معرفی کامل چوب نارون ulmaceae و انواع گونه های نارون

  

 

 

خانواده ی نارون ها جز دسته درختانی هستند که در فصل پاییز خزان و نیمه خزان می کنند.

نارون ها از خانواده ulmaceae هستند. این خانواده از گیاهان برای اولین بار 20 میلیون سال پیشتوسط انسان شناخته شده و منشا ظهور آنها در آسیای مرکزی امروزی بوده. این درختان بیشتر در نیم کره ی شمالی رشد میکنند و در مناطق معتدل و گرمسیری آمریکای شمالی و اوراسیا توسعه یافته اند و در حال حاضر به جنوب ، استوا و به سمت اندونزی در حال گسترش هستند.

چوب نارون از گونه درختان پهن برگ موارد مصرف بسیاری دارد بطوری که در گذشته همه چیز از آن می ساختند .چوب نارون، چوبی محکم، سنگین و مناسب برای هوای مرطوب می باشد. چوب نارون مناسب مغار کاری و منبت ، میخ خور و چکش خور خوب است . از چوب نارون می‌توان در ساختن کرجی ، بشکه های چوبی  ، زين ، چرخ گاری در گذشته ، بعضی قطعات ماشين‌ها ، تراورس  ، مبلمان ، پارکت و صنايع‌ دستى مانند ارسی سازی و غیره ،  استفاده نمود.

این چوب زیبا همچنین در برابر پوسیدگی مقاومت بالایی دارد به نحوی که در قدیم تنه های این درخت را توخالی می کردند و تبدیل به لوله های بزرگی برای انتقال آب میکردند. این چوب در اسکله نیز زیاد استفاده میشود و همچنین در ساخت پل اصلی لندن نیز از آن استفاده کرده اند. اما مقاومت چوب نارون در برابر پوسیدگی در خاک ، نسبت به آب کمتر است.

از چوب نارون، اغلب روکش تهیه می کنند و به علت خاصیت خم پذیری برای کارهایی که پیچاندن چوب لازم باشد بکار می رود. این نوع چوب، همچنین در ساختن واگن سازی ، صندلی ، تابوت ، نوعی تبل قدیمی ژاپنی ، قایق و کشتی - کرجی، بشکه، زین، چرخ گاری، بعضى قطعات ماشین‌ها، تراورس، مبل‌سازی، پارکت‌سازى و صنایع‌دستى  کاربرد دارد.

 

چوب درخت نارون

چوب این درخت به دلیل داشتن بافتی در هم تنیده شده و محکم ، در برابر شکستگی و فشار مقاومت بالایی دارد و کاربردی های قابل توجهی مانند به کار گرفته شدن در

تعداد زیادی از ارابه های قدیمی که در کاوش های باستان شناسی که کشف شده اند از جنس ناون هستند. چرخ های قدیمی ارابه ها و گاری ها نیز از این چوب ساخته می شده.

چگالی چوب درخت نارون در گونه های مختلف آن متفاوت است ، اما به طور میانگین چیزی حدود 560 کیلو در متر مکعب است.

 

 

انواع درخت نارون

درخت نارون انواع گوناگونی دارد که اکثرا کاربرد دارویی صنعتی دارند. در ادامه به معرفی تعدادی از این نارون ها میپردازیم.

 

 

 

نارون اسکاچ Ulmus glabra


نارن اسکاچ درختی برگریز است که با سرعتی سریع به 30 متر (98 فوت) در 25 متر (82 فوت) رشد می کند.
از فوریه تا مارس گل می دهد و دانه ها از اردیبهشت تا خرداد می رسند. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط باد گرده افشانی می شود. برای جذب حیات وحش مورد توجه قرار گرفته است. می تواند در نیمه سایه (در جنگل های روشن) یا بدون سایه رشد کند. خاک مرطوب را ترجیح می دهد. این گیاه می تواند قرار گرفتن در معرض دریایی را تحمل کند.
می تواند آلودگی اتمسفر را تحمل کند.

