معرفی کامل چوب گلابی و انواع درخت های گلابی

 

 

 

انواع گلابی به دو صورت درخت و درختچه وجود دارد، این درخت در خانواده rosaceae قرار دارد، گلابی را هم به عنوان درخت و هم میوه خوراکی کشت می دهند. درخت گلابی از جمله درختان پهن برگ وخزان شونده میباشد، این درخت زیبا بومی آسیای غربی و اروپای شرقی به ویژه نواحی شمال غربی ایران و کوه های قفقاز می باشد و 30 گونه ی مختلف دارد که از معروفترین آنها میتوان به گلابی آسیایی و گلابی اروپایی اشاره کرد. گلابی آسیایی شکلی سیب مانند دارد ، گلابی اروپایی (یا گلابی وحشی) شکلی مخروط مانند دارد و بیشتر در مرکز و شرق اروپا و جنوب غربی آسیا کشت شده و رشد آن در آمریکا و استرالیا نیز توسعه یافته‌است. گلابی اروپایی در شمال ایران نیز می‌روید که در زبان مازندرانی به آن « تِلِکا » و در زبان گیلکی به آن « خوج » می‌گویند.گل درخت گلابی سفید رنگ بوده و به ندرت به زرد و صورتی متمایل می شود، این درخت در بیشتر گونه های وحشی 1 تا 4 سانتی متر قطر دارند. گلابی نیز توسط رومی ها کشت می شده که میوه آن را مثل سیب به صورت پخته و خام می خورند. تصور می شود گلابی در چین امروزی، در کوهپایه های tianshan از آسیای میانه سرچشمه گرفته است و در امتداد زنجیره های کوهستان به شمال و جنوب گسترش یافته است.

بلندی درخت گلابی به حدود 7 متر میرسد. رنگ چوب گلابی از خاکستری روشن تا قهوه ای مایل به قرمز می باشد. البته گاهی به رنگ سیاه هم در می آید.
چوب گلابی بعد از پخت یا بخار خوردن به رنگ تیره تر و قهوه ای تر درمی آید یا به رنگ قرمز مایل به صورتی تغییر رنگ پیدا میکند. مقاومت این درخت  در برابر پوسیدگی خیلی پایین است. برای شناسایی بوی مشخصی ندارد. قابلیت کار با آن با هر دو ابزار دستی و ماشینی آسان است و به خوبی چسبیده می شود.درخت گلابی دارای چوبی نیمه سنگین ، نیمه سخت ، ریز بافت ، راست تار همگن است. قابل تورق بالا است و جلا پذیر میباشد. هنگام خشک کردن تاب برمی دارد. با آن که چوبی سخت و متراکم است، اما ابزار خور است و به درد کارهای چوبی تزیینی میخورد.

 

 

 

کاربرد چوب گلابی

از این چوب به دلیل استحکام و مرغوبیت بالا برای ساخت سازه های چوبی و ابزرآلاتی که به مقاومت زیادی نیاز دارند، استفاده می‌شود. ساقه درختان گلابی اغلب خمیده و دارای پیچ و تاب‌های ملایمی می‌باشند. بنابراین تخته های به دست آمده از آنها بزرگ و مستقیم نیستند. چوب درخت گلابی برای ساخت کاربرد فراوانی دارد. از این چوب برای خراطی ، منبت کاری ، ریزه کاری چوب ، کنده کاری ، معرق کاری ، مشبک کاری ، مجسمه سازی و... استفاده میشود. همچنین برای روکش‌های نمایی و تزییناتی به روش لوله بری و تراش زنی ،مبلمان، روکش گیری، ابزار آلات موسیقی به ویژه تنبک و ویلون و سازهای بادی، خط‌کش‌های دقیق، لوازم هنری کنده کاری شده و حکاکی شده، قاب سازی، منبت کاری،  قالب سازی، مهر سازی، تنباکو، و… نیز به کار برده می شود.

 

 

انواع چوب های گلابی

به دلیل تنوع گونه های مختلف گلابی، تنوع نسبتا زیادی هم در چوب های گلابی از نظر جزییات  وجود دارد. که می توان به عنوان نمونه به تعداد از آن ها اشاره کرد.‌

 


چوب گلابی قرمز افریقایی Pyrus communis Red Bartlett

 

این چوب برای قاشق ها و همزن های آشپزخانه بسیار ارزشمند است زیرا باعث آلوده کردن مواد غذایی با رنگ، عطر، طعم و بو نمی شود. همینطور مورد استفاده برای حکاکی، دسته چتر، ابزار اندازه گیری، ویولن، روکش تزیینی که چوب مورد علاقه معماران است زیرا تاب نمی خورد  و در بسیاری از اهداف مشابه استفاده می شود. تکه های بزرگتر معمولا برای اهداف معماری به روکش تبدیل می شوند.

 

 

 


گلابی اروپایی Pyrus communis


چوب گلابی اروپایی همچنین به عنوان گلابی سوئیس ، آلیسه ، اللسبیر و غیره معروف است یکی از بهترین چوب های قاره اروپا است. درختی خزان کننده است که با سرعتی سریع تا 13 متر (42 فوت 8 اینچ) رشد می کند. از آوریل تا می گل می دهد و دانه ها از اکتبر تا دسامبر می رسند. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط حشرات گرده افشانی می شود. رنگ زرد مایل به زرد از برگها به دست می آید. گاهی اوقات از درختان به عنوان بخشی از کاشت کمربند استفاده می شود. چوب - سنگین، سخت، بادوام، دانه ریز، سخت. وزن آن 51 پوند در هر فوت مکعب است. مورد استفاده سازندگان کابینت و ابزار. هنگامی که با لاک سیاه پوشانده می شود، یک جایگزین عالی برای آبنوس است.

 

 

 

 

گلابی مکزیکی Cyperus giganteus

 

 یک گیاه همیشه سبز چند ساله است که با سرعتی سریع به 1.5 متر (5 فوت) در 0.2 متر (0 فوت 8 اینچ) رشد می کند.

مصارف دارویی

برگ های این درخت را رنده می کنند و به صورت دم کرده برای درمان دردهای شدید قاعدگی، به ویژه در دوران قاعدگی، با کاهش جریان قاعدگی استفاده می کنند.

 

 


 گلابی پریموث Pyrus cordata

 

درختی است خزان کننده با سرعت متوسط. از فروردین تا اردیبهشت گل می دهد. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط حشرات گرده افشانی می شود. رنگ زرد مایل به زرد از برگها به دست می آید. چوب این نوع گلابی سنگین، سخت، بادوام، دانه ریز، سخت. وزن آن 51 پوند در هر فوت مکعب است. مورد استفاده سازندگان کابینت و ابزار . هنگامی که با لاک سیاه پوشانده می شود، یک جایگزین عالی برای چوب آبنوس است.

 

 

 

 

گلابی وحشی Pyrus communis


درختی خزان کننده است که با سرعتی سریع تا 13 متر (42 فوت 8 اینچ) رشد می کند.
 از آوریل تا می گل می دهد و دانه ها از اکتبر تا دسامبر می رسند. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط حشرات گرده افشانی می شود.

 

 

 

گلابی هندی Pyrus pashia


درختی برگریز است که تا 9 متر (29 فوت 6 اینچ) رشد می کند. در ماه آوریل گل می دهد. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط حشرات گرده افشانی می شود. از این گیاه می توان به عنوان پایه گلابی کشت شده استفاده کرد. چوب - ریزدانه فشرده، سخت، بادوام، در حین چاشنی شکافته و تار می شود. برای وسایل کوچک، عصا و سوخت استفاده می شود

 

 

 

گلابی چینی Pyrus pyrifolia


گلابی چینی یک درخت برگریز است که تا 10 متر (32 فوت 10 اینچ) رشد می کند. در فروردین ماه گل می دهد و دانه ها در شهریور می رسند. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط حشرات گرده افشانی می شود. از این درخت برای جنگل های مصنوعی استفاده میشود.

 

 

 

منبع : سایت 

 


۵
از ۵
۷ مشارکت کننده