معرفی کامل چوب شمشاد Buxus

 

 

 

شِمشاد (نام علمی: Buxus) یکی از درختان همیشه سبز است که چوب سخت آن در صنعت استفاده می‌شود. شمشاد معمولاً در مناطق مرطوب کاشته نمی‌شود ولی فقط توسط باران تغذیه می‌شود. جنگل‌های انبوهی از شمشاد در کنار سواحل شنی ایجاد می‌کنند تا از پراکندگی شن‌ها جلوگیری نمایند. شمشاد یکی از درختان ممنوع‌القطع می‌باشد و از گونه‌های گیاهی در حال انقراض است. شمشاد در طول یک سال فقط یک میلیمتر به قطرش اضافه می‌شود. از چوب شمشاد به دلیل چوب بسیار فشرده‌ای که دارد، در ساخت سه تار و آلات موسیقی دیگر استفاده می‌شود.

 

 

چوب شمشاد

چوب شمشاد چگالی زیادی دارد و جزو چوب های سنگین دسته بندی میشود. از این چوب در كارهایی مانند خاتم كاری و و منبت كاری استفاده می شود. همچنین از جنگل های شمشاد برای تهیه الوار استفاده می شود. این نوع از چوب ها برای مواردی مانند خاتم کاری و منبت کاری استفاده می شود و یکی از پر استفاده ترین چوب ها برای هنرمندان است. 

 

در دوران قاجاریه و پهلوی با عقد قردادها با کشور های اروپایی، انحصار برداشت چوب‌ از جنگل‌های کشور به ویژه برداشت چوب شمشاد از جنگل‌های شمال به کشورهای اروپایی داده شد. برداشت بی رویه از این چوب در کشور باعث کمیاب شدن و خطر انقراض این گونه شده است. در حال حاضر گونه های شمشاد در ایران در لیست درخت های محافظت شده قرار دارند.در گذشته ساخت شانه با چوب شمشاد رواج فراوانی داشته است؛ به طوری که این چوب به شانه شهرت یافته بود.

 

 

انواع گونه های شمشاد و معرفی کامل آنها

 

 

 

 

شمشاد آمریکایی Buxus sempervirens

 

درختچه ای همیشه سبز است که با سرعتی آهسته تا 5 متر (16 فوت) در 5 متر (16 فوت) رشد می کند. در تمام سال برگ است، از آوریل تا می گل می دهد و دانه ها در سپتامبر می رسند. این گونه تک پایه است (گل های منفرد یا نر یا ماده هستند، اما هر دو جنس را می توان در یک گیاه یافت) و توسط زنبورها، مگس ها گرده افشانی می شود.
برای جذب حیات وحش مورد توجه قرار گرفته است.


کاربرد های دارویی شمشاد آمریکایی
اگرچه در گذشته از آن به عنوان یک آرام بخش و برای درمان سیفلیس به صورت دارویی استفاده می شده است، اما جعبه آن به ندرت در گیاه درمانی مدرن استفاده می شود. برگها و پوست آن آلتراتیو، ضدروماتیک، کاتارتیک، کولاگوگ، معرق، تب بر، اکسیتوسیک و ورمیفیوژ هستند. از برگ ها به عنوان جایگزین گنه در درمان مالاریا استفاده شده است. برگها را در بهار، قبل از گلدهی گیاه، برداشت کرده و برای استفاده بعدی خشک می کنند. پوست درخت را می توان در هر زمانی از سال برداشت و برای استفاده در جوشانده ها خشک می شود. این دارو را با احتیاط و ترجیحاً فقط تحت نظارت یک پزشک متخصص استفاده کنید. این گیاه به طور کامل برای عوارض جانبی سمی آن آزمایش نشده است. چوب معرق، در دوز کامل آن مخدر و آرام بخش است. در مصرف بیش از حد، تشنج آور و استفراغ آور است. تنتور چوب به عنوان مقوی تلخ و ضد دوره ای استفاده می شده است، همچنین در درمان جذام شهرت داشته است. روغن فرار تقطیر شده از چوب در موارد صرع تجویز شده است. اسانس به دست آمده از این گیاه در دندانپزشکی استفاده می شود. یک داروی هومیوپاتی از این گیاه ساخته می شود. به طور گسترده در درمان روماتیسم استفاده می شود.

 

موارد استفاده شمشاد آمریکایی
ایت درخت یک پرچین عالی از 45 سانتی‌متر تا 4.5 متر با توجه به گونه‌ای که رشد می‌کند، ایجاد می‌کند. رشد بسیار کندی دارد اما نسبت به برش بسیار متحمل است و اغلب در تاپیاری استفاده می شود، جایی که پرچین به اشکال مختلف برای اثر زینتی بریده می شود. از برگ ها و خاک اره پخته شده در لیمو برای رنگ آمیزی موها به رنگ قهوه ای استفاده شده است. چوب - سخت، دانه نزدیک، سنگین. اگرچه چوب نسبتاً کوچک است، اما به دلیل سختی آن بسیار ارزشمند است - دو برابر سخت تر از بلوط (گونه های Quercus). برای حکاکی، چاپ بلوک، کاسه، شانه و غیره استفاده می شود. این ریشه مخصوصاً توسط تراشکاران و کابینت سازان بسیار مورد علاقه است.

 

 

 

 

شمشاد ژاپنی Buxus harlandii 


یک درختچه همیشه سبز است که تا 1 متر (3 فوت 3 اینچ) با سرعت کم رشد می کند.
در تمام سال برگ دارد و از آوریل تا می گل می دهد. این گونه تک پایه است (گل های منفرد یا نر یا ماده هستند، اما هر دو جنس را می توان در یک گیاه یافت) و توسط زنبورها، مگس ها گرده افشانی می شود.


موارد استفاده شمشاد ژاپنی

چوب شمشاد ژاپنی بسیار سخت، دانه های نزدیک. برای حکاکی، خراطی، کنده کاری، مبلمان و اقلام کوچک مانند آلات موسیقی و ریاضی استفاده می شود

 

 

 

 

شمشاد بالئاری Buxus balearica


یک درختچه همیشه سبز است که با سرعت آهسته تا 3 متر (9 فوت) در 3 متر (9 فوت) رشد می کند.
در تمام سال برگ دارد و از آوریل تا می گل می دهد. این گونه تک پایه است (گل های منفرد یا نر یا ماده هستند، اما هر دو جنس را می توان در یک گیاه یافت) و توسط زنبورها، مگس ها گرده افشانی می شود.
موارد استفاده درختچه ی شمشاد

گیاهان را می توان به عنوان یک پرچین کوچک تا متوسط ​​رشد داد. آنها نسبت به هرس بسیار متحمل هستند اما نسبتاً کند رشد می کنند. چوب درختچه ی شمشاد سخت، با ارزش است چون کمیاب میاشد. در حکاکی استفاده می شود.

 

 

 

شمشاد برگ کوچک Buxus microphylla

 

 یک درختچه همیشه سبز است که با سرعتی آهسته تا 1 متر (3 فوت 3 اینچ) در 1.5 متر (5 فوت) رشد می کند. در تمام سال برگ دارد و از آوریل تا می گل می دهد. این گونه تک پایه است (گل های منفرد یا نر یا ماده هستند، اما هر دو جنس را می توان در یک گیاه یافت) و توسط زنبورها، مگس ها گرده افشانی می شود.


موارد استفاده شمشاد برگ کوچک 

گیاهان را می توان به صورت پرچین های کم رشد داد، آنها نسبت به هرس بسیار متحمل هستند اما رشد آهسته دارند. چوب شمشاد برگ کوچک سخت است.  در حکاکی و منبت کاری استفاده می شود.

 

 

 

 

شمشاد هیمالیا Buxus wallichiana

 

درختچه ای همیشه سبز است که با سرعت آهسته به 2 متر (6 فوت) در 2 متر (6 فوت) رشد می کند. در تمام سال برگ دارد و از آوریل تا می گل می دهد. این گونه تک پایه است (گل های منفرد یا نر یا ماده هستند، اما هر دو جنس را می توان در یک گیاه یافت) و توسط زنبورها، مگس ها گرده افشانی می شود.
موارد استفاده
گیاهان را می توان به عنوان پرچین کشت کرد، آنها نسبت به هرس بسیار متحمل هستند اما رشد آهسته دارند. چوب - سخت، دانه ریز، بادوام. برای حکاکی، کنده کاری ظریف، ابزارهای ریاضی و غیره استفاده می شود. حداقل از نظر کیفیت با شمشاد آمریکایی برابری میکند.


منابع

ویکی پدیا

سایت گیاه شناسی

۵
از ۵
۱۶ مشارکت کننده