 

موارد استفاده نارون اسکاچ

از الیاف پوست داخلی نارون اسکاچ برای حصیر و طناب سازی استفاده می شود. چوب نارون اسکاچ بسیار بادوام در زیر آب، نسبتاً سخت، الاستیک، در برابر سایش و آب نمک مقاوم است. برای لوله های آب، چرخ ها، سر پتک ها، کیل های کشتی و غیره استفاده می شود.

 

مصارف دارویی نارون اسکاچ

پوست داخلی آن قابض، آرام بخش و ادرار آور خفیف است. هم به صورت داخلی و هم خارجی در درمان اسهال، روماتیسم، زخم ها، توده ها و غیره استفاده می شود و همچنین به عنوان دهانشویه در درمان زخم ها استفاده می شود. پوست داخلی از شاخه های 3 تا 4 ساله برداشت می شود و برای استفاده بعدی خشک می شود. از این گیاه در داروهای گل باخ استفاده می‌شود - کلیدواژه‌های تجویز آن عبارتند از «احساس بی‌کفایتی گاه به گاه»، «ناامیدی» و «خستگی ناشی از تلاش بیش از حد برای کمال». یک داروی هومیوپاتی از پوست داخلی پوست ساخته می شود. در درمان اگزما استفاده می شود.

 

 

 

نارون بالدار Ulmus alata


نارون بالدار درختی خزان کننده است که با سرعتی سریع تا 15 متر (49 فوت 3 اینچ) رشد می کند.
در اردیبهشت گل می دهد و دانه ها در خرداد می رسند. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط باد گرده افشانی می شود. می تواند در نیمه سایه (در جنگل های روشن) یا بدون سایه رشد کند. خاک مرطوب را ترجیح می دهد.

 

 

موارد استفاده نارون بالدار

پوسته داخلی بسیار فیبری است و می توان از آن به عنوان رشته استفاده کرد. چوب نارون بالدار سنگین، سخت، قوی نیست، شکننده، به سختی تقسیم می شود. وزن آن حدود 46 پوند در هر فوت مکعب است، به اندازه سایر نارون ها قوی نیست، اما برای دسته های ابزار، توپی چرخ ها و غیره استفاده می شود.

 

 

 

نارون آمریکایی Ulmus americana

 

نارون آمریکایی درختی خزان کننده است که با سرعت متوسط ​​به 25 متر (82 فوت) در 25 متر (82 فوت) رشد می کند.
در اردیبهشت گل می دهد و دانه ها در خرداد می رسند. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط باد گرده افشانی می شود.می تواند در نیمه سایه (در جنگل های روشن) یا بدون سایه رشد کند. خاک مرطوب را ترجیح می دهد.

 

مواد استفاده نارون آمریکایی
الیاف به دست آمده از ساقه ها در ساخت کاغذ استفاده می شود. ساقه‌ها را در بهار برداشت می‌کنند، برگ‌ها را جدا می‌کنند و ساقه‌ها را بخارپز می‌کنند تا بتوان الیاف را جدا کرد. پوست بیرونی با تراشیدن یا پوست کندن از پوست داخلی جدا می شود. الیاف را به مدت 2 ساعت با لیمو می پزند و سپس با پتک می زنند. رنگ کاغذ بژ است. پوست درونی آن بسیار فیبری است و در ساختن طناب های ریسمانی و محکم استفاده می شود. از پوست آن برای ساختن ظروف مختلف از جمله ظروف برای جمع آوری شربت افرا استفاده شده است. چوب - سخت، مستحکم، سنگین، بادوام، دانه درشت، به طور متوسط ​​جمع می‌شود، اگرچه تمایل به پیچ و تاب دارد، به خوبی خم می‌شود و به سختی شکافته می‌شود. چوب در آب بسیار بادوام است. وزن آن 40 پوند در هر فوت مکعب است و به صورت تجاری برای کفپوش، توپی چرخ، کوپر، برداشت می شود.

 

مصارف دارویی نارون آمریکایی

دم کرده ای که از پوست درخت تهیه می شود در درمان خونریزی از ریه ها، پارگی، سرفه، سرماخوردگی، آنفولانزا، اسهال خونی، عفونت چشم، گرفتگی عضلات و اسهال استفاده شده است. دم کرده پوست توسط زنان باردار برای حفظ ثبات کودکان استفاده شده است. از جوشانده پوست آن به عنوان شستن زخم ها استفاده می شده است. جوشانده پوست داخلی آن برای درمان سرفه های شدید، سرماخوردگی، دردهای قاعدگی مصرف شده است. دم کرده پوست داخلی آن نوشیده شده و به عنوان حمام در درمان آپاندیسیت استفاده شده است. دم کرده پوست ریشه در درمان سرفه، سرماخوردگی و قاعدگی زیاد استفاده شده است. از جوشانده آن به عنوان شست و شوی چشم در درمان چشم درد استفاده می شده است. پوست داخلی به عنوان یک نرم کننده در تومورها استفاده شده است.

 

 

 

نارون ژاپنی Ulmus davidiana


نارون ژاپنی درختی است خزان پذیر که تا 15 متر (49 فوت 3 اینچ) رشد می کند.
در اردیبهشت گل می دهد و دانه ها از اردیبهشت تا خرداد می رسند. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط باد گرده افشانی می شود. این درخت می تواند در نیمه سایه (در جنگل های روشن) یا بدون سایه رشد کند. خاک مرطوب را ترجیح می دهد.

 

موارد استفاده نارون ژاپنی
یک فیبر از پوست داخلی به دست می آید. پوست را به مدت 7 تا 10 روز در آب خیس می کنند، پوست داخلی و خارجی آن را جدا می کنند و پوست داخلی را به صورت رشته ها جدا می کنند و با جویدن آن به نخ تبدیل می شوند. از آن پارچه ای درشت می سازند. چوب - سنگین، سخت کار کردن. برای محورها، هاب ها و غیره استفاده می شود.

 

کاربردهای دارویی نارون ژاپنی
برگ - خام یا پخته مصرف خوراکی دارد. میوه های جوان - پخته شده مصرف خوراکی دارند. پوست داخلی - خشک شده، پودر شده و به عنوان غلیظ کننده در سوپ استفاده می شود یا هنگام تهیه نان و غیره به آرد غلات اضافه می شود.

 

 

 

نارون چینی Ulmus parvifolia

 

نارون چینی درختی خزان کننده است که با سرعت متوسط ​​به 18 متر (59 فوت) در 18 متر (59 فوت) رشد می کند.
 از مارس تا ژانویه در برگ است، از سپتامبر تا اکتبر گل می دهد و دانه ها از مهر تا آبان می رسند. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط باد گرده افشانی می شود.

 

مصارف دارویی نارون چینی
برگها پادزهر و سنگ شکن هستند. پوست ساقه آرام بخش، مدر، خلط آور، تب بر، خواب آور و سنگ شکن است. از گل ها در درمان تب و التهاب عصبی استفاده می شود

 

 

 

نارون انگلیسی Ulmus procera


نارون انگلیسی درختی برگریز است که با سرعتی سریع به 35 متر (114 فوت) در 15 متر (49 فوت) رشد می کند.
از فوریه تا مارس گل می دهد و دانه ها از اردیبهشت تا خرداد می رسند. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط باد گرده افشانی می شود. برای جذب حیات وحش مورد توجه قرار گرفته است.
این درخت خاک مرطوب را ترجیح می دهد. این گیاه می تواند قرار گرفتن در معرض دریایی را تحمل کند.
می تواند آلودگی اتمسفر را تحمل کند.

 

موارد استفاده نارون انگلیسی

فیبر از پوست داخلی بسیار سخت است. برای ساخت حصیر و طناب استفاده می شود. تانن و یک ماده رنگزا از پوست داخلی به دست می آید. چوب - دانه نزدیک، بدون گره، بسیار بادوام در زیر آب، نسبتاً سخت، الاستیک، در برابر سایش و آب نمک مقاوم است، اما جلا نمی‌دهد. برای لوله های آب، چرخ ها، سر پتک ها، کیل های کشتی و غیره استفاده می شود و هیزم خوبی است.

 

مصارف دارویی نارون انگلیسی
پوست داخلی خشک شده درخت نارون انگلیسی ضد التهاب، قابض، آرام بخش، ادرار آور خفیف، حل کننده، مقوی و آسیب پذیر است. هم به صورت داخلی و هم خارجی در درمان اسهال، روماتیسم، زخم ها، توده ها و غیره استفاده می شود و همچنین به عنوان دهانشویه در درمان زخم ها استفاده می شود. پوست داخلی از شاخه های 3 تا 4 ساله برداشت می شود و برای استفاده بعدی خشک می شود. از شیره در درمان طاسی استفاده شده است. برگها قابض بوده و پودر شده و سپس در درمان بواسیر استفاده می شود. از جوشانده برای درمان قرمزی و ملتهب پوست و همچنین برای رفع انواع ناراحتی های پوستی استفاده می شود. یک داروی هومیوپاتی از پوست داخلی پوست میسازد. به عنوان درمان اگزما استفاده می شود.

  

 

 

 

نارون پاکوتاه Ulmus pumila


نارون پاکوتاه درختی برگریز است که با سرعتی سریع به 15 متر (49 فوت) در 12 متر (39 فوت) رشد می کند.
در فروردین گل می دهد و دانه ها در اردیبهشت می رسند. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط باد گرده افشانی می شود.
این درخت زیبا خاک خشک یا مرطوب را ترجیح می دهد و می تواند خشکی را تحمل کند. این گیاه می تواند بادهای شدید را تحمل کند اما قرار گرفتن در معرض دریایی را نه.

موارد استفاده
از پوست درونی آن پارچه ای درشت درست می کنند. درختی نسبتاً مقاوم در برابر باد، می‌توان آن را به عنوان بخشی از کاشت کمربند محافظت کرد. چوب - سخت، سنگین، سخت، به سختی تقسیم می شود. برای ادوات کشاورزی، قایق سازی و غیره استفاده می شود.

مصارف دارویی
برگها مدر و تب بر هستند. آنها به عنوان یک گیاه گلدانی استفاده می شوند و سپس گفته می شود که ضد صفراوی، پادزهر و سنگ شکن هستند. پوست ساقه آن آرام بخش، ادرار آور، تب بر و نرم کننده است. آن را با روغن و سرکه مخلوط می کنند سپس برای آبسه و ورم پستان و ورم ها ضماد می کنند.

 

 

 

نارون لغزنده  Ulmus rubra


نارون لغزنده ​​درختی خزان کننده است که با سرعت متوسط ​​به 20 متر (65 فوت) در 15 متر (49 فوت) رشد می کند.
از اسفند تا اردیبهشت گل می دهد و دانه ها از اردیبهشت تا خرداد می رسند. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط باد گرده افشانی می شود.می تواند در نیمه سایه (در جنگل های روشن) یا بدون سایه رشد کند. خاک مرطوب را ترجیح می دهد.

 

مصارف دارویی نارون لغزنده
پوست نارون لغزنده یک داروی گیاهی پرمصرف است و به عنوان یکی از با ارزش ترین داروها در عمل گیاهی به شمار می رود. مخصوصاً داروی ملایم و مؤثری برای حالتهای تحریک شده مخاط قفسه سینه، لوله های ادراری، معده و روده است. پوسته داخلی حاوی مقادیر زیادی لجن چسبنده است که می توان آن را خشک کرد و به صورت پودر درآورد یا به مایع تبدیل کرد. پوست داخلی آن در فصل بهار از تنه اصلی و از شاخه های بزرگتر برداشت می شود و سپس برای استفاده در صورت نیاز خشک و پودر می شود. گفته می شود که پوست ده ساله بهترین است. گریدهای ریز پودر برای مصارف داخلی بهترین هستند، گریدهای درشت برای ضمادها مناسب ترند. این گیاه همچنین بخشی از فرمول آمریکای شمالی به نام essiac است که یک درمان محبوب برای سرطان است. اثربخشی آن هرگز به طور قابل اعتماد اثبات یا رد نشده است زیرا مطالعات کنترل شده انجام نشده است. پوست داخلی آن نرم کننده، مدر، نرم کننده، خلط آور، مغذی است. در تمام قسمت های بدن که با آنها تماس پیدا می کند اثر تسکین دهنده و التیام بخش دارد و در درمان گلودرد، سوء هاضمه، تحریکات گوارشی، زخم معده و غیره کاربرد دارد. معمولاً به عنوان یک غذای مقوی مغذی برای افراد مسن، جوان و دوران نقاهت استفاده می شد. همچنین از بیرون برای زخم‌ها، سوختگی‌ها و سوختگی‌های تازه استفاده می‌شد. از پوست به عنوان یک آنتی اکسیدان برای جلوگیری از فاسد شدن چربی ها استفاده شده است . کل پوست، از جمله پوست بیرونی، به عنوان یک محرک مکانیکی برای سقط جنین استفاده شده است. استفاده از آن چنان گسترده شد که اکنون در چندین کشور ممنوع شده است.

 

کاربردهای نارون لغزنده

الیاف به دست آمده از پوست داخلی برای ساختن ریسمان استفاده می شود. از پوست پخته شده برای ساختن حصیر، تور و غیره استفاده می شده است. از پوست داخلی آن در ساخت سبد استفاده شده است. از پوست به عنوان مصالح سقف استفاده شده است. از پوست هوازده به عنوان شعله ور برای برافروختن آتش استفاده می شده است. چوب - بسیار نزدیک به دانه، سخت، سنگین، سخت، قوی، بادوام، به راحتی تقسیم می شود. وزن آن 43 پوند در هر فوت مکعب است و برای میله های حصار، طاقچه های پنجره، ادوات کشاورزی و غیره استفاده می شود.

 

 

 

نارون سنگی Ulmus thomasii

 

درختی خزان کننده است که با سرعت آهسته تا 30 متر (98 فوت 5 اینچ) رشد می کند.
در فروردین گل می دهد و دانه ها در اردیبهشت می رسند. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط باد گرده افشانی می شود. این درخت می تواند در نیمه سایه (در جنگل های روشن) یا بدون سایه رشد کند. خاک مرطوب را ترجیح می دهد.

 

 

چوب نارون سنگی بسیار قوی، سخت، سنگین، سخت، الاستیک، بادوام، نزدیک و دانه بندی زیبا، به سختی تقسیم می شود. وزن آن 45 پوند در هر فوت مکعب است و برای مبلمان، ادوات کشاورزی، توپی چرخ ها و سایر اهدافی که نیاز به سختی، استحکام و انعطاف دارد استفاده می شود.

 

 

 

 

نارون پوست گیلاسی Ulmus villosa

 

نارون پوست گیلاسی درختی برگریز است که تا 25 متر (82 فوت 0 اینچ) رشد می کند.
از فروردین تا اردیبهشت گل می دهد. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط باد گرده افشانی می شود. می تواند در نیمه سایه (در جنگل های روشن) یا بدون سایه رشد کند. خاک مرطوب را ترجیح می دهد.
چوب نارون پوست گیلاسی سخت، تا حدودی معطر. برای مبلمان استفاده می شود.

 

 


ناورن هیمالیا Ulmus wallichiana 


نارون هیمالیا درختی برگریز است که تا 35 متر (114 فوت 10 اینچ) رشد می کند.
این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط باد گرده افشانی می شود.
می تواند در نیمه سایه (در جنگل های روشن) یا بدون سایه رشد کند. خاک مرطوب را ترجیح می دهد.

کاربردهای چوب نارون هیمالیا
یک فیبر قوی از پوست داخلی به دست می آید. برای بند ناف، کبریت کند و صندل استفاده می شود. از شاخه های جوان برای ساختن طناب های قوی استفاده می شود. از خاکستر شاخه های سوخته رنگ به دست می آید. رنگ داده نشده است. چوب نارون هیمالیا نسبتاً سخت، تا حدودی معطر، دانه ریز، جلا می‌دهد. برای مبلمان استفاده می شود.

 

منابع 

ویکی پدیا

سایت گیاه شناسی 

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده