. ساج عمدتاً از طریق بذر تکثیر می شود. 

 

 

درخت ساج گلهایی معطر، سفید و کوچک دارد. این گلها مانند برگهای بزرگ بیضی شکل و کاغذی این درخت، اغلب در سطح پایینی کرکدار است. میوه ها کروی هستند. 

 

 

 

کاربردهای دارویی درخت ساج

خمیر قطران چوب از پودر چوب با قرار دادن آن در آب داغ تهیه می شود. ورمیفیوژ است. هضم را تقویت می کند؛ در تسکین سردرد صفراوی و دندان درد موثر است. التهاب یا جوش های پوست را کاهش می دهد. چوب زغالی که در آب خشخاش آغشته شده و به صورت خمیر در می آید، برای رفع ورم پلک ها استفاده می شده است. از چوب به عنوان تونیک مو استفاده شده است.

 روغن استخراج شده از ریشه برای درمان اگزما، کرم های حلقوی و التهاب استفاده می شود. از پوست به عنوان قابض و در درمان برونشیت استفاده شده است. گل ها ادرار آور هستند. آنها برای درمان صفراوی، برونشیت و اختلالات ادراری استفاده می شوند. دانه ها ادرار آور هستند . روغن استخراج شده از دانه ها باعث رشد مو می شود. برگها به مدر بودن، دفع کننده بودن شهرت دارند. پاک کننده، محرک، ضد دیسانتر و ورمیفیوژ. آنها در طب سنتی برای درمان کم خونی، آستنی، تب و مالاریا، آمیبیاز، شیستوزومیازیس و سل استفاده می شوند. گزارش شده است که عصاره برگ ها بر علیه مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، برای درمان خونریزی حنجره، نای، برونش ها، یا ریه ها و گلودرد موثر است . روغن استخراج شده از شاخساره های حساس در برابر گال در کودکان استفاده می شود.

 

 

 

 

دیگر کاربردهای درخت ساج

هم پوست ریشه و هم برگ‌های جوان رنگ قهوه‌ای مایل به زرد یا قرمزی تولید می‌کنند که برای کاغذ، لباس و حصیر استفاده می‌شود. از برگ ها برای بسته بندی محصولات غذایی در بازارها استفاده می شود. روغن استخراج شده از دانه ها باعث رشد مو می شود. خاک اره از چوب ساج به عنوان بخور در جاوا استفاده می شود. گرد و غبار، اما ممکن است پوست را تحریک کند. از خاک اره نیز برای تولید کربن فعال استفاده می شود. چوب قلب معمولاً وقتی تازه بریده می شود مایل به زرد است، اما پس از قرار گرفتن در معرض قهوه ای طلایی یا گاهی اوقات قهوه ای مایل به خاکستری تیره می شود، اغلب به رنگ خاکستری یا سیاه رگه می شود. به طور مشخص از نوار ضخیم تا 50 میلی متر از چوب صنوبر زرد مایل به سفید یا قهوه ای مایل به زرد کم رنگ مشخص می شود.

 دانه مستقیم، موج دار یا کمی در هم تنیده است، با بافت نسبتاً درشت و ناهموار، حلقه های رشد متمایز است. چوب در لمس روغنی است و وقتی تازه بریده شده بویی شبیه چرم دارد. چوب چوبی با وزن متوسط ​​است که نسبتاً نرم است، بادوام تا بسیار بادوام است، با میانگین عمر مفید در تماس با زمین بیش از 10 سال در شرایط گرمسیری و بیش از 25 سال در شرایط معتدل.

به خوبی خشک می شود اما به آرامی، نرخ انقباض کم است، پس از خشک شدن در سرویس بسیار پایدار است. کار دشواری نیست، اما نیاز به تلاش دارد، عمدتاً به دلیل وجود سیلیس (تا 1.5٪). اره ها و ابزارهای نوک شده با کاربید تنگستن برای عملیات اره و نقشه کشی ضروری هستند. اسکنه کردن با یک مورتز مربعی توخالی دشوار است، اما به خوبی می چرخد.

ظرفیت نگه‌داشتن میخ و پیچ خوب است، اما برای جلوگیری از شکافتن، قبل از حفاری توصیه می‌شود. چسب زدن فقط روی سطوح تازه ماشین کاری شده یا تازه سنباده کاری شده موفقیت آمیز است. خواص خمشی چوب متوسط ​​است. تمایل به کمانش وجود دارد و چوب فقط برای خم های انحنای متوسط ​​مناسب است.

رنگ آمیزی و پرداخت نیاز به سطوح تازه تراش خورده یا پیش تصفیه با تینر دارد، اما می توان آن را به زیبایی لاک زد و جلا داد. چوب به عنوان بسیار مقاوم در برابر فعالیت های تردو طبقه بندی می شود، چوب بسیار خوبی برای پل سازی و سایر سازه ها در تماس با آب مانند اسکله ها، اسکله ها، اسکله ها و سیل گیرها در آب شیرین است. 

در خانه سازی، چوب ساج مخصوصاً برای نازک کاری داخلی و خارجی (پنجره ها، درهای پانل جامد و قاب بندی) مناسب است و برای طبقه هایی که در معرض ترافیک سبک تا متوسط ​​عابر پیاده هستند استفاده می شود. همچنین به طور گسترده برای مبلمان باغ استفاده می شود. کاربردهای دیگر عبارتند از: تیرهای ساختمان، تیرهای خطوط انتقال، ستون‌های حصار، تخته‌های دیواری، تیرها، چوب‌ها، جعبه‌ها، آلات موسیقی، اسباب‌بازی‌ها، تراورس‌های راه‌آهن و ساخت واگن ریلی[303]. شکننده است و بنابراین برای اقلامی که به انعطاف پذیری بالا نیاز دارند، مانند دسته ابزار و کالاهای ورزشی، کمتر مناسب است. مقاومت بالای آن در برابر طیف گسترده ای از مواد شیمیایی، آن را برای میزهای آزمایشگاهی و آشپزخانه و همچنین برای شستشوی برج ها، مخزن ها، لوله ها و مجرای دود در کارخانه های شیمیایی صنعتی ایده آل می کند. دانه های چوب به خوبی شکل گرفته اند و روکش جذابی تولید می کنند. که به طور گسترده در ساخت مبلمان و یراق آلات داخلی استفاده می شود.

 

 

 چوب ساج برای ساخت تخته سه لا تزئینی مناسب است. از کنده های بزرگتر برای تیرها و تراورس ها، از کنده های کوچکتر برای قلاب ها و چوب ها استفاده می شود و از انتهای نازک تر و تیرک ها به عنوان پایه های گرد استفاده می شود. نازک کننده ها برای چوب نیز استفاده می شوند. برای بازار صادرات، چوب ساج برای عرشه کشتی و سایر کارهای ساختمانی در ساخت قایق توصیه می شود. از چوب ساج در ساخت زغال چوب و به عنوان چوب سوخت استفاده می‌شده است، اما امروزه معمولاً برای چیزی جز بقایای هرس و سایر ضایعات برای استفاده در این راه بسیار ارزشمند تلقی می‌شود. از آن‌ها کوچک‌تر برای قیچی‌ها و چوب‌ها، و انتهای نازک‌تر و میله‌های بالایی به عنوان پایه‌های گرد استفاده می‌شود. 

 


منبع 

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده