انواع چوب استفاده شده در مبلمان

 

انواع چوب در ساخت مبل چیست ؟

 

چوبی که ب شکل الوار از درختان استخراج میشود در صنعت اسباب و مبلمان استفاده میشود، بیشتر چوبی که در ساخت انواع اسباب و اثاثیه و تجهیزات (مبلمان) به کار می رود را تشکیل می دهد. نوع چوبی که ما انتخاب می کنیم زیبایی و استحکام وسیله ساخته شده را تعیین می کند. انواع زیادی از چوب ها در دسترس اند و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. در این مقاله انواع چوب هایی که  در صنعت مبلمان مورد استفاده قرار میگیرند را معرفی میکنیم.

 

 

چوب تبریزی

چوب تبریزی به تنالیته ی سفید کرمی رنگ تلقی میشود واغلب لکه های سیاه رنگ و یا قهوه ای دارد. چوبی است نسبتاً نرم و سبک که دوام زیادی ندارد و کار با آن آسان است.

 

چوب روسی

به چوب های سفید رنگی که از روسیه وارد میشوند چوب روسی میگویند. این چوب سفید شامل گونه های کاملا متفاوتی چون نراد، نوئل و انواع کاجها می باشد.چوب روسی رنگ سفید مایل به قرمز، سبک، خوش کار، سنباده خور ، میخ خوری و پیچ خوری عالی است. این چوب به علت سبکی و ضریب الاستیته بالا از بهترین چوبها برای اسکلت ساختمان ها میباشد. الیاف بلند و خمیر سفید آن در کاغذسازی مصرف فراوان دارد. در ایران این چوب غالبا در صنایع مبلمان استفاده می شود.

 

 

چوب گیلاس

چوب گیلاس رنگ تیره‌ای دارد. این چوب به دلیل کارایی و زیبایی منحصر به فرد خود، برای ساخت مبلمان، کفپوش، درب ها، کابینت ها، منبت کاری و آلات موسیقی استفاده می‌شود . یکی از جالب ترین ویژگی چوب گیلاس این است که با گذشت زمان تیره تر میشود؛ و به مرور زمان زیبا و زیباتر میشود.

 

 

چوب گردو

چوب گردو از معروف ترین منابع چوبی میباشد.این چوب بافت ریز - همگن و بادوام و سنگینی دارد. چوب گردو در برابر خم شدن و فشار مقاومت دارد. رنگ چوب گردو خاکستری مایل به قهوه ای تیره است وچوب گردو در ساخت آثار هنری و تزیینی، روکش سازی، خراطی، مبلمان سازی، ساخت آلات موسیقی، قنداق تفنگ، مجسمه‌سازی، منبت‌کاری و معرق‌کاری به‌کاربرده می‌شود.

 

 

چوب راش

این نوع چوب به دلیل بافت همگن و درجه سختی بالا، در ساخت انواع مبلمان، میز و صندلی و سایر وسایل داخلی و خارجی مورد استفاده قرار میگیرد. راش، چوبی سخت، محکم، سنگین و دارای موج‌ های زیبایی است. مبلمان ساخته‌شده با این چوب سنگین‌تر از موارد مشابه می‌باشند.

 

چوب افرا

چوب افرا رنگ روشن و نقش و نگار های صف و زیبایی دارد. چوب افرا سخت، سنگین و مناسب برای صنایع کفپوش، مبلمان، روکش سازی، لوازم آشپزخانه، ساخت تخته های چند لایه، رویه میز ها و قابلیت کنده کاری و ظریف کاری میباشد.

 

چوب نارون

چوب نارون محکم، سنگین و مناسب برای هوای مرطوب می باشد. از چوب نارون، اغلب روکش تهیه می کنند و به علت خاصیت خم پذیری برای کارهایی که پیچاندن چوب لازم است استفاده میشود.از چوب نارون، همچنین در ساختن کرجی، بشکه، زین، چرخ گاری، بعضى قطعات ماشین‌ها، تراورس، مبل‌سازی، پارکت‌سازى و صنایع‌دستى استفاده میشود.

 

چوب اکاژو

چوب اکاژو چوبی قرمز مایل به صورتی میباشد. این چوب بافت یکدستی دارد و براق است.قابلیت ضربه‌پذیری خوب، پرداخت عالی، پیچ خوری و میخ خوری بالایی دارد.ازجمله پرکاربردترین انواع چوب جهت ساخت روکش‌های گران‌قیمت است. در  روکش سازی و تولید مبل، بالاترین استفاده را دارا است. در تولید قایق‌های بادبانی و تفریحی کاربرد خوبی دارد چون ضربه‌پذیری و ضریب الاستیسیته آن بالاست.

 

 

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده