معرفی کامل چوب اقاقیا و انواع آن Robinia

 

 

 

اقاقیا  Robinia

 

جزو درختچه های زینتی دسته بندی میشود و تا 10 متر رشد میکند. قطر این درخت معمولا کم است و نهایتا به 90 سانتیمتر برسد. اقاقیا رشد سریعی دارد . درخت اصلی این گوه معمولا خاردار است اما گوونه های زیادی را که گیاه شناسان از این نوع درختچه اصلاح کرده اند بدون خار میباشد.

اقاقیا که درایالات متحده باعنوان اقاقیای سیاه شناخته میشود ،درختی آمریکایی است که درحال حاضر در بسیاری ازکشورهای اروپایی وبخشهایی ازآفریقا وآسیا نیز میروید.

 

 

 

چوب برون اقاقیا سفید و سبز کمرنگ و چوب درون زیتونی یا قهوه ای یا طلایی است.

چوب اقاقیا نیمه سنگین ، بسیار سخت ، کج تار، نسبتا همگن با هم کشیدگی متوسط ، قابل ارتجاع و به ویژه قابل خمش میباشد. سطح رنده شده‌ این چوب متراکم ، صاف و صیقلی و شاخی به نظر میرسد و معمولا از آن برای قسمت های داخلی ساختمان ها ، واگن سازی ، گاری سازی ، تیرک ، پارکت ، پله و دستگیره سازی مصرف می شود. همچنین از این چوب برای خراطی ، فرزکاری ، کنده کاری و منبت کاری نیز می توان استفاده کرد.

چوب اقاقیا دیر می پوسد از این رو برای ساخت ستون و داربست های معدن ها - مبلمان استفاده میشود.  چوب اقاقیا به علت تراکم بالا در شومینه های چوب سوز نیز به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. به این علت که بسیار دیر میسوزد ، شعله زیادی ندارد ، آرام میسوزد ، حرارت بالایی دارد ، دود کمتری دارد و حتی در حالت تر بودن نیز امکان سوختن دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

انواع گونه های اقاقیا

 

 

 


اقاقیا (ملخ سیاه)Robinia pseudoacacia

 

درختی خزان کننده است که با سرعتی سریع تا 25 متر (82 فوت) در 15 متر (49 فوت) رشد می کند.
در ماه ژوئن گل می دهد و دانه ها از نوامبر تا مارس می رسند. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط زنبورها گرده افشانی می شود.
می تواند نیتروژن را رفع کند.
برای جذب حیات وحش مورد توجه قرار گرفته است. خاک خشک یا مرطوب را ترجیح می دهد و می تواند خشکی را تحمل کند. می تواند آلودگی اتمسفر را تحمل کند.

 

 

مصارف خوراکی و دارویی اقاقیا سیاه

دانه - پخته روغنی. آنها را می پزند و مانند نخود استفاده می کنند. پس از جوشاندن دانه ها طعم اسیدی خود را از دست می دهند. بذر حدود 4 میلی متر طول دارد و در غلاف هایی به طول 10 سانتی متر تولید می شود که حاوی 4 تا 8 دانه است. تجزیه و تحلیل تغذیه ای در دسترس است . دانه های جوان - پخته شده. غلاف ها حاوی یک پالپ شیرین است که خوردن آن بی خطر است و کودکان کوچک از آن لذت می برند. (این گزارش احتمالاً اشتباه است، زیرا با ملخ عسل، Gleditsia spp[K] اشتباه گرفته شده است.) یک نوشیدنی قوی، مخدر و مست کننده از پوست میوه تهیه می شود. پیپرونال از گیاه استخراج می شود و به عنوان جایگزین وانیل استفاده می شود. بدون جزئیات بیشتر با تمام مطالب فوق باید با احتیاط برخورد کرد، یادداشت های بالای صفحه در مورد سمیت را ببینید. گل - پخته شده. رایحه ای خوشبو، از آنها در تهیه مربا و کلوچه استفاده می شود. همچنین می توان آنها را به یک نوشیدنی دلپذیر تبدیل کرد.
تب فیوژ. گلها ضد اسپاسم، معطر، مدر، نرم کننده و ملین هستند. برای معالجه بیماری های چشمی پخته و خورده می شوند. گفته می شود که گل حاوی ترکیب ضد توموری بنزوآلدئید است. پوست درونی و پوست ریشه قی آور، تصفیه کننده و مقوی هستند. پوست ریشه برای القای استفراغ جویده شده است، یا برای تسکین درد دندان در دهان نگه داشته شده است. اگرچه در بریتانیا به ندرت به عنوان یک عامل درمانی تجویز می شود. میوه آن مخدر است. این احتمالاً به غلاف بذر اشاره دارد. برگها کلاژوگو و استفراغ کننده هستند. آب برگ ویروس ها را مهار می کند.


موارد استفاده اقاقیا سیاه

این گونه به طور گسترده برای کمربندهای سرپناه و بادشکن کاشته شده است، و همچنین برای تولید زیست توده چوبی برای تولید انرژی استفاده می شود. آزادانه مکش می کند، مخصوصاً اگر کوپل شده باشد، و می تواند برای تثبیت بانک ها و غیره استفاده شود. در پروژه های احیا و احیا استفاده می شود زیرا سیستم ریشه ای وسیع آن سطح خاک را نگه می دارد و تثبیت می کند، جوانه می زند به شدت و پربار، حاصلخیزی خاک را از طریق تثبیت نیتروژن افزایش می دهد و بستر برگ را تشکیل می دهد که از خاک محافظت می کند. کاربرد اصلی آن در بازسازی سایت‌های معادن سطحی سابق و برای کنترل فرسایش بوده است، اما همچنین برای احیای خاک‌های آلوده، خاک‌های تخلیه‌شده، چاله‌های شن و مناطق کنده‌شده، و برای تثبیت خاکریزهای راه‌آهن و لبه‌های بزرگراه استفاده می‌شود. این گیاه اغلب به عنوان پیشگام در مزارع قدیمی یافت می شود. مناطق سوخته، و زمین های استخراج شده برای زغال سنگ. برگها سرشار از تانن و سایر موادی هستند که از رشد گیاهان دیگر جلوگیری می کنند. گل ها منبع غنی شهد هستند. عسلی که از این شهد تولید می شود، کیفیت بالایی دارد و از قیمت بالایی برخوردار است. کاربردهای دیگر: روغن خشک کن از دانه به دست می آید. یک اسانس از گل ها به دست می آید. بسیار ارزشمند است، در عطرسازی استفاده می شود. رنگ زرد از پوست به دست می آید. Robinetin یک ماده رنگزای قوی است که دارای رنگدانه های مختلف با سایه های متفاوت مشابه با رنگ های فیستین، کورستین و میریستین است. با رنگ آلومینیومی، پنبه را به رنگ قهوه ای-نارنجی رنگ می کند. پوست درخت حاوی تانن است، اما به اندازه کافی برای استفاده نیست. بر اساس رطوبت 10٪، پوست حاوی 7 است. 2% تانن و چوب درختان جوان 5.7%. از پوست برای ساختن کاغذ استفاده می شود و جایگزین ابریشم و پشم است. این چوب دانه بندی نزدیک، بسیار سخت، سنگین، بسیار قوی (به دلیل محتوای لیگنین بالا)، در برابر ضربه مقاوم است و در تماس با خاک بسیار بادوام است. وزن آن 45 پوند در هر فوت مکعب است. هنگام خشک شدن زیاد جمع نمی شود. این چوب در کشتی سازی و برای ساختن ستون های حصار، میخ درختان، کف پوش، مبلمان، ظروف چوبی و غیره استفاده می شود. چوب اقاقیا سیاه، به اصطلاح ملخ سیاه، مقاومت بیشتری در برابر پوسیدگی و سوراخ‌های چوب دارد و 50 تا 100% از سایر پست‌ها و چوب‌های ملخ دوام می‌آورد. سوخت بسیار خوب، اما باید با احتیاط از آن استفاده کرد زیرا شعله ور می شود و جرقه ایجاد می کند. از چوب برای ساخت زغال نیز استفاده می شود. یک انباشتگر پویا که مواد معدنی یا مواد مغذی را از خاک جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را به شکل زیست‌در دسترس‌تر ذخیره می‌کند - به عنوان کود یا برای بهبود مالچ استفاده می‌شود.

 

 

 

 

اقاقیا Robinia fertilis

 

درختچه ای خزان کننده است که با سرعت متوسط ​​تا 2 متر (6 فوت 7 اینچ) رشد می کند.
از آوریل تا ژوئن گل می دهد. این گونه هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده است) و توسط حشرات گرده افشانی می شود.
می تواند نیتروژن را رفع کند.

گیاهان یک سیستم ریشه مکنده گسترده تولید می کنند و می توانند برای تثبیت خاک در کرانه ها و غیره استفاده شوند.

 

 

 

 

اقاقیا رز Robinia hispida


یک درختچه خزان کننده است که با سرعتی سریع تا 3.5 متر (11 فوت) در 2 متر (6 فوت) رشد می کند.
گلها توسط پرندگان، حشرات گرده افشانی می شوند. می تواند نیتروژن را رفع کند.
برای جذب حیات وحش مورد توجه قرار گرفته است. در سایه نمی تواند رشد کند. خاک خشک یا مرطوب را ترجیح می دهد.

کاربردهای دارویی اقاقیا رز

قبیله بومی آمریکا چندین کاربرد برای این گیاه دارند، از جمله: جویده شدن پوست ریشه به عنوان قی آور. ریشه کوبیده شده روی دندان برای دندان درد نگه داشته شده است. تزریق به گاو به عنوان یک "تونیک" .

موارد استفاده اقاقیا رز

ثابت کننده نیتروژن. گل و شاخ و برگ عالی. نمونه یا صفحه نمایش گیاه خوبی برای تثبیت خاکریزها و شیبها و برای کاشت در خاکهای ضعیف و خشک. پرچین غیر رسمی جالب. غذا و سرپناه برای افراد سودمند از جمله سرپناه برای بند و زنبورهای پارازیتوئید. گیاه شهد مرغ مگس خوار و پناهگاه پرندگان است.

 

 

 

 

اقاقیا نیومکزیکو Robinia luxurians


یک درخت برگریز است که تا 8 متر (26 فوت 3 اینچ) رشد می کند.
از جولای تا آگوست گل می دهد. گونه هرمافرودیت (دارای هر دو اندام نر و ماده است).
می تواند نیتروژن را رفع کند. گیاهان در مناطق بایر خشک به خوبی رشد میکنند. چوب اقاقیا نیومکزیکو سنگین، بسیار سخت، قوی، دانه نزدیک میباشد.

 

 

 

منبع سایت گیاه شناسی

۵
از ۵
۱۱ مشارکت کننده