معرفی کامل درخت اژدها

 

درخت خون اژدها درختی همیشه سبز است که در زیرمجموعه درخت‌های جنس Dracaena قرار دارد. این درخت بومی مجمع‌الجزایر Socotra واقع در کشور یمن میباشد . این درخت قطرات باران را از راه شاخه های چتر مانند خود به سوی ساقه اصلی هدایت می‌کند و از تبخیر سریع در پیرامون ریشه‌ها خود جلوگیری می‌کند.

 

درخت خون اژدها در ماه فوریه گل می‌دهد و شکفتن کامل این گل ها 5 ماه زمان میبرد .

 

 

این درخت میوه های قرمز رنگی دارد که معمولا خوراک پرندگان میشود. اما طعم جالب و عجیبی دارد که مردم بومی محل رشد این درخت از آن برای مصارف خوراکی استقاده میکنند.

 

شرایط رشد درخت اژدها

بهترین آب و هوا برای رشد درخت خون اژدها مناطق خشک غنی از آهک است و همچنین این درخت در هوای ابری و مه‌آلود هم رشد میکند .

 

 

تاریخچه ی درخت اژدها

درخت خون اژدها باقی مانده ای از جنگل‌های استوایی دوران Policene است. تاریخچه ی رشد این درخت به 5 میلیون سال میرسد. ادامه ی حیات این درخت زیبا به دلیل تغییرات اقلیمی، تقسیمات به وجود آمده در زیست‌گاه این درخت و همچنین  برداشت این درخت توسط بشر،،امکان اینکه بتواند در آینده به رشد خود ادامه دهد خیلی کم است.

 

 

 

 

رزین قرمز رنگ درخت خون اژدها و کاربردهای آن

تنه و شاخه‌های بریده شده این درخت  یک رزین قرمز  تولید می‌کنند که باعث نام‌گذاری اسم این درخت شده است. از این رزین برای درمان اسهال، خون‌ریزی، زخم‌های سطحی، زخم معده، اسهال خونی و تب استفاده می‌شود.

در قرن هجدهم از رزین درخت خون اژدها برای رنگ کردن بدنه ویولون استفاده میشد. در حال حاضر از این رزین در تولید خمیر دندان، رژ لب، چسب، سفال و همچنین به عنوان رنگدانه قرمز در رنگ رزی پشم‌ها استفاده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

۵
از ۵
۷ مشارکت کننده