معرفی انواع چوب نرم

 

 

چوب نرم چیست؟


چوب نرم به به چوبی می گویند که از درختان برگ سوزنی و مخروطی شکل و همیشه سبز گرفته میشود.

چوب نرم در نجاری کاربردها فراوانی دارد. زیرا محکم - ابزار خور - ارزان و به صرفه و فراوان است . چوب نرم در صنعت چوب سازی از جمله نجاریها، کابینت سازی،مبلمان و منبت کاری استفاده می شود. استفاده از چوب های نرم از این جهت که ارزان - فراوان میباشد که در ختان نرم چوب فراوانی بالا و رشد سریعی دارند.

 

 

هم اکنون به معرفی کامل انواع چوب های نرم و کابردهای آنها میپردازیم.

 

 

 

 

 

صنوبر کاج Pinus banksiana


صنوبر-کاج- صنوبر، یا SPF، نام عمومی برای طیف وسیعی از الوارهایی است که از آمریکای شمالی منشا می گیرند. هشت گونه ای که با این نام به بازار عرضه می شوند عبارتند از صنوبر سفید، صنوبر سیاه، صنوبر جک، صنوبر بلسان، کاج لژپل، صنوبر انگلمن و صنوبر قرمز. SPF را می توان برای جعبه ها، جعبه ها و آسیاب کاری عمومی استفاده کرد، اگرچه در استرالیا فقط برای قاب های ساخت و ساز مسکن استفاده می شود.

تفاوت کمی بین چوب قلب و چوب صنوبر وجود دارد که هر دو به رنگ سفید مایل به زرد هستند. این دانه یکنواخت، بافت متوسط ​​تا ریز است و پوششی براق ایجاد می کند. بدون بو یا طعم مشخص است.

SPF به خوبی می چسبد، به راحتی کار می شود و رنگ و ناخن را به طور رضایت بخشی نگه می دارد. به سختی با مواد نگهدارنده نفوذ می کند و دوام زیادی ندارد.

 

 

 

 

 

سدر زرد Chamaecyparis nootkatensis

این گونه چوبی کمیاب و فوق العاده زیبا فقط در سواحل اقیانوس آرام آمریکای شمالی، از جنوب آلاسکا تا اورگان وجود دارد. این یکی از کندترین گونه های درختی در آمریکای شمالی است. 50 تا 60 حلقه رشد سالانه در هر اینچ غیر معمول نیست، با برخی از نمونه های زنده تصور می شود که حدود 1200 سال سن دارند.

سرو زرد چوبی روشن است که رنگ آن از زرد ملایم تا قهوه ای روشن متغیر است. چوب صنوبر به صورت نوار بسیار باریک و تقریباً سفید تا سفید مایل به زرد دیده می شود. چوب دل به رنگ زرد روشن روشن است که در اثر قرار گرفتن در معرض تیره می شود. دانه معمولاً بسیار صاف با بافت ظریف و یکنواخت است. چوب کاملاً سبک است و فقط کمی سنگین تر از سرو قرمز غربی است. همچنین به دلیل وجود روغن های طبیعی بسیار معطر است.

سدر زرد که توسط سازندگان قایق ارزشمند است، دوام طبیعی استثنایی دارد - مقاومت در برابر آب و هوا، حشرات و تماس با خاک - و همچنین ثبات ابعادی و سهولت ابزار. الوار بدون ایجاد برآمدگی یا شکاف در برابر سایش مداوم و ضربه های بار مقاومت می کند. سدر زرد در برابر پارگی مقاومت می کند و به مرور زمان به راحتی ساییده می شود. الوار به راحتی با دست یا ماشین کار می شود، به خوبی می چرخد ​​و حک می شود و به زیبایی تمام می شود. اتصالات و اتصالات استاندارد را به راحتی می پذیرد، اگرچه چسب های رزینی برای اتصال توصیه می شود.

کاربردهای رایج سرو زرد شامل کفپوش، عرشه، پوشش، سقف های نما، زونا سقفی، نجاری سفارشی، کنده کاری و آسیاب کاری است. الوار از زمان های قدیم برای ساخت قایق استفاده می شده است و علاقه مندان به قایق های مسابقه ای اغلب از آن برای پوسته های با کارایی بالا استفاده می کنند. مقاومت چوب در برابر خرد شدن، آن را به انتخابی محبوب برای نشیمنگاه استادیوم، سونا و محوطه استخر سرپوشیده و مبلمان فضای باز تبدیل کرده است.

 

 

 

 

 

سرو قرمز Thuja plicata

سدر قرمز غربی یک چوب نرم بزرگ است که در بریتیش کلمبیا و برخی از ایالت های غربی نزدیک ایالات متحده از جمله واشنگتن، اورگان، مونتانا و آیداهو رشد می کند.

سرو قرمز غربی در اکثر شرایط آب و هوایی از نظر ابعادی ثابت می ماند و مستعد چروکیدگی یا تورم نیست. با توجه به تطبیق پذیری آن، می توان از آن برای کاربردهای داخلی و خارجی مانند روکش، آستر، نازک کاری، پنجره و زونا استفاده کرد. نگهدارنده های طبیعی در برابر حمله قارچ ها و حشرات مقاومت می کنند، در حالی که چگالی کم آن کیفیت عایق حرارتی بسیار خوبی را ارائه می دهد. سرو قرمز غربی نیز خواص آکوستیک چشمگیری ارائه می دهد.

از نظر بصری، سرو قرمز غربی به دلیل رنگ های غنی و جذابش مورد علاقه است. چوب قلب از قهوه ای کم رنگ تا قهوه ای تیره پررنگ تر است. چوب صنوبر به رنگ سفید مایل به زرد کم رنگ تر است. دارای بافت ظریف و دانه های مستقیم با حلقه های رشد اغلب قابل مشاهده است.

چوبی بادوام و در عین حال نرم، سرو قرمز غربی کارایی خوبی دارد. به خوبی برش می دهد، ماشین می گیرد و می چسبد و همچنین می تواند رنگ آمیزی، لکه دار و جلا داده شود. هنگام سمباده زدن سرو قرمز غربی باید اقدامات احتیاطی انجام شود زیرا خاک اره می تواند باعث تحریک برخی افراد شود.

به خوبی میخ و پیچ می شود، اما اگر الوار مرطوب باشد برای آهن و مس خورنده است، بنابراین باید از میخ/پیچ های گالوانیزه گرم در صورت نیاز استفاده کرد و لوله کشی، اتصالات یا غلاف مسی از تماس با چوب جدا شود.

سرو قرمز غربی می تواند در امتداد دانه انتهایی شکننده باشد و به دلیل ماهیت نرم آن برش های تیز توصیه می شود. برای خم شدن با بخار مناسب نیست.

سرو قرمز غربی معمولاً با مقادیر قابل توجهی وارد استرالیا می شود.

 

 

 

 

 

صنوبر داگلاس Pseudotsuga menziesii

صنوبر داگلاس یکی از شناخته شده ترین گونه های چوبی در جهان است. بومی سواحل غربی آمریکای شمالی است، و به طور گسترده در مزارع چوب در سراسر اروپا، نیوزیلند و آمریکای جنوبی - مناطقی که این گونه طبیعی شده است - جنگل شده است. الوار اره شده از این گونه به راحتی در استرالیا در دسترس است.

رنگ چوب صنوبر داگلاس از زرد تا نارنجی تا قهوه ای متمایل به قرمز متغیر است. چوب صنوبر اغلب به‌طور مشخص کم رنگ‌تر است و بسته به منبع الوار، در نواری به عرض 50 تا 75 میلی‌متر دیده می‌شود. دانه‌ها عموماً صاف هستند، با تفاوت رنگ مشخصی بین چوب‌های اولیه و چوب‌های قدیمی که منجر به شکلی بسیار متمایز در سطوح پشت اره‌شده می‌شود. بافت اغلب درشت و ناهموار است.

چوب ماشین آلات و چرخش خوبی دارد، اما تیغه های رنده باید تیز نگه داشته شوند تا از برآمدگی سطح جلوگیری شود. در استفاده از بست ها و اتصالات استاندارد دقت لازم است، زیرا میخ ها ممکن است از حلقه های رشد چوب پیروی کنند. صنوبر داگلاس را می توان با استفاده از چسب ها و روش های استاندارد به طور رضایت بخشی به هم چسباند. با توجه به محتوای رزین بالای الوار و گاه و بی گاه بریدگی چوب اولیه-لایت چوب در محصول فرآوری شده، در انتخاب الوار برای کاربردهای تکمیلی و در آماده سازی سطوح برای رنگ و لاک دقت لازم است.

صنوبر داگلاس دوام متوسطی دارد و هم چوب صنوبر و هم چوب دل در برابر آغشته شدن به مواد نگهدارنده مقاومت می کنند. الوار فاقد مقاومت در برابر موریانه است و چوب صنوبر مستعد حمله کرم خراش لیکتید است.

صنوبر داگلاس معمولاً به‌عنوان الوار اره‌شده در کاربردهای ساختمانی سنگین محافظت‌شده در برابر آب و هوا مانند چوب‌های معدنی، پست‌ها و تیرها یافت می‌شود. شمع ها و تخته های تصفیه شده در سازه های دریایی و برای محوطه سازی استفاده می شود. سایر کاربردهای رایج شامل قاب بندی کلی خانه، کفپوش، آستر، فاسیا، تخته بارج و آلاچیق است. همچنین در نازک کاری، تراشکاری، کنده کاری و تخته سه لا استفاده می شود.

 

 

 

 

 

کاج آلاسکا hemlock western

شوکران غربی درختی ارزشمند با کاربردهای تجاری فراوان است. این درخت اغلب با نام صنوبر Hem-fir به بازار عرضه می شود، زیرا دارای ارزش های طراحی مشابه با صنوبرهای واقعی است: صنوبر قرمز کالیفرنیا، صنوبر بزرگ، صنوبر نجیب، صنوبر نقره ای اقیانوس آرام و صنوبر سفید. این یکی از ده گونه شوکران است و از چوب های درجه یک در نظر گرفته می شود.

 

شوکران غربی درختی همیشه سبز از آمریکای شمالی است. از خط ساحلی شمال شهرستان سونوما، کالیفرنیا، شمال تا شبه جزیره کنای، آلاسکا و شرق تا آیداهو و مونتانا رشد می کند و به طور گسترده در این مناطق برداشت می شود.

درختان با ارتفاع 30 تا 50 متر با مخروط های بیضی کوچک و سوزن های صاف و کوتاه مشخص می شوند. پوست دارچینی رنگ آنها شیاردار و جذاب است.

الوار در ساخت و ساز استفاده می شود اما به عنوان یک چوب نرم دوام ندارد و برای استفاده خارجی نیاز به درمان دارد. کاربردهای ساخت و ساز خارجی و داخلی شامل نازک کاری، کابینت، کفپوش و سقف می باشد. همچنین برای ایجاد درها، پنجره‌ها، بخش‌هایی از راه پله‌ها، نردبان، کف‌پوش، پانل‌ها، دسته جارو، جعبه‌ها، پالت‌ها و جعبه‌های بسته‌بندی و همچنین سایر اقلام آسیاب‌کاری معماری، انتخابی محبوب است.

شوکران غربی یکی از بهترین چوب های خمیری برای محصولات کاغذ و مقوا است. با این حال، به‌طور سنتی، صنعت‌گران بومی از چوب‌هایی که به‌راحتی کار می‌شد برای کنده‌کاری قاشق، شانه، تف بریان و ظروف جشن غول‌پیکر استفاده می‌کردند.

در کشاورزی و جنگلداری، شوکران غربی برای کمک به کاهش فرسایش رودخانه ها و افزایش تنوع زیستی استفاده می شود. از آن برای تولید دی متیل سولفید استفاده شده است، ماده ای که به گاز طبیعی بو می دهد، که در غیر این صورت می تواند شناسایی نشود. و کنددرول، تولید شده از ضایعات شوکران، که اکسیداسیون را کند می کند.

 

 

 

 

 

کاج دونداتو Agathis robusta

کاج کائوری کوئینزلند یکی از گونه های چوب نرم بومی استرالیا است. نام گونه آن، Agathis robusta ، از مخروط های آن گرفته شده است که شبیه یک توپ نخ ( agathis )، همراه با رشد شدید آن ( robusta ) است. چوبی جذاب که برای بسیاری از مصارف داخلی، از جمله کابینت‌های خوب، مناسب است، کاوری کوئینزلند در سال‌های اولیه استقرار اروپایی‌ها به‌شدت وارد شده بود. بنابراین درختان بزرگ در حال حاضر نسبت به دوران پیش از اروپا کمیاب تر هستند. با وجود این، گونه به عنوان در معرض خطر طبقه بندی نمی شود.

کوئینزلند کائوری در دو محل رخ می دهد: در جنوب کوئینزلند در جزیره فریزر و اطراف ماریبورو. و جمعیت شمالی در Atherton Tableland در غرب Cairns وجود دارد. اگرچه زمانی به این دو جمعیت نام‌های علمی متفاوتی داده شد ( A. robusta در جنوب و A. spathulata در شمال)، اما از آن زمان کشف شد که آنها یک گونه هستند. کوئینزلند کاوری درختی بزرگ و مخروطی با تنه مستقیم است که به ارتفاع 25 تا 40 متر رشد می کند و قطر تنه آن بین 100 تا 200 سانتی متر است. تنه بیش از نیمی از طول خود بدون شاخه است. درختان به طور مشخص صاف و متقارن با پوست صاف تا پوسته پوسته خاکستری قهوه ای پوشیده شده اند. فلس های چوبی ناشی از ریزش مخروط ها در پایه این درختان جمع می شوند.

الوار تولید شده توسط این گونه دارای بافت ریز و یکنواختی است که به رنگ کرم کم رنگ تا قهوه ای مایل به صورتی، با دانه ای صاف است. کوئینزلند کائوری تا حدودی در معرض قرار گرفتن مقاومت می کند. به سرعت خشک می شود و کمی تخریب می شود، اما نیاز به محافظت در برابر لکه های آبی، قارچ های میکروسکوپی که معمولاً چوب درختان را آلوده می کنند، دارد.

الوار کوئینزلند کاوری معمولاً برای کابینت، تراشکاری، نازک کاری و قفسه بندی استفاده می شود. برای استفاده در الگوسازی، آستر، کفپوش، خمره، جعبه، جداکننده باتری و تخته سه لا مناسب است. در غیر این صورت برای ساخت مبلمان و شکم ویولن استفاده می شود.

 

 

 

 

 

کاج کرفس Phyllocladus asplenifolius

درخت کاج کرفس یک چوب نرم قوی، بادوام و جذاب است که در تاسمانی رشد می کند و در آنجا و ویکتوریا موجود است. این چوب کمیاب است و فقط از خرده فروشان تخصصی چوب در دسترس است.

چوب اصلی کاج کرفس زرد کم رنگ تا قهوه ای کم رنگ است که با بالا رفتن سن چوب به طلایی می شود. چوب صنوبر باریک است و به راحتی قابل تشخیص نیست. بافت ریز و یکنواخت و دانه ها معمولاً صاف است و حلقه های رشد برجسته و بسیار نزدیک به هم هستند. در الوارهای درختان کوچکتر تعداد زیادی گره وجود دارد. چوب قلب در زیر و بالای سطح زمین بادوام است، اگرچه در برابر کرم لیکتید حساس است و در برابر موریانه مقاوم نیست.

استحکام، دوام و سهولت کار کاج بالای کرفس، آن را در ساخت خمره (ویژه برای نگهداری اسید)، مبلمان باغ، نازک کاری، ظروف آشپزخانه، خراطی، کنده کاری و قایق سازی محبوب کرده است.

 

 

 

 

 

کاج کاراییب Pinus Caribaea

کاج کارائیب یک چوب نرم است که به طور گسترده برای ساخت و ساز، کفپوش، مبلمان زمین بازی و روکش فلزی استفاده می شود. از دیگر کاربردها می توان به تولید تخته سه لا، پشم چوب و محصولات کاغذی اشاره کرد. این الوار همچنین به طور گسترده برای اهداف مهندسی مانند تیرهای برق و شمع استفاده می شود. این دومین گونه کاشته شده در کوئینزلند است و همچنین در شمال نیو ساوت ولز کاشته می شود و به راحتی در آن ایالت ها در دسترس است. همچنین از فیجی وارد می شود.

چوب کاج کارائیب زرد تا قهوه‌ای طلایی است و چوب صنوبر آن معمولاً رنگ پریده‌تری دارد. بافت آن نسبتاً درشت و ناهموار است و چوب لاتین و چوب اولیه نوارهای ناهمواری را تشکیل می دهند و دانه آن معمولاً صاف است. گره ها در گریدهای ساختمانی وجود دارند. تفاوت قابل توجهی در رنگ بین چوب اولیه و لات‌وود وجود دارد که در هنگام اره‌کردن پشت، شکل مشخصی را به همراه دارد. این ماده دارای محتوای رزین و بوی قوی است و رزین می تواند در هنگام چسباندن و اره کردن چوب منجر به مشکلاتی شود. 

کاج کارائیب درجه دوام پایینی در سطح و زیر زمین دارد و اگرچه چوب صنوبر را می توان با مواد نگهدارنده درمان کرد، چوب قلب به راحتی مواد نگهدارنده را نمی پذیرد. الوار در برابر موریانه مقاوم است و چوب صنوبر مستعد حمله لیکتید نیست. 

 

 

 

 

سرو طلایی Cupressus macrocarpa

رنگ چوب صنوبر: زرد مایل به قهوه ای کم رنگ و کمی متفاوت از چوب زرد مایل به قهوه ای است، اگرچه چوب درختان قدیمی به رنگ تیره تر است.   

دانه و بافت: دانه ها عموماً مستقیم هستند، اما می توانند به طور قابل توجهی از بال زدن ساقه یا گره های اطراف شاخه های بزرگ درختان که در کمربندهای سرپناه رشد یافته باز یا مزارع رشد می کنند، منحرف شوند. بافت خوب و حتی با حلقه های رشد قابل مشاهده است. بافت به چوب ظاهری درخشان شبیه به حلقه یا کائوری می دهد. چوب قلب بوی تند یا مداد معطری شبیه به سرو قرمز غربی دارد. 

این گونه در اصل از ایالات متحده آمریکا است. در استرالیا معمولاً برای بادشکن در مزارع ویکتوریایی استفاده می شد، جایی که حدود 70 تا 100 سال پیش کاشته شد. اکنون به طور فزاینده ای به صورت تجاری در دسترس است. چندین کارخانه چوب بری کوچک در ویکتوریا در حال پردازش الوارهای مزرعه هستند. این درخت همچنین در دهه 1860 به نیوزیلند، آفریقای استوایی و ماداگاسکار معرفی شد و عمدتاً در کمربندهای پناهگاه کاشته می شد اما گاهی اوقات در مزارع نیوزیلند. 

چوب چوب نرم سبک وزن (475-485 کیلوگرم / متر است 3  در 12٪ MC) و یک متوسط سفت، قوی، تخته و الوار مشابه NZ رشد صنوبر داگلاس است، می توان آن را دشوار است به کوره خشک، معمولا برگزاری نمایشگاه فروپاشی و چک کردن گاهی اوقات داخلی. 

چوب به دلیل بافت ظریفش به راحتی اره می شود و کار می کند. به خوبی ناخن ها را نگه می دارد و خاصیت چسبندگی و رنگ آمیزی آن خوب است. این یکی از بادوام ترین چوب های نرم عجیب و غریب است که در نیوزیلند رشد می کند و در برابر حمله حشرات و کرم خراش به شکل اره شده مقاوم است. چوب قلب دارای دوام متوسط ​​(کلاس 3) در زمین است که به این معنی است که یک چوب 50x50 10-15 سال دوام می آورد. بخش های بزرگتر عمر بیشتری خواهند داشت. در بالای زمین معادل کاج H3 در نظر گرفته می شود. گزارش شده است که به طور طبیعی در برابر موریانه مقاوم است (
 

 

 

 

کاج حلقه ای Araucaria cunninghamii

کاج حلقه ای یک چوب کوئینزلند است که سهولت استفاده آن را برای اهداف عمومی ساختمانی، کفپوش، نازک کاری، قفسه بندی و کمد، مبلمان و تخته سه لا محبوب کرده است. هنگامی که با مواد نگهدارنده درمان شود، برای استفاده در فضای باز مانند نرده، آلاچیق، محوطه سازی، دیوارهای حائل و تجهیزات زمین بازی مناسب است. همچنین برای اهداف مختلف غیر معماری و غیر ساختمانی مانند ساخت آلات موسیقی، ابزارهای طراحی و ابزار قلم مو استفاده می شود.
چوب قلب از کرم کم رنگ تا قهوه ای زرد روشن با تفاوت کمی بین چوب قلب و چوب صنوبر متغیر است، اگرچه چوب قلب کمی تیره تر است. این یک چوب بسیار ریز و یکنواخت با بافت مستقیم است. حلقه های رشد قابل مشاهده هستند اما مشخص نیستند و شکل ساده یا خالدار است. 
چوب کاج حلقه‌ای به راحتی با مواد نگهدارنده قابل درمان است، اما چوب قلب اینطور نیست. در برابر حمله کرم لیکتید مقاوم است، اما در برابر موریانه مقاوم نیست. ماندگاری آن کم است و طول عمر چوب آن کمتر از هفت سال در بالای زمین و پنج سال در زیر زمین است. 
حلقه کاج ماشین آلات و تبدیل به خوبی، اما برای خم بخار مناسب نیست. می توان آن را به راحتی جلا داد، رنگ کرد و رنگ آمیزی کرد و با اتصالات و اتصالات به خوبی کار می کند.

 

 

 

 

کاج کلینیکی Araucaria hunsteinii

کاج کلینکی چوبی از گینه نو است که معمولاً فقط به صورت تخته سه لا در استرالیا دیده می شود. چوب تقریباً مشابه کاج حلقه ای است، اما با چگالی کمتر. مانند کاج حلقه ای، چوب دل به رنگ کاهی تا قهوه ای کم رنگ است و چوب صنوبر به راحتی قابل تشخیص نیست. بافت بسیار ظریف و یکنواخت است و دانه صاف است. کاج کلینکی را می توان با استفاده از چند قطره اسید هیدروکلریک غلیظ از کاج حلقه ای متمایز کرد که به چوب رنگ سبز تند می دهد. تخته سه لا برای جداکننده باتری، قاشق بستنی و نازک کاری مبلمان استفاده می شود.

 

 

 

 

کاج رادیاتا Pinus radiata

کاج رادیاتا بومی سواحل مرکزی کالیفرنیا است اما به طور گسترده در استرالیا و نیوزیلند کاشته می شود. 28 درصد از مزارع چوب تاسمانی را تشکیل می دهد و در همه انواع ساختمان ها و مصارف تزئینی محبوب است. اینها عبارتند از قاب، آستر، تیرهای چند لایه چسب، روکش و تخته سه لا. اگر با نگهدارنده های مناسب درمان شود، می توان برای بسیاری از کاربردهای ساختاری و غیر ساختاری در معرض استفاده قرار داد.

بافت کاج رادیاتا خوب است، اما ناهموار است و گره ها رایج هستند. الوار نسبتاً نرم و دارای چگالی کم است و اغلب دارای حلقه‌های رشد سالانه بسیار گسترده است. چوب صنوبر سفید تا زرد کم رنگ است، اما اغلب از چوب قلب که قهوه ای روشن تا زرد است، قابل تشخیص نیست. دانه معمولاً مستقیم است، جدا از یک هسته مرکزی 100 میلی متری، که در صورت تغییر رطوبت چوب، می تواند بپیچد.

کارکردن کاج رادیاتا، جدای از گره، آسان است و به راحتی مواد نگهدارنده را می پذیرد. چسباندن الوارهایی که رزین بالایی دارند سخت است و رزین ممکن است رنگ و لکه بیرونی را خراب کند. باعث ایجاد لک در سطوح آلکالوئیدی مانند الیاف سیمان و بتن نمی شود.  

کاج رادیاتا در برابر موریانه مقاوم نیست. برای افزایش ماندگاری می توان آن را با نگهدارنده درمان کرد.

 

 

 

 

درخت قرمز سکویا Sequoia sempervirens


درخت قرمز سکویا یا کالیفرنیا یکی از شناخته شده ترین درختان جهان است. استحکام و رنگ‌های غنی چوب نرم آن باعث شده است که برای اهداف تزئینی مانند تابلوسازی و برای اهداف بیرونی مانند عرشه، نرده‌ها و مبلمان باغ مورد توجه قرار گیرد. 

چوب قلب کم رنگ تا قهوه ای مایل به قرمز تیره و چوب صنوبر باریک و کرمی است. بافت خوب و معمولاً یکنواخت است، زیرا تفاوت کمی بین چوب اولیه و دیررس وجود دارد. دانه صاف است و چوب صمغی نیست.

Redwood به راحتی با هر دو ابزار دستی و ماشینی کار می کند و تأثیر کمی بر روی ابزار دارد. به‌خوبی صاف می‌شود، به شرطی که برش‌ها تیز باشند و هنگام کار روی دانه‌های انتهایی به راحتی خرد می‌شود. ناخن ها را به خوبی نگه می دارد و به خوبی رنگ می کند و رنگ می کند. همچنین به خوبی لکه می‌کند، اما با چسب‌های قلیایی بهترین چسب را دارد. چوب قلب در برابر پوسیدگی و حشرات مقاوم تر از چوب شیره است.

رنگ‌بندی متمایز و بسیار جذاب چوب قرمز آن را برای اهداف تزئینی، مانند پوشش و روکش فلزی مورد توجه قرار می‌دهد، در حالی که مقاومت آن در برابر آب و هوا و حشرات، آن را به انتخابی طبیعی برای نازک کاری خارجی، مبلمان بیرون، پنجره‌ها و گلخانه‌ها تبدیل می‌کند. به طور مشابه، دوام آن باعث می شود برای مخازن و مخازن مفید باشد.

امروزه در ایالات متحده، در مجموع 364000 هکتار از جنگل های رشد دوم تحت مدیریت فعال برای تولید الوار هستند. 

در قرن گذشته مقادیر قابل توجهی از چوب قرمز کالیفرنیا وارد شد. زمانی که به راحتی در استرالیا در دسترس بود، اکنون تهیه آن به عنوان چوب جدید دشوار است.
سرو قرمز استرالیایی  یک جایگزین احتمالی است.

 

 

 

 

کاج زرد (فلوریدا) Pinus elliottii

کاج اسلش یک چوب نرم بومی جنوب شرقی ایالات متحده است و به طور گسترده در مزارع شمال NSW و در کوئینزلند رشد می کند. بیشتر در آن ایالت ها موجود است. این برای اهداف ساخت و ساز عمومی، کفپوش، پوشش و تخته سه لا استفاده می شود. هنگامی که با مواد نگهدارنده درمان می شود برای استفاده در فضای باز مانند روکش و عرشه، فاسیا و تخته بارج استفاده می شود. و برای آلاچیق، حصار، دیوارهای حائل، محوطه سازی و تجهیزات زمین بازی.

چوب کاج بریده بریده به رنگ قهوه ای مایل به قرمز کم رنگ است، در حالی که چوب صنوبر زرد کم رنگ است و به وضوح از چوب قلب مشخص نیست. بافت نسبتاً درشت و غیر یکنواخت، با نوارهای متناوب چوب دیررس و اولیه است. دانه صاف است. حلقه های رشد برجسته و جریان های رزین بسیار فراوان است. گره ها در چوب های درجه ساختمانی وجود دارند.

یک تفاوت متمایز در رنگ بین چوب اولیه و لات چوب وجود دارد که باعث می شود در هنگام اره کردن پشت، شکل قابل توجهی ایجاد شود. کانال های رزین زیادی وجود دارد که به صورت خطوط بر روی سطوح طولی پوشانده شده برجسته هستند و الوار دارای بوی رزینی قوی است. رزین می تواند هنگام کار با الوار مشکل ایجاد کند.

کاج اسلش دوام کمی دارد و طول عمر آن کمتر از هفت سال در بالای زمین و پنج سال در زیر زمین است و در برابر موریانه ها مقاوم است. فقط چوب صنوبر را می توان با مواد نگهدارنده درمان کرد.

 

 

 

 

کاج اسکاتلندی Pinus sylvestris

کاج اسکاتلندی نوعی چوب نرم است که منشأ آن شمال اروپا و آسیا است که از فرم اره شده آن در ساخت و سازهای عمومی، کف سازی، پوشش و نازک کاری داخلی استفاده می شود. درمان شده با مواد نگهدارنده نیز برای میله ها و پایه های گودال استفاده شده است. 

چوب صنوبر کاج اسکاتلندی به عرض 50 تا 100 میلی‌متر، سفید مایل به کرم یا زرد کم‌رنگ است و به راحتی از چوب زرد قهوه‌ای تا قهوه‌ای مایل به قرمز شناسایی می‌شود. بافت آن نسبتاً ریز و دانه آن معمولاً صاف است. حلقه های رشد به طور برجسته با چوب تابستانی تیره تر و متراکم تر مشخص می شوند. گره ها معمولاً گروه بندی می شوند، در حالی که در کاج سفید بالتیک بسیار تصادفی تر توزیع می شوند. چوب صمغی است. دوام کمی دارد و در برابر کرم لیکتید حساس نیست.

 

 

 

 

صنوبر نروژی Picea abies, syn. P. excelsa

صنوبر نروژی یکی از مهم‌ترین گونه‌های مخروطی اروپا از نظر اقتصادی است، جایی که برای تولید کاغذ و چوب آن که به نام معامله یا وایت‌وود شناخته می‌شود، جنگل‌کاری می‌شود.

چوب این گونه انعطاف پذیر و بادوام است. سبکی نسبی، طول طولانی و صاف بودن آن، آن را برای نردبان های چوبی، پاروها، الوارهای سقف و خمیر کاغذ ایده آل کرده است. نمرات ساختمانی معمولاً برای کاربردهای غیر سازه ای مانند کفپوش و روکش فلزی، مبلمان ارزان قیمت، نازک کاری و نجاری عمومی استفاده می شود. صنوبر درجه یک نروژ یک چوب تنباکو ممتاز است که توسط سازندگان به دلیل خواص آکوستیک آن مورد توجه قرار گرفته است. این الوار انتخابی برای ساندبردهای گیتار آکوستیک است.

چوب صنوبر نروژی به رنگ سفید تا زرد کم رنگ است، چوب دل آن همیشه قابل تشخیص نیست، اما اغلب با رنگ های قهوه ای و قرمز مایل به قهوه ای رنگ می شود. حلقه های رشد به طور برجسته با چوب تابستانی تیره تر و متراکم تر مشخص می شوند. دانه صنوبر نروژی نسبتا ریز و به طور معمول صاف است. گره ها به جای توزیع تصادفی در کنار هم قرار می گیرند. سطوح چوبی اغلب درخشندگی جزئی از خود نشان می دهند.

کار با صنوبر نروژی آسان است، به جز گره های تنگ کوچک که به سرعت لبه های ابزار را کدر می کند. با استفاده از روش های اتصال استاندارد به طور رضایت بخشی می چسبد. صنوبر نروژی به دلیل ساختار منافذ بسته‌اش می‌تواند نتایج ضعیفی در هنگام رنگ‌آمیزی داشته باشد. هنگام رنگ آمیزی چوب صنوبر نروژ، استفاده از سیلر سنباده، لکه ژل یا تونر توصیه می شود.

صنوبر نروژی صمغی است و گزارش شده است که خاک اره آن باعث تحریک پوست و مشکلات تنفسی در برخی از مصرف کنندگان می شود.

 

منبع سایت 

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده